Compound naprawi kluczowy błąd swojego protokołu dopiero 7 października

DeFi

Programiści Compound zgłosili poprawkę dla protokołu swojego projektu. Miało to miejsce 30 września. Aktualizacja nie wejdzie jednak w życie, dopóki […]

Programiści Compound zgłosili poprawkę dla protokołu swojego projektu. Miało to miejsce 30 września. Aktualizacja nie wejdzie jednak w życie, dopóki nie minie siedmiodniowa blokada czasowa na aktualizację kodu.

Compound i kluczowa poprawka

Przypomnijmy, że pod koniec września media informowały, że błąd w protokole Compound spowodował, że tokeny COMP warte 80 milionów dolarów zostały narażone na ryzyko nieuczciwej dystrybucji. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

O co dokładnie chodzi? Projekt DeFi przeprowadził aktualizację, która wprowadziła dwie opcje dystrybucji COMP dla użytkowników protokołu. Nowy kontrakt zwany „Comptroller” został jednak wdrożony z błędem – w praktyce pozwolił użytkownikom na pożyczanie pewnych aktywów, dzięki którym mogli otrzymać więcej COMP niż powinni.

Pomimo szybkiego zidentyfikowania błędu nie zostanie on jednak naprawiony aż do 7 października.

Tymczasem 3 października założyciel projektu, Robert Leshner, napisał na Twitterze, że aż 202 472,5 COMP (o wartości około 65 milionów dolarów) jest zagrożonych.

Blokada czasowa – błąd czy zaleta

Deweloper SushiSwap, Mudit Gupta, krytykował w mediach społecznościowych stosowanie blokad czasowych w tego typu projektach. W efekcie bowiem twórcy projektu wiedząc o problemie, nie mogą go szybko usunąć.

Gupta ostrzegł również przed ryzykiem związanym z inteligentnymi kontraktami, które można aktualizować.

– Zacząłem postrzegać możliwość aktualizacji jako bardziej błąd niż funkcję – dodał.

Podczas gdy tweet Leshnera ujawnił, że około 117 000 COMP o wartości 37,6 miliona dolarów zostało już zwróconych do protokołu, czyli nie zostały one utracone, Banteg, twórca programu Yearn Finance, oszacował, że jedna trzecia środków zagrożonych przez błąd została już odebrana przez użytkowników około 3:30 UTC 3 października.

Compound poprawka

Banteg obliczył, że całkowita wartość tokenów COMP zagrożonych przez błąd protokołu wynosi teraz 147 milionów dolarów.

Pomimo szybkiej identyfikacji błędu cena COMP nagle spadła z poziomu 330 USD do pułapu ok. 286 USD. Stało się to 30 września. Token szybko odzyskał jednak swoją wcześniejszą wartość i 2 października był już sprzedany na kryptowalutowych giełdach powyżej poziomu 340 USD.

COMP stracił jednak aż 7% swojej wartości od momentu zdobycia lokalnego maksimum w wysokości 347,5 USD.

Tagi
Blockchain błąd w protokole Compound Compound poprawka DeFi

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.