Nigeria-Bitcoin

Cyfrowe waluty nie są legalnymi pieniędzmi – uważa prezes Banku Nigerii

Kryptowaluty
bitbay zonda

Bank Centralny Nigerii stanął w obronie niedawnego zakazu stosowania cyfrowych walut, twierdząc, że jest to w najlepszym interesie społeczeństwa. Przemawiając podczas niedawnego przesłuchania w Senacie, prezes banku centralnego Godwin Emefiele stwierdził, że waluty cyfrowe nie są legalnymi pieniędzmi. Dwa tygodnie temu bank wydał okólnik zakazujący wszystkim bankom przetwarzania transakcji powiązanych z cyfrowymi walutami.

Nigeryjskie banki otrzymały nakaz zamknięcia kont zajmujących się cyfrowymi walutami

Bank centralny w swoim okólniku nakazał bankom zidentyfikować osoby i firmy handlujące cyfrowymi walutami i zamknąć ich konta. Kilka dni później Senat wezwał prezesa CBN do przedstawienia informacji na temat tej decyzji. Kilku senatorów uznało bowiem, że zakaz jest zbyt surowy i miało nadzieję, że bank centralny rozpatrzy go ponownie. Według lokalnych doniesień, gubernator stanowczo bronił swojej decyzji. Emefiele twierdził, że używanie kryptowalut przez nieuregulowane podmioty jest sprzeczne z istniejącym prawem.

Organy regulacyjne nadal analizują waluty cyfrowe

Nigeria nie jest jedynym krajem, który podchodzi do branży kryptowalut ze sceptycyzmem. Kilka innych krajów również wyraziło zaniepokojenie szybko rozwijającym się sektorem. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, rząd Indii również planuje wkrótce zakazać wszystkich kryptowalut. Projekt antykryptowalutowej ustawy przedstawia również ramy dla cyfrowej rupii.

Bank centralny Indii już wcześniej wprowadził podobny zakaz, jednak w zeszłym roku został on obalony przez Sąd Najwyższy. Od czasu ostatniego rajdu bitcoina, kilka krajów zaproponowało wprowadzenie bardziej rygorystycznych regulacji.

Nigeryjski SEC a kryptowaluty

Jak informowaliśmy ostatnio, w następstwie centralnego nakazu, Nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wstrzymała swoje plany regulacji rynku kryptowalut. W przesłanym pocztą elektroniczną oświadczeniu cytowanym przez Daily Post, SEC stwierdziła:

W celu dopuszczenia do SEC Regulatory Incubation Framework, ocena wszystkich osób (i produktów), których dotyczy okólnik CBN z 5 lutego 2021 r., zostaje niniejszym wstrzymana do czasu, gdy takie osoby będą w stanie prowadzić rachunki bankowe w ramach nigeryjskiego systemu bankowego.

Komisja z powrotem uznała aktywa cyfrowe we wrześniu 2020 roku. W tym czasie SEC powiedział, że jest gotowy do stworzenia piaskownicy regulacyjnej dla kryptowalut. Zapowiedział też pełne uregulowanie rynku w przyszłości.

Tagi
cbdc Indie Nigeria regulacje SEC Zalaz

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.