za
prezes gpw

Europejski Bank Centralny intensywnie pracuje nad rozwojem cyfrowego euro

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W dniu 2 października, Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował obszerny raport na temat możliwej emisji cyfrowego euro. Waluta ta jest obecnie w trakcie opracowywania i została zatwierdzona przez Radę Zarządzającą. Jej twórcą jest grupa zadaniowa wysokiego szczebla Eurosystemu ds. waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

Cyfrowe euro będzie uzupełnieniem gotówki

Cyfrowe euro działałoby jako elektroniczna forma pieniądza banku centralnego, która byłaby dostępna dla wszystkich obywateli i firm, podobnie jak banknoty, jednak w formie cyfrowej. Ludzie mogliby wówczas posługiwać się cyfrowym euro do dokonywania codziennych płatności w szybki, łatwy i bezpieczny sposób. Ma ono stanowić uzupełnienie gotówki, a nie ją zastępować. Niemniej jednak Eurosystem będzie nadal emitował gotówkę.

Christine Lagarde, prezes EBC, powiedziała:

“Euro należy do Europejczyków i naszą misją jest być jego strażnikiem. Europejczycy w coraz większym stopniu zwracają się ku pieniądzom cyfrowym w zakresie sposobów wydawania, oszczędzania i inwestowania. Naszą rolą jest zapewnienie zaufania do pieniądza. Oznacza to zapewnienie, że euro jest dostosowane do wymogów ery cyfrowej. Powinniśmy być przygotowani na emisję cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Grupa zadaniowa Eurosystemu skupia wielu ekspertów z EBC i 19 krajowych banków centralnych strefy euro. Określili oni możliwe scenariusze, które mogą wymagać emisji cyfrowego euro. Do takich scenariuszy należy zaliczyć rosnący popyt na płatności elektroniczne w strefie euro, które mogą potrzebować europejskiego, wolnego od ryzyka cyfrowego środka płatniczego.

Znaczenie cyfrowego euro

Do rozwoju cyfrowego euro przyczynia się również znaczny spadek wykorzystania gotówki oraz pojawienie się prywatnych środków płatniczych na całym świecie. Scenariusze te w połączeniu z powszechnym stosowaniem CBDC emitowanych przez zagraniczne banki centralne, stwarzają zagrożenie dla stabilności finansowej i ochrony konsumentów .

Przewodniczący grupy zadaniowej, Fabio Panetta, powiedział:

“Technologia i innowacje zmieniają sposób, w jaki konsumujemy, pracujemy i odnosimy się do siebie nawzajem. Cyfrowe euro wsparłoby dążenie Europy do ciągłych innowacji. Przyczyniłoby się ono również do zwiększenia jej niezależności finansowej i wzmocnienia międzynarodowej roli euro”.

Cyfrowe euro może z łatwością chronić dobro publiczne, tak samo jak robi to euro fiducjarne. Zapewnia ono swobodny dostęp do powszechnie akceptowanych, prostych, pozbawionych ryzyka i godnych zaufania środków płatniczych. Tworzy także wyzwania, chociaż stosując idealne strategie w zakresie rozwoju cyfrowego euro, Eurosystem może im sprostać.

Eurosystem zapowiedział, że będzie szeroko współpracować ze środowiskiem akademickim, obywatelami, władzami publicznymi i sektorem finansowym, aby ocenić ich potrzeby. Przeprowadzą oni konsultacje społeczne i eksperymenty w celu określenia wyzwań i korzyści wynikających z wprowadzenia cyfrowego euro. Konsultacje społeczne rozpoczną się w dniu 12 października.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności