za
włochy euro

Cyfrowe euro nie powstanie tak szybko, jak sądzono

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Decyzja o wprowadzeniu na rynek cyfrowego euro może nie zapaść tak szybko, jak sądzono. Władze finansowe w Europie mogłyby opracować plan samej emisji cyfrowej waluty już w 2021 r., ale nie oznacza to szybkich, dalszych działań w tej kwestii. Przynajmniej takiego zdania jest dyrektor Europejskiego Banku Centralnego Holger Neuhaus. Jest też sceptyczny w kwestii nagłej emisji e-euro na rynki.

Cyfrowe euro

Holger Neuhaus, szef działu innowacji rynkowych i integracji w EBC, pojawił się na Singapore FinTech Festival 2020 7 grudnia. W czasie wydarzenia wziął udział w debacie, której celem było omówienie globalnego rozwoju walut cyfrowych banków centralnych (CBDC).

Podczas dyskusji Neuhaus stwierdził:

W połowie 2021 r. eurosystem rozważy, czy w ogóle uruchomić cyfrowy projekt euro. Tyle że – muszę to podkreślić – byłaby to faza dot. debaty teoretycznej, a nie decyzja dot. wdrożenia [waluty na rynek]. W zasadzie pozwoliłoby nam to […] wymyślić rzeczywisty plan i określić, czym mogłoby być cyfrowe euro, jak mogłoby wyglądać, jak można by je wdrożyć, czy i kiedy podjęta zostanie decyzja polityczna.”

Neuhaus podkreślił, że cyfrowe euro tylko uzupełni, a nie zastąpi gotówkę lub depozyty w banku centralnym. Zauważył również, że pieniądz cyfrowy banku centralnego stanowi duże wyzwanie, jeśli chodzi o wykorzystanie go za granicą, szczególnie w odniesieniu do zarządzania przepływem kapitału.

Debata w Europie

Jeśli chodzi o ideę CBDC w Europie, Neuhaus zwrócił uwagę głównie na konsultacje publiczne EBC w sprawie potencjalnego zaprojektowania cyfrowego euro. Konsultacje, które zostały rozpoczęte  połowie października 2020 r., mają na celu zebranie informacji zwrotnych od zainteresowanych podmiotów publicznych i prywatnych i ocenienie, czy Europa w ogóle potrzebuje cyfrowego euro.

Z kolei w listopadzie 2020 roku prezes EBC Christine Lagarde wezwała bank do podjęcia decyzji o wprowadzeniu cyfrowego euro już w styczniu 2021 roku. Dodała, że jej zdaniem odpowiedź będzie raczej pozytywna.

Z kolei prace w Chinach przeszły już z fazy teorii do etapu testów w kilku miastach. Także Rosja zaczęła się interesować tego typu projektami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności