za
Fabio Panetta

Członek zarządu EBC, Fabio Panetta, przedstawił nowe wnioski UE dotyczące CBDC

2022-04-09
CBDCEkonomia
1,5% dla maluszka

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Fabio Panetta, przedstawił właśnie wyniki ostatnich badań dotyczących CBDC.

Fabio Panetta mówi o CBDC

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta, przedstawił w piątek przegląd bieżących badań banku centralnego dotyczących potencjalnego europejskiego CBDC. Przemawiał na konferencji IESE Business School Banking Initiative Conference poświęconej technologii i finansom.

Panetta powiedział, że emisja walut cyfrowych banku centralnego „prawdopodobnie stanie się koniecznością”, ale dodał, że „nie powinny one stać się źródłem zakłóceń finansowych, które mogłyby zakłócić transmisję polityki pieniężnej w strefie euro”.

Jego zdaniem kluczem do utrzymania stabilności finansowej podczas wprowadzania waluty cyfrowej miałoby być przyznanie właściwej roli bankom komercyjnym w tym procesie. Umożliwiłoby to tym instytucjom dalsze świadczenie usług typu front-end. Chodzi więc o to, by po stronie banków prywatnych pozostała rola obsługi klienta końcowego, czyli konsumenta.

Fabio Panetta

Fed myśli podobnie

Warto dodać, że dokument Fedu, jaki wydano w styczniu, przewidywał podobną rolę dla banków. Zwrócono w nim uwagę na potencjalną funkcję pośredników finansowych w ochronie prywatności konsumentów.

– Ponieważ popyt na gotówkę słabnie, emisja CBDC może zapewnić, że pieniądz suwerenny będzie nadal odgrywał swoją rolę w umacnianiu zaufania do pieniądza i płatności – powiedział Panetta, jednocześnie dodając, że CBDC może wspierać konkurencję między bankami. – Badania nad złożonymi potencjalnymi interakcjami między CBDC a polityką monetarną ilustrują znaczenie starannego projektowania CBDC. (…). Musimy rozwiązać trylemat CBDC, zgodnie z którym cele banków centralnych dotyczące efektywności płatniczej, stabilności finansowej i stabilności cen nie mogą być osiągnięte razem – dodał.

Zauważył też, że zadanie zaprojektowania waluty cyfrowej komplikuje szybka ewolucja innych form aktywów cyfrowych, „których pojawienie się obok pieniądza fiducjarnego w ciągu ostatnich dziesięciu lat było nagłe i miało ogromny wpływ – podobny do eksplozji kambryjskiej w okresie od 20 do 25 milionów lat temu.” Niemniej jednak brak odpowiedniego CBDC, które mogłoby zrównoważyć wpływ innych aktywów cyfrowych, stworzy „ryzyko dla suwerenności monetarnej, pożyczkodawcy ostatniej instancji, funkcji banków centralnych i stabilności finansowej” – podsumował Panetta.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności