za
liquidation price

Czym jest liquidation price?

2021-04-06
Finanse

Przygotowując się do handlu depozytem zabezpieczającym, musimy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników, które mogą mieć wpływ na na efektywność naszej inwestycji. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się jednak na terminie Liquidation price (ang. cena likwidacyjna), który efektywnie może pomóc w zrozumieniu kwestii zamykania pozycji.

Liquidation price – co to?

W dużym uproszczeniu, gdy nasz aktualny stan portfela spadnie poniżej wymaganej wartości marginesu/depozytu utrzymania tej pozycji – dochodzi do zamknięcia pozycji przez system zarządzania ryzykiem. W tej sytuacji za liquidation price uznajemy cenę, przy której margines utrzymania nie jest w stanie efektywnie pokryć naszej pozycji. Jakikolwiek posiadany przez nas jeszcze depozyt przepada.

Możemy więc powiedzieć, że cena likwidacyjna stanowi efekt pewnej estymacji co do tego, kiedy dochodzi do likwidacji naszego konta przy określonych warunkach rynkowych.

Wszystkie zmiany co do wymagań względem depozytu, wypłat, handlu i transakcji mają wpływ na liquidation price. Przykładowo, naliczenie odsetek w wysokości 0,01% w ciągu 24 godzin wpłynie na Twoje saldo i zmieni cenę likwidacji.

Cena likwidacji – przykład

Gdy tylko saldo dostępne spadnie poniżej 0 z powodu zmian w cenie rynkowej pozycji na instrumentach pochodnych, wszystkie otwarte zlecenia dla pozycji instrumentów pochodnych w tej walucie rozliczeniowej są anulowane.

Jeśli handlujesz BTC/USD, a cena jest bardzo zbliżona do ceny likwidacji, wszystkie otwarte zlecenia BTC/USD zostaną anulowane. Dzieje się tak, ponieważ saldo BTC powinno spaść poniżej 0.

Dostępne saldo obliczamy jako:

dostępne saldo = saldo rynkowe – (hold + początkowy depozyt zabezpieczający + właściwy depozyt zabezpieczający)

  • saldo dostępne to kwota, którą można wykorzystać na wypłaty, przelewy salda i otwieranie nowych zleceń,
  • saldo rynkowe to saldo plus/minus zrealizowany zysk i strata (PnL),
  • hold odnosi się do kwoty środków potrzebnych do złożenia zlecenia z limitem – srodki uwalniają się po wypełnieniu lub anulowaniu zlecenia,
  • depozyt początkowy to kwota środków potrzebna do zajęcia pozycji.

Jak chronić się przed likwidacją pozycji?

Co do zasady, najlepszym sposobem na ochronę swoich środków przed likwidacją jest ustawienie Stop loss na swojej pozycji. To skutecznie pomoże wyjść z inwestycji zanim rynek osiągnie wartość likwidacyjną. Ponadto zawsze możesz obniżyć wartość dźwigni, którą się posługujesz. Ostatnim sposobem jest zwiększenie wartości swojego portfela lub obniżenie wartości pozycji. Pomoże to w uniknięciu likwidacji i straty środków.

Wszystkie te rozwiązania można bez przeszkód wykorzystywać na platformach margin trading. Ciekawym rozwiązaniem dla wyczucia warunków margin tradingu jest skorzystanie z opcji handlu bez wykorzystania dźwigni na Geco.one. Łatwy i przyjemny UI wspomaga inwestorów w zaznajomieniu się z tym specyficznym typem tradingu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności