Dogecoin sfinansuje misję kosmiczną

Kryptowaluty doge-1

DOGE-1 to pierwsza finansowana za pomocą kryptowalut misja na Księżyc. Wiadomo, że ma odbyć się 1 kwietnia 2022 roku. Misja […]

bitbay zonda

DOGE-1 to pierwsza finansowana za pomocą kryptowalut misja na Księżyc. Wiadomo, że ma odbyć się 1 kwietnia 2022 roku. Misja zostać sfinansowana za pomocą dogecoinów. Za inicjatywą stoją Geometric Energy Corporation, Unizen i inkubator DeFi – ZenX.

DOGE-1 i podbój kosmosu

Unizen i zdecentralizowany inkubator finansów ZenX ogłosiły w środę, że są w trakcie organizowania projektu DOGE-1. O co chodzi? O wyniesienie w kosmos 40-kilogramowego CubeSat, czyli miniaturowego sztucznego satelity w kształcie kostki. Sprzęt ma wystartować z Ziemi i trafić na „stabilną orbitę księżycową”, aby uzyskać „inteligencję księżycowo-przestrzenną”. Wszystko za pomocą specjalnych czujników i kamer. W ten sposób zebrane dane będą potem analizowane przez ekspertów i pomogą w dalszej eksploracji kosmosu.

CubeSat powstanie w ramach umowy ze SpaceX, firmą Elona Muska. Co prawda, nie podano żadnych twardych dat, ale skoro urządzenie ma wystartować najpóźniej w kwietniu 2022 r. prace nad nim muszą powinny już trwać. Dodajmy, że do tej pory wystrzelono ponad 1600 CubeSatów. Wersja DOGE-1 jest jednak innowacyjna, bowiem wcześniejsze podróżowały na niską orbitę okołoziemską, która znajduje się między 100 a 1200 mil nad powierzchnią Ziemi. Teraz chodzi o wylot na wysokość aż 250 000 mil od Ziemi.

DOGE-1 może być pierwszym satelitą w historii, który doleci do Księżyca, co oznacza znaczące osiągnięcie dla globalnych lotów kosmicznych

– dodają organizatorzy.

Projekt jest finansowany za pomocą dogecoinów i został zainicjowany w maju tego roku. W tym czasie wiceprezes SpaceX ds. sprzedaży komercyjnej Tom Ochinero powiedział, że „misja będzie demonstrować zastosowanie kryptowaluty (…) i ma położyć podwaliny pod handel międzyplanetarny”.

doge-1

Kontrowersyjna kryptowaluta

Misja może też ocieplić wizerunek DOGE. Kryptowaluta uchodzi bowiem za tzw. memocoina. Zyskała jednak na znaczeniu na początku tego roku, częściowo dzięki założycielowi SpaceX, Elonowi Muskowi, który zachwalał jej zalety. Twierdził również, że współpracuje z jej twórcami w celu poprawy jej wydajności. Wzrost kursu DOGE – napędzany tweetami szefa Tesli – sprawił, że misja kosmiczna może dojść do skutku. Możliwe, że dzięki niej inwestorzy po raz pierwszy spojrzą na dogecoiny poważniej.

Tagi
Blockchain doge doge-1 dogecoin kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.