za
Ceny w Polsce rosną

Ceny w Polsce rosną najmocniej od dekady

2021-06-02
Ekonomia
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Na rynku dzieje się to, co wielu oczekiwało. Po zakończeniu lockdownu ceny w Polsce rosną. W maju roczna dynamika wskaźnika CPI zbliżyła się do 5 proc. To najwięcej od blisko 10 lat.

Ceny w Polsce rosną

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,8 proc.. Dane te podał Główny Urząd Statystyczny. To zarazem najwyższy taki odczyt od listopada 2011 r. Porównują wynik z tym sprzed miesiąca, ceny urosły o 0,3 proc..

Co to oznacza? Po pierwsze, że inflacja powoli wyrywa się spod kontroli NBP. Nowy odczyt jest znacznie powyżej dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego banku centralnego. Co powinno nas jeszcze martwić, inflacja rośnie już od dłuższego czasu.

Pocieszające jest to, że wyżej podane dane to tzw. szybki szacunek. Nie poznaliśmy więc ostatecznego wyniku, ale też statystyk, które pokazują, jak zdrożały produkty i usługi w poszczególnych kategoriach. Pełny raport GUS poznamy 15 czerwca.

Powód skoku cen

Dlaczego jednak ceny zaczęły rosnąć tak mocno? Dzieje się to, przed czym ostrzegało już wielu ekspertów. Przez ostatnie miesiące wydrukowano wiele nowych pieniędzy. Inflacja nie rosła jednak, bowiem cyrkulacja waluty była niska, głównie z powodu lockdownu. Parę tygodni temu jednak lockdown został zakończony. To spowodowało, że Polacy tłumnie powrócili do centrów handlowych i sklepów. To z kolei zwiększyło wspomnianą cyrkulację, co wręcz musiało odbić się na poziomie inflacji.

Przyspieszenie inflacji CPI jest też napędzane przez droższe niż przed rokiem nośniki energii (4,4%).

Ceny w Polsce rosną

Co powinien zrobić NBP?

Co powinna zrobić Rada Polityki Pieniężnej (RPP), by obniżyć inflację? Przede wszystkim ogłosić, że panuje nad sytuacją i w pewnym momencie podniesie stopy procentowe. Bez tego na rynku nadal będzie panowała niepewność.

W najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej powinna rozważyć symboliczną podwyżkę stopy procentowej, np. o 15 punktów bazowych, nastawioną na ograniczenie wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Taka podwyżka stóp byłaby też dowodem na wiarę banku centralnego w optymistyczny scenariusz rozwoju polskiej gospodarki. Historia świata zna mnóstwo przykładów, gdy zbyt łagodna polityka pieniężna prowadziła do naprawdę poważnych perturbacji nie tylko w gospodarce, lecz także w systemach politycznych – powiedział członek RPP Łukasz Hardt, który rozmawiał z tygodnikiem “Do Rzeczy”.

Dodał, że “obawia się bowiem scenariusza, w którym konsumenci i firmy zaczną utwierdzać się w przekonaniu, że nie ma takiego splotu okoliczności, przy którym Rada Polityki Pieniężnej może podjąć decyzję o wzroście stopy procentowej.”

Taka decyzja nie zapadła na początku ubiegłego roku, gdy mieliśmy wysoką inflację i oczekiwania inflacyjne. Teraz znów mamy wysoką inflację, wyjątkowo niskie bezrobocie i bardzo wysoką dynamikę wynagrodzeń. To jest środowisko, które naturalnie sprzyja wzrostowi inflacji. Jakaś reakcja po stronie polityki pieniężnej jest więc konieczna – powiedział Hardt.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności