za
czym jest orderbook

Czym jest orderbook na giełdzie? O czym informuje?

Kiedy myślimy o giełdach kryptowalutowych, bardzo często w głowie pojawia się hasło “orderbook”. Ten element giełdy jest podstawowym narzędziem informującym nas o płynności. W tym artykule skupimy się na przekazaniu Wam podstawowej wiedzy dotyczącej tego czym jest orderbook i jak może wspierać traderów.

Czym jest orderbook?

Termin “orderbook” odnosi się do elktronicznej listy zleceń kupna i sprzedaży określonego papieru wartościowego lub instrumentu finansowego. Lista zorganizowana jest według ceny dobra. Orderbook pokazuje nam, jak wysoki udział kapitału jest przypisany do każdego poziomu ceny po stronie kupującej i sprzedającej. Ten rejestr pomaga traderom, dostarczając cennych informacji rynkowych oraz zwiększając transparentność platformy.

Większość giełd korzysta z orderbooka – również tych kryptowalutowych. W zależności od platformy, orderbook może przybierać różny kształt. Rejestr zleceń może być przedstawiony horyzontalnie lub wertykalnie. Co istotne, orderbook jest narzędziem dynamicznym – jest aktualizowany w czasie rzeczywistym w ciągu dnia.

Typowy orderbook składa się z kilku elementów:

    1. Zleceń kupna – te przedstawiają informacje dotyczące ceny oraz wysokości zleceń danego aktywa.
    2. Zleceń sprzedaży – pokazywanych podobnie jak zlecenia kupna.
    3. Historii zleceń – przedstawiającej przeszłe zlecenia, które zostały zrealizowane na danym rynku.

“Góra” orderbooka to miejsce, w którym znajdziesz zlecenia o najwyższym poziomie bid i najniższej cenie ask. Wskazują one na to, który trend rynkowy jest dominujący, a także ceny wymagające wykonania. Orderbook na giełdzie często pojawia się w towarzystwie wykresu świecowego. Ta wizualna forma przedstawia użyteczne informacje na temat obecnych i przeszłych cen na rynku.

Understanding Buy and Sell Walls for Placing Smarter Orders – Yuri Koval'ov

Orderbook pomaga traderom w podjęciu bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych. Relacja między ilością i głębokością zleceń może pomóc w określeniu krótkoterminowych ruchów cenowych. Przykładowo – duża dominacja zleceń kupna może wskazywać na ewentualny wzrost ceny danego aktywa. Zlecenia w orderbooku często pomagają również w określeniu poziomów wsparcia lub oporu na wykresie danego aktywa. Innymi słowy, duża ilość zleceń kupna na określonym poziomie cenowym może stanowić barierę przed dalszymi spadkami ceny, wynikającymi z narastającej masy zleceń sprzedaży.

Giełdy bez orderbooka

Rynek kryptowalut funkcjonuje dzięki działaniu wielu różnych platform. Obok standardowych platform handlowych, które funkcjonują z orderbookiem, na rynku spotkamy też takie, które orderbooka nie mają. W tym przypadku platforma korzysta z usług zewnętrznego dostawcy płynności.

Rozwiązanie to nie daje nam bezpośrednich informacji na temat głębokości rynku na danym poziomie ceny. Traderzy jednak mają rekompensatę – pewność płynnej egekucji zleceń w określonych zleceniach. Jest to niezwykle istotne i przydatne w sytuacji, gdy działa się na inwestycjach krótkoterminowych, zwłaszcza w obszarze margin tradingu. Giełdą która wykorzystuje ten mechanizm jest Geco.one. Polska platforma specjalizuje się w margin tradingu – brak orderbooka pozwala szybko reagować na zmiany zachodzące na rynku oraz w sposób płynny realizować wszystkie zlecenia.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności