Akcja DistrupTor: aresztowano 179 osób i przejęto 6,5 mln USD w kryptowalutach i gotówce

Wiadomości

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o globalnej akcji służb – DistrupTor. Stał za nią zespół ds. przestępczości narkotykowej i dark […]

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o globalnej akcji służb – DistrupTor. Stał za nią zespół ds. przestępczości narkotykowej i dark webu (JCODE) Departamentu Sprawiedliwości oraz Europol. Cel? Zniszczenie największej części czarnego rynku w sieci Tor.

DistrupTor

Akcja DistrupTor została zakończona sukcesem. W jej ramach aresztowano dokładnie 179 osób na całym świecie. Oprócz tego udało się przejąć kryptowaluty i gotówkę o łącznej wartości 6,5 mln USD, a oprócz tego 500 kilogramów narkotyków i 63 sztuk broni.

„W swej akcji śledczy wykorzystali dane pozyskane podczas likwidacji funkcjonującego w darknecie Wall Street Market (w maju 2019 roku). Bramę do tej mrocznej strony Internetu stanowi m.in. przeglądarka Tor, którą funkcjonariusze umieścili w nazwie swej akcji. 123 ze 179 zatrzymano w Ameryce Północnej (w tym 2 Kanadyjczyków), a 58 w Europie, z czego 42 w Niemczech”

– informuje portal Cryps.pl.

Wiadomo, że aresztowani zajmowali się głównie handlem narkotyków w m.in. AlphaBay, Empire i DeepSea. Do tego śledztwo trwa, więc na jaw mogą wyjść jeszcze inne fakty. Niektórzy zatrzymani w USA przyznali się już do winy. Za handel narkotykami grozi im nawet do 15 lat więzienia.

Darknet i miliardy USD

Warto jednak zauważyć, że dziennikarz DarkDotFail (to oczywiście pseudonim), który specjalizuje się w sprawach dot. darkentu, uważa, że Departament Sprawiedliwości przecenia swoją akcję. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze stwierdził, że służby przez dziewięć miesięcy działały, by „przejąć mniej sztuk broni, niż na wiecu Trumpa, i mniej pieniędzy, niż HSBC pierze w ciągu jednego dnia”.

Chodzi mu o to, że darknet to mała część całego rynku narkotykowego. Dane Chainalysis pokazują z kolei, że w ciągu jednego tygodnia przez tego typu rynki transferuje się Bitcoiny o wartości około 4 mln USD, a użytkownicy mrocznej części sieci posiadają BTC o wartości około 5 mld USD.

Warto też dodać, że amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) wykazuje głębokie zainteresowanie kryptowalutami i blockchainem. Tworzy nowe ramię badawczo-rozwojowe o nazwie CIA Labs, które zajmie się właśnie tym rynkiem. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Słowa kluczowe
bitcoin darkweb Darknet USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.