za
satoshi nakamoto monero

Europol: transakcje Monero nie mogą być śledzone

Binance Launchpool

Europol zajął się badaniem kryptowaluty Monero, który słynie z tego, że jej transakcje są w pełni anonimowe. Jak przyznają specjaliści tej instytucji, jest to prawda. Bynajmniej nie stanowi to jednak zalety cyfrowej waluty. Może bowiem oznaczać gwóźdź do jej trumny, jeśli spojrzymy na sprawę pod kątem adopcji na rynku.

Przynajmniej w przypadku organów państwowych transakcje w sieci Monero pozostają niemożliwe do prześledzenia – takie wnioski wysnuto w czasie prezentacji w Europejskim Centrum Cyberprzestępczości Europolu. Nawet dokładne badania nie ujawniły żadnych szczegółów dot. przemieszczania się środków czy danych ich właścicieli.

Europol bierze pod lupę Monero

Szczegóły dotyczące Monero zostały udostępnione podczas seminarium internetowego poświęconego wydajności anonimowych coinów. Szczegóły udostępnione przez eksperta w tej kwestii, Jereka Jakubceka, ujawniły również, że Europol uważnie śledził rozwój anonimowych monet. Jacubcek wyjaśnił:

“Ponieważ podejrzany użył kombinacji Tora i [Monero], nie udało nam się wyśledzić funduszy. Nie mogliśmy prześledzić adresów IP. Co oznacza, że ​​dotarliśmy do końca drogi. Cokolwiek wydarzyło się na blockchainie Bitcoina było widoczne i dlatego byliśmy w stanie dotrzeć dość daleko.”

europolSzczególne zainteresowanie transakcjami Monero podkreśla fakt, że władze europejskie starają się ograniczyć anonimowe użycie kryptowalut.

Jak widać, połączenie anonimowej kryptowalut i przeglądarki Tor wydaje się być idealnym podejściem do maskowania wszystkich śladów.

Blockchain a przejrzystość

Inne publiczne łańcuchy bloków, takie jak np. sieci Bitcoina i Ethereum, oferują trudną, ale jednak przejrzystą ścieżkę do śledzenia wszystkich transakcji. Kiedy fundusze trafią zaś do blockchaina Monero, nie mamy już jak ich śledzić.

Brak możliwości analizowania łańcucha bloków Monero może oznaczać jednak początek końca tej kryptowaluty pod kątem adopcji. Chyba, że ta ograniczy się tylko do Dark Webu. Już teraz bowiem wdrażane w życie są przepisy, które mogą skłonić niektóre giełdy do usuwania Monero ze swoich platform. Niedawno Monero usunął np. polski BitBay.

Największym problemem jest to, że Monero może być używane z powodzeniem przez przestępców. I tego chyba najbardziej obawia się Europol.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności