EBC podejmie decyzję dot. cyfrowego euro do połowy 2021 roku

Regulacje Wiadomości cyfrowe euro

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Chirstine Lagarde wygłosiła dziś przemowę dot. europejskiego CBDC. Według niej decyzja w sprawie cyfrowego euro zostanie […]

bitbay zonda

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Chirstine Lagarde wygłosiła dziś przemowę dot. europejskiego CBDC. Według niej decyzja w sprawie cyfrowego euro zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednak faktyczne wprowadzenie takiej waluty może zająć nawet cztery lata.

Cyfrowe euro dopiero za 4 lata

Prezes EBC powiedziała Bloombergowi, że cały proces rozwoju cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) może zająć co najmniej kolejne cztery lata. Według Lagarde Bank planuje podjąć decyzję o tym, czy ruszyć z inicjatywą do „połowy 2021 roku”.

CBDC jest cyfrową wersją waluty fiat (w tym przypadku euro), która jest wspierana przez bank centralny. Kraje na całym świecie badają obecnie korzyści płynące z rozwoju tego typu aktywów.

Ale cały proces – bądźmy realistami – zajmie moim zdaniem kolejne cztery lata. Może trochę więcej, ale mam nadzieję, że uda nam się to utrzymać w ciągu czterech lat, ponieważ jest to przedsięwzięcie techniczne, jak również fundamentalna zmiana.

– powiedziała Lagarde.

Lagare dodała, że EBC podejmie decyzję, czy rzeczywiście wyemtować CBDC już wkrótce. W końcu, do „połowy 2021 roku” zostało zaledwie trzy miesiące. Jeśli ustawodawcy dadzą zielone światło, wtedy rozpoczną się prace nad rozwojem tej technologii.

Musimy mieć pewność, że zrobimy to dobrze. Jesteśmy to winni Europejczykom. Oni muszą czuć się bezpiecznie i pewnie. Muszą mieć poczucie, że trzymają w ręku cyfrowy banknot wspierany przez bank centralny.

– dodała Lagarde.

EBC i Fed mniej ostrożne niż Chiny

Lagarde w zeszłym roku powiedziała, że cyfrowe euro byłoby dobrym pomysłem, ponieważ mogłoby uzupełnić gotówkę i być może stworzyć nowe miejsca pracy.

Ale jej dzisiejsze komentarze pokazują, że bank centralny jest w tyle za innymi głównymi gospodarkami. W wyścigu CBDC przodują chiny: w październiku Ludowy Bank Chin rozliczył ponad trzy miliony płatności w cyfrowych juanach.

EBC i amerykańska Rezerwa Federalna wydają się postępować ostrożniej. W zeszłym miesiącu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że amerykański bank centralny nie spieszy się z CBDC i nie podejmuje „w tym momencie żadnej decyzji”.

Tagi
cbdc Christine Lagarde cyfrowe euro ebc euro

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.