za
Digital Dollar Project

Zakończono pilotaż Digital Dollar Project dotyczący CBDC

Binance Launchpool

Digital Dollar Project (DDP) ogłosił właśnie zakończenie swojego pilotażowego badania dot. przekazów pieniężnych transferowanych na Filipiny przy użyciu symulowanej detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego (rCBDC – retail central bank digital currency). Partnerami w projekcie były Western Union i BDO Unibank.

Digital Dollar Project i jego pilotaż

W projekcie wykorzystano wersję modelu Champion DDP. W jego ramach symulowano sytuację, w której bank centralny przesłał CBDC do banku pośredniczącego, który zapewnił dostęp do cyfrowej waluty firmie Western Union (WU). Ta ostatnia miała przekazać pieniądze klientowi BDO Unibanku na Filipinach. WU wykorzystało zdecentralizowaną giełdę (DEX), aby wymienić dolary w postaci CBDC na filipińskie peso (też w formie CBDC). W procesie pośredniczyła tzw. wyrocznia (oracle). WU otrzymało ostatecznie potwierdzenie płatności i przelało kwotę na konto klienta banku.

Ostatecznie organizatorzy pilotażu zauważyli, że rozwój takiej formy wymiany mógłby pomóc przy tworzeniu zdrowej konkurencji i zwiększaniu przejrzystości w tego typu procesach.

Prywatność i koszty

Kwestie prywatności nie zostały uwzględnione w badaniu. W raporcie zauważono jednak, że technologia rozproszonych rejestrów pomaga zachować prywatność „poprzez umożliwienie szczegółowej kontroli nad poziomem udostępniania danych konsumentów”.

Dzięki zastosowaniu technologii rozproszonego rejestru przekazanie wiadomości i wartości odbywało się jednocześnie i w ciągu zaledwie kilku sekund. Przy obecnej technologii transfer wartości trwa jednak dłużej niż transfer wiadomości, co wiąże się z ryzykiem kontrahenta i ryzykiem kredytowym. Autorzy podsumowali:

Pilotaż pokazał, że zamiast zastępować oferty dot. usług Western Union i BDO Unibank, CBDC stanowią okazję do modernizacji procesów i promowania wydajności dla firm z sektora prywatnego i ich klientów.

W 2021 roku ze Stanów Zjednoczonych wysłano przekazy pieniężne o wartości 74 miliardów USD. Siedem procent gospodarstw domowych w USA wysyłało środki za granicę kraju. Warto też dodać, że przekazy pieniężne z USA na Filipiny zwykle kosztują 4,4% od całkowitej transakcji o wartości 200 USD, a przelewy bankowe kosztują średnio 7,98%. Symulowany proces pokazał, że można zaoszczędzić i czas, i pieniądze, a także zwiększyć przejrzystość transferu środków.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności