za

Co kupujemy za kryptowaluty? Raport paybtc.io

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Co kupujemy za kryptowaluty? Jedzenie? Drogie samochody? Elektronikę? paybtc.io przygotowało raport, z którego dowiemy się, co za krypto sprzedaje się najlepiej!

Ostatni rok to czas wielu zmian w życiu konsumentów. Rosnąca rola handlu online w dobie pandemii koronawirusa w aktywny sposób przełożyła się na rozwój digitalizacji relacji sprzedawca-konsument. Czas ten zbiegł się jednocześnie z gwałtownym wzrostem popularności kryptowaluty. Wzrost ceny BTC do $60 000 przełożył się realnie na zwiększenie podaży nowych inwestorów. Poza osobami, które skupiały się na zwiększaniu wartości swojego kapitału, znalazły się również takie, dla których kryptowaluty okazały się świetnym narzędziem do dokonywania zakupów.

Co kupujemy za kryptowaluty?

O paybtc.io pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Polski projekt za misję postawił sobie umożliwienie płatności kryptowalutowych za wszystkie produkty dostępne w sklepach online. Paybtc.io jako pośrednik transakcyjny gromadzi ciekawe dane dotyczące trendów na rynkach płatności kryptowalutowej.

Okres trzeciej fali pandemii koronawirusa (przełom 2020/2021 roku) był dodatkowym stymulantem do rozwoju transakcji kryptowalutowych. Według danych przedstawionych przez dostawcę, w samym okresie od stycznia do marca doszło do niemal dziesięciokrotnego wzrostu liczby zamówień z wykorzystaniem kryptowalut. Trend ten utrzymał się potem w skali półrocznej

Warto pamiętać, że pierwszy trymestr 2021 roku był również okresem gwałtownego wzrostu wartości kapitalizacji całego rynku kryptowalutowego. Wysokie zwroty z inwestycji oraz dobra kondycja rynku tego rynku pozytywnie wpłynęły na chęć inwestorów do dokonywania płatności w kryptowalutach – możemy założyć, że jest to forma realizacji zysków.

Jakie jednak produkty cieszą się największą popularnością wśród kupujących? Z raportu paybtc.io wynika, że aż 46% dokonywanych zakupów to elektronika. Kryptowalutami płacimy za kolejne innowacyjne sprzęty – w pewnej części również sprzęt pozwalający nam na mining. Pamiętajmy, że przełom 2020 i 2021 roku to także czas gorących premier na rynku konsolowym. Elementy te sprzyjają zakupom z kategorii szeroko pojętej elektroniki.

Drugim najpopularniejszym zakupem w pierwszym półroczu były szeroko pojęte artykuły domowe. Nieco ponad 18% zakupów to różnego rodzaju meble, fotele, firany i AGD. Kategoria ta również nie powinna dziwić – niedawno usłyszeliśmy o nieruchomości sprzedanej za 22 miliony dolarów. Płatności wtedy dokonano  właśnie w BTC. W przypadku transakcji o wysokiej wartości, kryptowaluty świetnie sprawdzają się przy ograniczaniu opłat transakcyjnych. Nic dziwnego, że kategoria powiązana z nieruchomościami znajduje się w spektrum zainteresowania konsumentów kryptowalutowych.

Trzecie miejsce zajmuje (uwaga!) – odzież. Około 7% transakcji w omawianym okresie to ubrania. I to chyba jest największym zaskoczeniem. Poza artykułami domowymi i elektroniką konsumenci decydują się na zakup bardziej codziennych produktów z wykorzystaniem kryptowalut. Szczątkowym zainteresowaniem (około 3%) cieszą się również złoto, obuwie, kosmetyki i zakupy spożywcze.

Niezwykłe zakupy

Paybtc.io przytacza także kilka ciekawych pozycji dotyczących konkretnych zakupów. W styczniu jeden z klientów postanowił zamówić za pośrednictwem portalu bramę garażową. W lutym z kolei najgorętszą pozycją były wakacje na  Zanzibarze (kto wie, może jedna z polskich celebrytek interesuje się kryptowalutami?).

Uwagę przykuwają jednak także zakupy zdecydowanie mniejsze – jeden z klientów dokonał zakupu chemii domowej o wartości 15 PLN. Pokazuje to, że konsumenci wybierają kryptowaluty jako narzędzie do płatności, nawet jeśli ich koszyk nie jest zbyt głęboki. W kontrze, oczywiście, znajdziemy typowe dla kryptowalut luksusowe samochody (Ferrari i Porsche).

Struktura klientów paybtc.io jest dość zróżnicowana. Zakupione za pośrednictwem platformy produkty docierają do krajów europejskich – Niemcy, Holandia, UK; ale także dalej – przykładem może być bielizna ściągana aż do Wenezueli.

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności