za
Ethermine zaczyna oferować usługę emisji ETH za pomocą Proof-of-Stake

Ethermine zaczyna oferować usługę emisji ETH za pomocą Proof-of-Stake

Konferencja Kryptoraport

Największy mining pool Ethereum, Ethermine, przestanie wkrótce kopać ETH za pomocą Proof-of-Work (PoW). Przechodzi jednak na model emisji Proof-of-Stake (PoS).

Ethermine otwiera się na PoS

Nowa usługa oferuje członkom społeczności Ethermine wspólne stake’owanie ETH. Co ważne, wystarczy do tego tylko 0,1 ETH (ok. 159 USD). Platforma oferuje obecnie zainteresowanym roczną stopę procentową w wysokości 4,43%. Warto dodać, że samodzielne stake’owanie wymaga co najmniej 32 ETH (ok. 51 000 USD) do obsługi węzła.

W chwili pisania tego tekstu 393 ethery o wartości około 626 000 USD zostały już zainwestowane w Ethermine.

Ethermine działa też dziś jako wielowalutowy mining pool, umożliwiający użytkownikom emitowanie ETH, zcash, ethereum classic (ETC), beam (BEAM), ravencoin (RVN) i ergo (ERGO).

W chwili pisania tego tekstu na Ethermine jest 222 657 aktywnych górników, których łącznie generują 261,1 terra haszy na sekundę (TH/s). Po 15 września pool będzie nadal obsługiwać kopanie za pomocą PoW, ale będzie to dotyczyło tylko ethereum classic (ETC), ravencoin (RVN), ergo (ERGO) i beam (BEAM).

Ethermine zaczyna oferować usługę emisji ETH za pomocą Proof-of-Stake

Koniec ery górników

Po wprowadzeniu w życie The Merge Ethermine przestanie kopać ETH za pomocą PoW, o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

Faza kopania w Ethereum zakończy się 15 września 2022 r. Po tej dacie nie będzie już możliwe kopanie etheru w sieci Ethereum za pomocą kart graficznych (GPU) lub ASIC

– wyjaśniło Ethermine w swoim niedawnym komunikacie.

W poście na blogu dodano:

Dokładny licznik czasu będzie dostępny w panelu górnika. Możesz kontynuować kopanie etheru, aż odliczanie osiągnie zero.

Warto jednak dodać, że niektórzy członkowie społeczności górników ETH naciskają na utrzymanie obecnego mechanizmu konsensusu PoW, ponieważ zmiana sprawi, że ich wysokowydajne platformy do kopania staną się zbędne.

Część ekspertów jest jednak krytyczna co do pomysłu hard forka i stworzenia ETHW, czyli etheru, który nadal byłby kopany za pomocą PoW.

Obecny system PoW to energochłonny proces, w którym górnicy wykorzystują duże ilości mocy komputera, aby rozwiązywać złożone łamigłówki, weryfikować transakcje i zdobywać nagrody w ETH.

W modelu PoS walidatorzy blokują określone ilości kryptowaluty w smart kontrakcie na blockchainie. Ich udział pomaga zabezpieczyć i zdecentralizować sieć. Oczywiście, jak już wspomniano, pozwala im to zarabiać.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności