fbpx

Wiadomości

Akcja DistrupTor: aresztowano 179 osób i przejęto 6,5 mln USD w kryptowalutach i gotówce

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o globalnej akcji służb – DistrupTor. Stał za nią zespół ds. przestępczości narkotykowej i dark […]

bitbay

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o globalnej akcji służb – DistrupTor. Stał za nią zespół ds. przestępczości narkotykowej i dark webu (JCODE) Departamentu Sprawiedliwości oraz Europol. Cel? Zniszczenie największej części czarnego rynku w sieci Tor.

DistrupTor

Akcja DistrupTor została zakończona sukcesem. W jej ramach aresztowano dokładnie 179 osób na całym świecie. Oprócz tego udało się przejąć kryptowaluty i gotówkę o łącznej wartości 6,5 mln USD, a oprócz tego 500 kilogramów narkotyków i 63 sztuk broni.

„W swej akcji śledczy wykorzystali dane pozyskane podczas likwidacji funkcjonującego w darknecie Wall Street Market (w maju 2019 roku). Bramę do tej mrocznej strony Internetu stanowi m.in. przeglądarka Tor, którą funkcjonariusze umieścili w nazwie swej akcji. 123 ze 179 zatrzymano w Ameryce Północnej (w tym 2 Kanadyjczyków), a 58 w Europie, z czego 42 w Niemczech”

– informuje portal Cryps.pl.

Wiadomo, że aresztowani zajmowali się głównie handlem narkotyków w m.in. AlphaBay, Empire i DeepSea. Do tego śledztwo trwa, więc na jaw mogą wyjść jeszcze inne fakty. Niektórzy zatrzymani w USA przyznali się już do winy. Za handel narkotykami grozi im nawet do 15 lat więzienia.

Darknet i miliardy USD

Warto jednak zauważyć, że dziennikarz DarkDotFail (to oczywiście pseudonim), który specjalizuje się w sprawach dot. darkentu, uważa, że Departament Sprawiedliwości przecenia swoją akcję. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze stwierdził, że służby przez dziewięć miesięcy działały, by „przejąć mniej sztuk broni, niż na wiecu Trumpa, i mniej pieniędzy, niż HSBC pierze w ciągu jednego dnia”.

Chodzi mu o to, że darknet to mała część całego rynku narkotykowego. Dane Chainalysis pokazują z kolei, że w ciągu jednego tygodnia przez tego typu rynki transferuje się Bitcoiny o wartości około 4 mln USD, a użytkownicy mrocznej części sieci posiadają BTC o wartości około 5 mld USD.

Warto też dodać, że amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) wykazuje głębokie zainteresowanie kryptowalutami i blockchainem. Tworzy nowe ramię badawczo-rozwojowe o nazwie CIA Labs, które zajmie się właśnie tym rynkiem. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.