Szał na NFT trwa. Ktoś chciał kupić tokeny CryptoPunks za ponad 6 mln USD

Blockchain Wiadomości

Na rynku rośnie popyt na niezamienne tokeny (NFT). Z tego modelu korzystają już zarówno sportowcy, jak i znani muzycy czy […]

Na rynku rośnie popyt na niezamienne tokeny (NFT). Z tego modelu korzystają już zarówno sportowcy, jak i znani muzycy czy artyści. Anonimowe i niedawno utworzone konto złożyło np. ofertę o wartości aż 3 034 ETH za 16 tokenów z serii CryptoPunks. Daje nam to ok. aż 6 300 000 USD. Chodzi jednak o historyczny, pierwszy projekt NFT.

CryptoPunks dla kolekcjonerów

Powszechnie uważany za pierwszy w historii blockchaina kontrakt NFT, kontrakt CryptoPunks, został utworzony dokładnie 22 czerwca 2017 r. Projekt składa się z 10 000 jednostek. Każda z nich to 8-bitowy obrazek o wymiarach 24 × 24 piksele. Twórcy opisują całość jako „cyfrowe dzieło, zawierające zarówno wizerunek postaci, jak i mechanizmy blockchaina dotyczące własności”. Pikselowe grafiki prezentują barwne postacie: tytułowych cyberpunków. Można więc uznać, że zabawa w zbieranie tokenów przypomina kolekcjonowanie Pokemonów czy fizycznych kapsli lub kart z wizerunkami znanych postaci z kreskówek lub sportowców.

Twórcy KryptoPunków, John Watkinson i Matt Hall, zbudowali zautomatyzowany generator tego typu grafik. Początkowo, aby odebrać tokeny CryptoPunks, wystarczyło zapłacić za transakcję niezbędny gaz w sieci Ethereum. Innymi słowy, tokeny były niemal darmowe lub kosztowały niewiele. Przynajmniej jeśli zestawi się ich ceny z 2017 r. ze współczesnymi.

Projekt, choć początkowo nie budził dużego zainteresowania, dziś uchodzi bowiem za kultowy. Największy dom aukcyjny na świecie zorganizował nawet aukcje związaną z NFT.

Tokeny za miliony dolarów

Konto Artchick.eth relacjonowało na Twitterze jedną z takich aukcji:

200 tokenów właśnie zostało kupionych za kilka milionów dolarów w ciągu ostatnich 2 godzin, odkąd Christie’s ogłosiło sprzedaż NFT.

Christie’s to angielski dom aukcyjny założony w 1766 w Londynie przez Jamesa Christie. Szybko osiągnął pozycję głównego angielskiego domu aukcyjnego.

 

W poście na blogu z 2019 r., zatytułowanym „CryptoPunks Two Year Anniversary”, twórcy projektu napisali:

Cieszymy się, że CryptoPunks nadal rozwijają się dwa lata po ich wprowadzeniu [na rynek]. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co wydarzy się w trzecim roku i później!

Obecnie wiemy, co się stało. A wiele wskazuje na to, że to i tak dopiero początek.

Tagi
Blockchain Christie's cryptopunks NFT tokeny

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.