za
luna 2.0

Arcane Research: Wieloryby z Terraform Labs “zdumpowały” LUNA na inwestorów detalicznych

European Halving Party 2024

Anders Helseth, starszy analityk w Arcane Research, opublikował w dniu 30 maja ciekawy artykuł. Stwierdza w nim, że firma Terraform Labs “zrzuciła” tokeny LUNA na detalicznych użytkowników podczas upadku UST.

Wpis ten rozpoczyna się w następujący sposób:

Gdyby ekosystem Terra był tonącym statkiem wycieczkowym, kapitan i znamienici goście uciekli na superjachtach, pozostawiając większość pasażerów bez łodzi ratunkowych.

Helseth prześledził wady protokołu aż do jego początków. Stwierdził, że “brak nagród blokowych i wysoce skoncentrowana podaż LUNA dawały całą władzę wczesnym posiadaczom”. Arcane Research udostępniło też wykres kołowy dystrybucji LUNA na dzień 3 października 2020 roku:

Przepływy wartości w ekosystemie Terra

Analityk przeanalizował przepływy wartości w ekosystemie Terra i uwzględnił transakcje do 5 maja (tuż przed krachem).

Analiza ujawnia, że grupy portfeli typu “John Doe”, ściśle ze sobą współpracujących w klastrach, charakteryzują się ogromnym odpływem netto z ekosystemu Terra do mostów i scentralizowanych giełd.

Według Helsetha, wśród tych klastrów istnieje wspólny mianownik – “jeden lub więcej portfeli w klastrze otrzymało spore transfery z portfeli Terraform Labs”.

Wspomniane klastry od października 2020 roku do 5 maja 2022 roku wypłaciły ponad 6 miliardów dolarów poprzez mosty i giełdy (odpływy). Z drugiej strony, “wszystkie pozostałe setki tysięcy portfeli odnotowały napływ netto w wysokości 6,5 miliarda dolarów”.

Co więcej, klastry te deponowały duże ilości LUNA na giełdach, gdy kurs tokena był jeszcze stosunkowo niski. Właśnie dlatego odpływy “są niedowartościowane w stosunku do napływów LUNA.”

W raporcie opisano również, że algorytm stojący za UST pozwalał tym wielorybom LUNA na wybijanie dużych ilości stablecoina i czerpanie korzyści z 20% stopy zwrotu w protokole Anchor. To właśnie ten zysk stworzył ogromny popyt na UST, zapewniając klastrom niezbędną płynność wyjściową – argumentują autorzy badania.

Za upadek Terra odpowiada siedem portfeli – mówi Nansen

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie firmy Nansen. Wynika z niego, że za upadek ekosystemu odpowiada siedem sporych portfeli. W dniu 7 maja miały one wycofać swoje UST z protokołu Anchor. Następnie przeniosły środki z Terra do Ethereum poprzez Wormhole i wymieniły UST na USDC w pulach płynności Curve.

Proces utraty powiązania spowodował względny brak płynności w pulach zabezpieczających UST na inne stablecoiny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności