za
wielka brytania

Dla 30% Brytyjczyków cyfrowy funt nie jest dobrym pomysłem

2021-08-29
Kryptowaluty
bitcoin halving party

Według najnowszych badań, co trzeci Brytyjczyk obawia się, że potencjalny cyfrowy funt może przynieść więcej szkód niż korzyści dla tamtejszego systemu gospodarczego. Z drugiej strony 24% uważa, że tak zwany “Britcoin” mógłby okazać się skutecznym instrumentem finansowym.

Britcoin wywołuje więcej obaw niż entuzjazmu

Amerykańska firma dziennikarska, Politico przeprowadziła ankietę wśród 2 500 dorosłych Brytyjczyków. Jej celem było sprawdzenie ich opinii na temat emisji cyfrowej wersji funta. Większość respondentów (30%) nie popiera takiego pomysłu.

Według nich, brytyjski CBDC, znany również jako Britcoin, nie wpłynąłby pozytywnie na lokalną gospodarkę, która przechodzi przez trudne czasy spowodowane pandemią COVID-19 i Brexitem.

Wśród powodów, dla których Brytyjczycy wątpią w ideę cyfrowego funta, na pierwszym miejscu znalazł się strach przed hakerami i cyberatakami – 73% respondentów wybrało tę odpowiedź. Warto zauważyć, że David Lindberg – dyrektor generalny bankowości detalicznej w NatWest – ostrzegł niedawno inwestorów, aby uważali na wirtualne aktywa w Wielkiej Brytanii. Posunął się nawet o krok dalej, stwierdzając, że Wielka Brytania jest “rajem dla oszustów”.

Zważywszy na to, że waluty cyfrowe banku centralnego są emitowane i kontrolowane przez rząd, nie dziwi fakt, że 62% ma obawy. Twierdzą oni bowiem, że władze mogłyby przejąć Britcoiny bezpośrednio z cyfrowych portfeli obywateli. Mimo to, e-funt ma też swoich zwolenników. W jego potencjał wierzy 24% respondentów, a 46% nie ma zdania na ten temat.

W przeciwieństwie do Britcoina, Brytyjczycy wydają się być bardziej entuzjastycznie nastawieni do kryptowalut takich jak bitcoin (BTC) i ethereum (ETH). 40% ankietowanych stwierdziło, że kraj powinien wprowadzić jasne przepisy dotyczące tych aktywów, tak aby mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogli swobodnie poruszać się po tym rynku.

wielka brytaniaZainteresowanie kryptowalutami w Wielkiej Brytanii wzrasta

Udział Brytyjczyków inwestujących w kryptowaluty jest znacznie niższy niż w innych krajach. Jednak według innego badania, świadomość społeczna wzrosła o 5% w ciągu roku. W 2021 roku 78% obywateli słyszało o kryptowalutach. Rok wcześniej było to 73%.

Wzrosła również liczba osób, które posiadają wirtualne aktywa. Aktualnie 2,3 miliona Brytyjczyków posiada jakąś ekspozycję na kryptowaluty. Taka liczba stanowi 4,4% populacji. W zeszłym roku odsetek ten wynosił 3,9%.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy chcą wchodzić w interakcje z cyfrowymi aktywami, niedługo zyskają nową opcję. Swoją ekspansję na tym rynku ogłosił niedawno gigant płatności PayPal. Firma umożliwi mieszkańcom zakup bitcoina (BTC), ethera (ETH), litecoina (LTC) lub bitcoin casha (BCH) już od 1 funta.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności