za
DeFood – polska giełda żywności oparta na tokenach NFT

DeFood – polska giełda żywności oparta na tokenach NFT

2022-07-12
BlockchainNFT
Binance Launchpool

DeFood to pierwsza zdecentralizowana giełda lokalnej żywności z globalnym zasięgiem. Jej misją jest użycie funkcjonalności technologii blockchain do obrotu produktami rolnymi. Projekt tworzy wirtualny marketplace dedykowany platformom handlowym, które posiadają własną sieć rolników oraz odbiorców. Marketplace jest również przeznaczony dla giełd rolnych, które dążą do digitalizacji swojej działalności.

Usprawnienie łańcucha dostaw żywności

DeFood – polska giełda żywności oparta na tokenach NFT

 

Twórcą zdecentalizowanej giełdy żywności jest Adrian Piwko, założyciel internetowej platformy Pora na Pola, będącej internetowym targiem skupiającym się na naturalnej żywności. Platforma typu e-commerce działa nieprzerwanie od 2017 roku i ma na swoim koncie 3 rundy finansowania, w ramach których pozyskała łącznie 4 mln zł. Jest również w posiadaniu grantów UE o wartości 1,8 mln zł.

Teraz założyciel platformy postanowił wykorzystać technologię blockchain do obrotu produktami rolnymi.

DeFood, czyli zdecentralizowana giełda lokalnej żywności, działająca na globalną skalę, ma na celu ułatwienie planowania produkcji i obrotu wyrobami rolnymi za pomocą tokenów NFT. Nabywcy tokenów będą mieli dostęp do odczytu pochodzenia i drogi, jakaś każdy produkt pokonał od momentu zbioru z pola.

Giełda DeFood to nowa alternatywa dla rolników na znalezienie kupców i sprzedaż wyrobów jeszcze zanim zostaną wyprodukowane.

Cały ten proces odbywa się za pomocą tokenów NFT, które stanowią cyfrowy zapis prawa własności do produkcji. W ten sposób ułatwi to cały proces planowania produkcji i jest zapewni gwarancję zbytu. Z drugiej odbiorcy będący nabywcami tokena otrzymują możliwość uzyskania niższej ceny i dalszego swobodnego handlu danymi wyrobami.

Dzięki doświadczeniu w Pora na Pola doskonale wiemy, z jakimi wyzwaniami operacyjnymi i technologicznymi mierzą się platformy e-grocery i giełdy żywności, a także rolnicy i rzemieślnicy chcący rozwijać swoje lokalne biznesy. Dla obu stron dostarczamy NFT jako rozwiązanie technologiczne do kontraktowania zbytu upraw czy wyrobów

– mówi Adrian Piwko, założyciel DeFood.

Przejrzystość w handlu

Na całym procesie łańcucha dostaw skorzystają również ostateczni odbiorcy, czyli hotele, restauracje, detaliści, a także konsumenci. Wszystko za sprawą cechy, jaką gwarantuje technologia blockchain. Chodzi tu o gwarancję pochodzenie żywności oraz praktycznie niemożność zakłamania drogi łańcucha dostaw.

Dzięki unikalnym zapisom zawartym w tokenach NFT, otrzymujemy tzw. paszport produktu, który umożliwia śledzenie drogi produktu od pierwotnego producenta do ostatecznego konsumenta.

DeFood wpisuje się w myśl przewodnią unijnej strategii ‘od pola do stołu’. W działalności Pora na Pola zauważyliśmy, że konsumenci chcą znać pochodzenie produktów. Dlatego stworzyliśmy inicjatywę transparentnej ceny. W serwisie Poranapola.pl pokazujemy, co składa się na cenę każdego z 1500 oferowanych produktów. W DeFood przez wykorzystanie technologii NFT idziemy o krok dalej i stwarzamy narzędzie do wdrożenia transparentności także innym dostawcom. To bardzo istotne w czasach drożejącej żywności

– wyjaśnia Adrian Piwko.

Specyfika technologii blockchain opiera się rozproszonej księdze danych, która nie wymaga udziału pośredników. W łańcuchach bloków są rejestrowane i przechowywane informacje o różnego rodzaju transakcjach i przeprowadzanych operacjach. Wykorzystanie rejestrów blockchain do kontraktów terminowych w sektorze rolno-spożywczym stanowi od kilku lat temat dyskusji branżowych.

Pierwsze testy DeFood już w tym miesiącu

Głównym partnerem DeFood jest wspomniana już platforma Pora na Pola, która świadczy giełdzie usługi z zakresu know-how w temacie obrotu żywnością rzemieślniczą. Co więcej zapewnia infrastrukturę oraz środowisko testowe do projektu. Firma zdążyła pozyskać do współpracy ponad setkę rolników i producentów żywności rzemieślniczej oraz firmą specjalizującą się w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Wyprodukowanie tokena jest dla użytkownika tak samo proste, jak stworzenie aukcji lub oferty w popularnych platformach handlowych, ale ma szansę stać się game changerem dla obrotu rzemieślniczą żywnością. W lipcu wprowadzimy do systemu pierwszych rolników na testy i wytworzymy pierwsze NFT będące realnie zakontraktowaniem żywności

– zapowiada założyciel DeFood.

Jeśli chcecie być na bieżąco z postępami w rozwoju projektu, polecamy śledzenie oficjalnej strony internetowej DeFood oraz ich kanałów social media.

Redakcja Bitcoin.pl trzyma kciuki za powodzenie tej inicjatywy i życzymy całemu zespołowi DeFood jak najbardziej owocnych efektów ich działań!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności