za
ethereum layer 2

Warstwa 2 zrewolucjonizowała Ethereum

Ethereum stało się centrum dynamicznie rozwijającego się sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi), obsługującym tysiące różnych projektów. Zdecentralizowane aplikacje wykorzystują ten łańcuch bloków do świadczenia szerokiego zakresu usług, w tym finansów, handlu, gier czy emitowania NFT. Do najważniejszych projektów działających na Ethereum należą UniSwap, AAVE, GMX, Chainlink, OpenSea, StrongBlock, Tether, 1Inch V4, Ethichub, Zeroex i Otherdeed. Wraz z rozwojem pojawiają się jednak pewne problemy.

Warstwa 2 to panaceum na problemy Ethereum

Ciągły rozwój i sukces platform DeFi niestety nadwyrężyły zdolność sieci Ethereum do przetwarzania transakcji. To prowadzi do dłuższych czasów ich potwierdzenia i wyższych opłat transakcyjnych. Lekarstwem na to są jednak warstwy 2 (layer 2), swoiste nakładki na główną sieć, które ją odciążają. W praktyce bowiem owe rozwiązania skalujące – layer 2 – odciążają sieć główną Ethereum, pomagając przyspieszyć czas realizacji transakcji i obniżyć opłaty. Zachowują jednocześnie te same gwarancje bezpieczeństwa, które daje nam warstwa 1.

Warstwa 2 jest wylęgarnią innowacji, która umożliwia niższe opłaty za gaz, skalowalność i wybór różnych kompromisów w zakresie bezpieczeństwa

– powiedział w rozmowie z Cryptonews Bruno Faviero, dyrektor generalny platformy zarządzania tokenami Magna. Jego zdaniem “warstwy 2 pomogły utrzymać dynamikę [rozwoju] deweloperów nawet podczas bessy, przyczyniając się do 1100-proc. wzrostu liczby kontraktów wdrożonych od drugiego kwartału 2022 r.”.

Większe możliwości przyciągają nowych użytkowników

Ze względu na zdolność zapewnienia lepszej przepustowości i prędkości transakcji, rozwiązania warstwy 2 Ethereum zyskały znaczną popularność. Aktywność na ich poziomie od końca marca oscyluje wokół najwyższych wartości w historii. Dziś aktywność w sieciach warstwy 2 wciąż kwitnie, a łączna ich przepustowość przewyższa pięciokrotnie możliwości sieci głównej Ethereum. Według danych L2beat, od początku sierpnia średnia tygodniowa przepustowość skalowania ekosystemu warstwy 2 Ethereum wynosi około 50 transakcji na sekundę (TPS). W tym okresie przepustowość głównego Ethereum wynosiła tylko około 11 TPS.

L2beat
Źródło: L2beat

Projekty warstwy 2 cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ użytkownicy chcą badać możliwości DeFi w celu m.in. zarabiania pieniędzy. Programiści zaś eksperymentują z nowymi protokołami w poszukiwaniu nowych możliwości przy niższych kosztach transakcyjnych.

Dane L2beat pokazują również, że całkowita wartość zablokowana (TVL) rozwiązań skalujących Ethereum wzrosła ponad dwukrotnie od początku roku, osiągając w momencie pisania tego tekstu poziom 9,47 miliarda USD. Liderem grupy jest Arbitrum z łączną wartością 5,6 miliarda USD, tuż za nim plasuje się Optimism z 2,6 miliardem USD. ZkSync zajmuje trzecią pozycję z 408 milionami USD, zaś dalej znajduje się dYdX z 339 milionami USD.

Źródło: L2beat

L2 stały się nową normą

Ogromna popularność rozwiązań warstwy 2 sugeruje, że te łańcuchy bloków stały się nową normą w Ethereum. Według kwietniowego raportu Alchemy, w pierwszym kwartale 2022 r. jedynie 103 000 użytkowników dokonało transakcji za pomocą layer 2. W pierwszym kwartale tego roku było to ponad 635 000 użytkowników. Pokazuje to, że rozwiązania te stały się, jak wspomnieliśmy, pewną normą na rynku Ethereum.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności