za

Czy RPP skończyła podnoszenie stóp procentowych?

2022-12-07
Ekonomia
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Spadek inflacji w listopadzie i umocnienie złotego to zjawiska, które sprawią, że stopy procentowe nie będą już w Polsce podnoszone. Przynajmniej tak sądzą niektórzy eksperci. 

Co dalej ze stopami procentowymi?

Stopa referencyjna NBP pozostanie na poziomie 6,75 proc. i to zarówno w grudniu, ale i przez cały przyszły rok – tak uważają niektórzy obserwatorzy rynku.

Skoro Rada nie podwyższyła stóp w dwóch poprzednich miesiącach, to tym bardziej nie zrobi tego teraz, kiedy w danych krajowych i zagranicznych pojawiły się sygnały pozytywne z punktu widzenia perspektyw inflacji (CPI poniżej prognoz, hamujący popyt krajowy i płace), a na rynkach globalnych również rosną oczekiwania na gołębi zwrot w polityce banków centralnych

– twierdzą ekonomiści z Santander Bank Polska.

Dodajmy, że w listopadzie członkowie RPP zapoznali się z projekcją Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Z dokumentu wynikało, że inflacja wróci do celu NBP, czyli 2,5 proc., najszybciej dopiero pod koniec 2025 roku. Co zaskakujące, nawet taka niezbyt dobra dla polskich konsumentów wizja nie przekonała RPP do podnoszenia stóp procentowych. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział wręcz, że podniesienie stóp proc.  nie przyśpieszyłoby obniżenia inflacji, ale zwiększyło ryzyko recesji.

cyfrowy złoty nbp

Do powyższego doszedł spadek inflacji w listopadzie. To pozytywne zjawisko sprawi zapewne, że RPP nie podniesie stóp procentowych w grudniu, więc stopa referencyjna NBP pozostanie na poziomie 6,75 proc. Niektórzy twierdzą, że ma być na tym pułapie nawet przez cały kolejny rok.

Tyle że pamiętajmy, że inflacja mogła teraz spaść z powodu ograniczenia konsumpcji (Polacy mogli przestraszyć się tego, co dzieje się na rynku i zaczęli oszczędzać), a za parę tygodni znów zacząć rosnąć (np. z powodu wzrostu cen energii lub poprawy nastrojów konsumentów).

Większość ekonomistów jest też zdania, że zacieśnianie polityki pieniężnej dobiega końca i to w skali niemal całego świata. Nawet Fed ogłosił ostatnio, że, co prawda, nie kończy z podnoszeniem stóp proc., ale będzie je podnosił wolniej. Możliwe, że to także subtelna zapowiedź końca podnoszenia stóp.

Dla rynku kryptowalut to dobre wiadomości. Banki centralne chyba powoli przygotowują się do ponownego dodruku i ożywienia rynków obniżaniem stóp proc., co może sprowokować wzrosty kursów cyfrowych walut. Mówimy jednak o perspektywie tygodni lub miesięcy, a nie dni. Wiele będzie też zależało od sytuacji międzynarodowej i gospodarczej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności