za
Fabio Panetta inflacja

Fabio Panetta, członek zarządu EBC, twierdzi, że inflacja rośnie przez prywatne firmy

2023-04-05
BiznesEkonomia
1,5% dla maluszka

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), stwierdził, że firmy zwiększające marże przy sprzedaży swoich produktów i usług mogą przyczyniać się do napędzania inflacji. W rozmowie z New York Times ostrzegał przed wpływem, jaki takie firmy mogą mieć na poziom inflacji w długim okresie.

Fabio Panetta z EBC mówi o powodach skoku inflacji

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i były wiceprezes Banku Włoch, zwrócił uwagę na wpływ rosnących marż różnych firm na poziom inflacji. W wywiadzie udzielonym New York Times 31 marca mówił o praktykach ustalania cen oraz ich możliwym związku z inflacją w Europie.

Panetta uważa, że obecne przeciwności, przed którymi stoi gospodarka światowa, mogą skłonić firmy do podniesienia marż. Te bowiem spodziewają się wzrostu kosztów, które mogą pochodzić z różnych źródeł. Jego zdaniem „w sytuacji, jaka panuje w gospodarce, mogą istnieć idealne warunki dla firm do podnoszenia cen i zysków.” Szybko też jednak uspokoił odbiorców. Poinformował, że jego wypowiedź nie oznacza, że Unia Europejska będzie działała w celu kontrolowania cen i wprowadzania cen maksymalnych. Zamiast tego wyjaśnił, że chce tylko zbadać wszystkie czynniki wpływające na poziom inflacji.

Inflacja spada

Wstępne dane opublikowane przez Unię Europejską wskazują, że w marcu zarejestrowano inflację na poziomie 6,9%. Ta spadła zaś z aż 8,5% (wynik z lutego). Wynika to z gwałtownego spadku cen energii w całej Europie. Jednak ceny głównych składników europejskiej inflacji, które nie obejmują energii i żywności, nadal rosną.

Wszystko powyższe oznacza to, że EBC prawdopodobnie mógłby przestać podnosić stopy procentowe. Tyle że zdaniem Jacka Allena-Reynoldsa, zastępcy głównego ekonomisty strefy euro w Capital Economics, tak się nie stanie. Jak bowiem wspomina, “decydenci w EBC nie będą  zbyt wiele wnioskować ze spadku inflacji zasadniczej w marcu i będą bardziej zaniepokojeni tym, że stopa bazowa osiągnęła nowy rekord”.

Przypomnijmy, że 16 marca EBC podniósł stopy procentowe o 0,5 proc. Z kolei prezes Christine Lagarde przyznała, że przewiduje się, że inflacja „pozostanie zbyt wysoka jeszcze przez długi czas”. Jej poziomy wciąż są bowiem bardzo dalekie od założonego celu 2 procent.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności