Bitcoin

Czy FED nieświadomie działa na korzyść kryptowalut?

Michael Novogratz, którego chyba nie musimy wam przedstawiać, uważa, że obecna polityka monetarna FED doprowadzi do wzmocnienia kryptowalut. FED działa […]

Data publikacji: 5 maja 2019

bitbay

Michael Novogratz, którego chyba nie musimy wam przedstawiać, uważa, że obecna polityka monetarna FED doprowadzi do wzmocnienia kryptowalut.

FED działa na niekorzyść USA, ale wzmacnia BTC?

Rezerwa Federalna postanowiła w minionym tygodniu pozostawić stopy procentowe bez zmian. Było to rozczarowujące m.in. dla wiceprezydenta Mike’a Pence’a i innych amerykańskich polityków, którzy uważają, że jest to szkodliwe działanie dla gospodarki. Są zdania, że stawki powinny zostać obniżone. Pence powiedział ostatnio CNBC, że uważa, że dalsze podtrzymywanie tak wysokich stóp procentowych jest już zbyteczne, ponieważ bezrobocie spada, powstają coraz to nowe miejsca pracy. Dalsze podtrzymywanie tak wysokich stóp może zaś doprowadzić do przegrzania się gospodarki.

Z kolei prezydent Donald Trump ostro skrytykował politykę monetarną FED już w grudniu zeszłego roku. Wraz ze swoim doradcą ekonomicznym Larrym Kudlowem i sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem od dawna opowiada się za niższymi stopami procentowymi.

Choć eksperci stale zadają pytanie: „co się stanie, gdy nastąpi recesja?”, FED jakby tego nie słyszał. Zestaw narzędzi Rezerwy Federalnej, który obejmuje luzowanie ilościowe (QE), może nie zadziałać, aby powstrzymać efekty spowalniającej gospodarki.

Problemem jest to, że taka polityka jest w pewnym sensie wygodna dla rządzących. Władza, która emituje własne pieniądze, nigdy nie może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań, ponieważ może po prostu wydrukować nowe banknoty, aby pokryć owe długi. Oczywiście – jak łatwo się domyślić – grozi to inflacją.

Czy kryptowaluty zyskują na kryzysach?

Pytanie z tego nagłówka jest jednym, które najczęściej zadają sobie krypto-inwestorzy. I co najgorsze – nie da się na nie łatwo odpowiedzieć. Pamiętacie kryzys cypryjski z 2013 r.? Bitcoin mocno zyskał w tym okresie. Czy tak samo zachowa się, gdy w świat uderzy kolejny globalny kryzys? Tego nie wiemy, bowiem ostatni krach widzieliśmy na własne oczy ponad dekadę temu, gdy kryptowaluty jeszcze nie istniały.

Można jednak zrozumieć logikę Novogratza bowiem, jeśli kurs dolara zacznie spadać, inwestorzy zaczną uciekać w aktywa, które mogą pomóc im zachować ich majątek. Będą to zapewne kruszce. Może też Bitcoin, który powstał niejako w kontrze do idei banków centralnych…

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion