Fabio Panetta inflacja

Fabio Panetta, członek zarządu EBC, twierdzi, że inflacja rośnie przez prywatne firmy

BiznesEkonomia

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), stwierdził, że firmy zwiększające marże przy sprzedaży swoich produktów i usług mogą przyczyniać się do napędzania inflacji. W rozmowie z New York Times ostrzegał przed wpływem, jaki takie firmy mogą mieć na poziom inflacji w długim okresie.

Fabio Panetta z EBC mówi o powodach skoku inflacji

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i były wiceprezes Banku Włoch, zwrócił uwagę na wpływ rosnących marż różnych firm na poziom inflacji. W wywiadzie udzielonym New York Times 31 marca mówił o praktykach ustalania cen oraz ich możliwym związku z inflacją w Europie.

Panetta uważa, że obecne przeciwności, przed którymi stoi gospodarka światowa, mogą skłonić firmy do podniesienia marż. Te bowiem spodziewają się wzrostu kosztów, które mogą pochodzić z różnych źródeł. Jego zdaniem „w sytuacji, jaka panuje w gospodarce, mogą istnieć idealne warunki dla firm do podnoszenia cen i zysków.” Szybko też jednak uspokoił odbiorców. Poinformował, że jego wypowiedź nie oznacza, że Unia Europejska będzie działała w celu kontrolowania cen i wprowadzania cen maksymalnych. Zamiast tego wyjaśnił, że chce tylko zbadać wszystkie czynniki wpływające na poziom inflacji.

Inflacja spada

Wstępne dane opublikowane przez Unię Europejską wskazują, że w marcu zarejestrowano inflację na poziomie 6,9%. Ta spadła zaś z aż 8,5% (wynik z lutego). Wynika to z gwałtownego spadku cen energii w całej Europie. Jednak ceny głównych składników europejskiej inflacji, które nie obejmują energii i żywności, nadal rosną.

Wszystko powyższe oznacza to, że EBC prawdopodobnie mógłby przestać podnosić stopy procentowe. Tyle że zdaniem Jacka Allena-Reynoldsa, zastępcy głównego ekonomisty strefy euro w Capital Economics, tak się nie stanie. Jak bowiem wspomina, “decydenci w EBC nie będą  zbyt wiele wnioskować ze spadku inflacji zasadniczej w marcu i będą bardziej zaniepokojeni tym, że stopa bazowa osiągnęła nowy rekord”.

Przypomnijmy, że 16 marca EBC podniósł stopy procentowe o 0,5 proc. Z kolei prezes Christine Lagarde przyznała, że przewiduje się, że inflacja „pozostanie zbyt wysoka jeszcze przez długi czas”. Jej poziomy wciąż są bowiem bardzo dalekie od założonego celu 2 procent.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
ebc euro Fabio Panetta inflacja marże
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.