za
g20

Czy powstanie cyfrowa waluta któregoś z państw G20?

2019-10-03
Pozostałe

Temat cyfrowej waluty banku centralnego stał się kwestią, którą chętnie omawiają dziś ministrowie finansów i pracownicy banków centralnych na całym świecie. Czy na krok emisji takiej jednostki zdecyduje się np. któreś z państw G20?

Prezesi banków centralnych i ministrowie finansów wielu krajów G20 dyskutowali już nad tematem cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), szczególnie w odpowiedzi na planowaną przez Facebooka “monetę” Libra. Mark Cliffe, główny ekonomista i szef badań globalnych w Grupie ING, spodziewa się wkrótce ujrzeć pierwszą cyfrową walutę banku centralnego którego z państw G20. W poście na blogu opublikowanym w piątek napisał:

“Kiedy możemy zobaczyć pełnoprawną cyfrową walutę G20? Państwa będą robić to w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat.”

Cyfrowa waluta G20

W ubiegłym tygodniu Grupa ING zorganizowała wspólne wydarzenie z Oficjalnym Forum Instytucji Walutowych i Finansowych (OMFIF), niezależnym ośrodkiem analitycznym bankowości centralnej. Podczas niego zastępca przewodniczącego OMFIF Philip Middleton ujawnił mniej optymistyczne stanowisko. Omawiając perspektywy CBDC, w tym zalety i wady takiej oferty, powiedział:

„Myślę, że jesteśmy daleko od idei banku centralnego [państwa] G20 emitującego cyfrową walutę fiat”.

Dodał, że najbliżej takiego kroku jest Szwecja, ale spodziewa się, że to Azja wyprzedzi większość innych krajów w tym obszarze. Zapewne miał na myśli Chiny.

Niektóre banki centralne krajów G20 już eksperymentują z CBDC, z których wiele opublikowało swoje postępy w tej kwestii. Na przykład Chiny od paru lat pracowały nad takim projektem, ale przyśpieszyły swoje działania dopiero po tym, jak Facebook ogłosił własne plany dot. Libry. Chiński Bank Ludowy (PBOC) stwierdził w zeszłym miesiącu, że suwerenna cyfrowa waluta tego kraju jest „prawie gotowa”. Jednak prezes PBOC, Yi Gang, wyjaśnił w zeszłym tygodniu, że nie ma ram czasowych na uruchomienie tej e-waluty.

W przeciwieństwie do Chin, inne kraje G20 nie twierdzą, że ich CBDC są prawie gotowe do uruchomienia. W USA przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w tym miesiącu, że Fed nie rozważa wydania CBDC w tej chwili. „Uważnie śledzimy całą kwestię walut cyfrowych” – zauważył. „Nie jest to coś, co aktywnie rozważamy… Dla nas rodzi to istotne, znaczące problemy, które chcemy uważnie rozwiązać” – dodaje.

Reszta Azji

busan korea g20Japonia też nie planuje wydać CBDC w najbliższej przyszłości, częściowo ze względu na niepewność, w jaki sposób wpłynie to na konwencjonalną bankowość komercyjną, wyjaśnił w lipcu wiceprezes Banku Japonii Masayoshi Amamiya.

Podobnie myśli Korea Południowa. „Nie planujemy wydawać żadnych rodzajów CBDC, które będą dostępne dla wszystkich ludzi w najbliższej przyszłości… Najpierw musimy dalej pracować nad korzyściami i kosztami wdrożenia CBDC” – powiedział prasie przedstawiciel banku centralnego.

Rosja

Z kolei Rosja od ok. 2 lat wiele mówi o cyfrowym rublu. Jak na razie jednak słowa nie przeszły w czyny. Gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała w czerwcu, że technologie muszą być niezawodne, aby rozpocząć taki projekt. „Jeśli mówimy o walucie [cyfrowej], która działa dla całego kraju… wymaga to, aby technologia zapewniała niezawodność i ciągłość. Technologie, w tym technologie rozproszonej księgi, muszą być dojrzałe.” – powiedziała.

Wiele więc wskazuje na to, że powstanie cyfrowej waluty danego kraju jest kwestią czasu. Pytaniem bez odpowiedzi jest to dot. daty powstania takiego projektu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności