za
onecoin banki

Czy blockchain może usprawnić obecny system prawny? Odpowiedź jest oczywista!

2020-02-08
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Blockchain to technologia, która z impetem wkracza do każdej branży i sektora na całym świecie. Czy Blockchain może usprawnić obecny system prawny? Z każdym dniem przybywa obszarów, w których ta technologia znajduje zastosowanie i zmienia sposób ich funkcjonowania. Jedną z głównych zalet Blockchaina jest transparentność. Krótko mówiąc, wszystkie transakcje są rejestrowane i przechowywane w sieci a dostęp do nich ma każdy użytkownik.

System prawny i cała infrastruktura z nim związana przechodzi obecnie transformację, którą możemy zaobserwować chociażby na naszym, rodzimym podwórku. Wraz z pojawieniem się technologii Blockchain, wiele sektorów przemysłowych zaczęło przechodzić gruntowne przeglądy, sposobów w jaki dotychczas działały.

Przykłady potencjalnych i działających zastosowań technologii blockchain w usprawnianiu sektora prawnego

Okazuje się, że Blockchain może skutecznie transformować system prawny! Sposób, w jaki kancelarie prawne obsługują klienta i sposób prowadzenia działalności, zostanie całkowicie zmieniony. Ponieważ większość firm z powodzeniem stosuje Blockchain i osiąga dzięki niemu wspaniałe wyniki, sektor prawny chce również wykorzystać technologię i skorzystać z jej zalet.

Eksperci uważają, że technologia Blockchain jest idealna dla branż, które wymagają przeprowadzania regularnych transakcji między zainteresowanymi stronami i wymagają częstego uwierzytelniania oraz weryfikacji.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, wykorzystania technologii Blockchain w usprawnianiu obecnego systemu prawnego.

Smart kontrakty

Każdy dokument prawny jest “świętością”, ma wielką moc a podważenie go jest praktycznie nie możliwe. Obecnie dokumenty prawne sporządzone w formie papierowej z fizycznymi podpisami taką moc prawną posiadają. Kluczową sprawą jest tutaj autentyczność dokumentów, nie ważne czy są cyfrowe czy papierowe.

Sporządzanie dokumentacji prawnej pochłania ogromne zasoby czasowe (bieganie za podpisani od jednego urzędu do drugiego, itp). Proces ten jest także bardzo kosztowny. W większości przypadków dokumenty wydawane są przez urzędników państwowych, których finansujemy z naszych podatków.

Technologią Blockchain dysponuje odpowiednimi narzędziami, które mogą usprawnić ten obszar systemu prawnego, poprzez digitalizację.

Smart kontrakty, bo o nich teraz mówimy, są kombinacją cyfrowej umowy i zwykłej terminologii prawnej. Umowy te mają wbudowane zestawy poleceń, oparte na kodzie komputerowym, które można wykonywać i uruchamiać w przy pomocy technologii Blockchain.

Zasadnicza różnica między tymi umowami a tradycyjnymi umowami polega na tym, że są one automatycznie wykonywane po wystąpieniu dowolnego zdarzenia i wymagają minimalnej interwencji ze urzędników.

Wydawanie i wyszukiwanie tytułów prawnych

Przeniesienie aktywów między stronami, szczególnie w sektorze nieruchomości, odbywa się pod nazwą przeniesienia tytułu. Ten proces jest czasochłonny i uciążliwy. Blockchain jest gotowy do przekształcenia tego procederu. Firmy Blockchain pozwalają na dodawanie ewidencji gruntów do systemu, co umożliwia dostęp do rejestrów w bardziej wydajnym i przejrzystym trybie.

W ostatnim raporcie Goldman Sachs podkreślił, że rocznie można zaoszczędzić od 2 do 4 miliardów dolarów, jeśli proces wyszukiwania tytułu nieruchomości może zostać przeniesiony do systemu rozproszonej księgi rachunkowej (DLT).

Digitalizacja spraw sądowych

Przygotowując się do spraw, prawnicy muszą zapoznać się wieloma aktami sprawy i szukają odpowiednich paragrafów. Jednak wraz z postępem technologii, proces ten ulega cyfryzacji. Dziś prawnicy, w wielu przypadkach korzystają z biblioteki cyfrowej, która eliminuje potrzebę przeszukiwania niezliczonych orzeczeń.

Firmy technologiczne Blockchain umożliwiają konwersję milionów orzeczeń przy użyciu różnych terminów prawnych. Biblioteka prawa Kongresu Stanów Zjednoczonych (The Law Library of Congressjes) jest tego najlepszym przykładem.

Nadchodzi koniec notariuszy!

Obecnie notariusz potwierdza i weryfikuje podpisy dokumentów prawnych, takich jak umowy, akty prawne i zgody. Blockchain może teraz służyć do przechowywania tych dokumentów w formie cyfrowej.

Doskonałym przykładem jest firma o nazwie Blocknotary, która stosuje tę technologię do poświadczania dokumentów prawnych. Eliminuje to potrzebę przybijania pieczątki oraz składania ręcznych podpisów. Po opieczętowaniu i podpisaniu dokumentu nie można go zmienić.

Raz wprowadzone zmiany nie mogą być cofnięte ze względu na sposób działania Blockchaina. Kancelarie muszą po prostu aktywować smart kontrakt w celu wykrycia ewentualnych błędów.

Przechowywanie dokumentów prawnych

Blockchain pomaga tworzyć kompletne, stemplowane i podpisane dokumenty odporne na manipulacje i fałszerstwa. Obecnie przechowywanie dokumentów jest problematyczne z kilku powodów. Po pierwsze, papierowe dokumenty mogą w łatwy sposób ulec zniszczeniu (pożar, powódź, itp). Po drugie, istnieje ryzyko nieuprawnianego dostępu do dokumentów, co może prowadzić do rożnego rodzaju manipulacji, wliczając w to fałszerstwa. Pojawiają się także problemy natury logistycznej.

Już teraz, istnieje wiele sądów, które akceptują kontakty i podpisy w Blockchain jako autentyczne. Technologia stojąca za rozwiązaniami Blockchain jest niezawodna; dokumentów nie można manipulować, a zatem istnieje niewielkie prawdopodobieństwo błędów i niezgodności.

Kto jest za, ręka w górę! – głosowania

System prawny dużej mierze opiera się na rożnego rodzaju głosowaniach. Chodź, nowa technologia jest już wprowadzana w tym obszarze, czasem zdarzają się przypadki, gdzie przestaje ona działać. Finansowanie wyborów w Polsce, pochłania miliony PLN. Wydatki na głosowania można zredukować przynajmniej o połowę.

Z pomocą przychodzą rozwiązania oparte na technologii Blockchain.

Najlepszym przykładem jest polski projekt iVoting. System do głosowania przez Internet tworzony przez startup, otrzymał ostatnio dotację od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w wysokości 6,2 mln zł. Całość projektu opartego na technologii blockchain jest wyceniona na 8,2 mln zł.

Blockchain może zmienić system prawny

Potencjał Blockchaina w usprawnianiu obecnego systemu prawnego jest ogromny. Wdrażanie technologii wciąż znajduje się w początkowej fazie i zajmie dużo czasu, zanim stanie się powszechnie akceptowaną normą.

Świadomi postępów technologicznych klienci, coraz częściej nalegają na wprowadzenie nowych technologii, takich jak Blockchain do systemu prawnego. Udogodnienia idące w parze z tą technologią są jasne i oczywiste.

Czy Blockchain spotka się z akceptacją polskich instytucji? Początki mogą być trudne ale jeśli sami będziemy nalegać na wprowadzenie zmian, może się udać!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności