Cena złota spadła. Dlaczego? I jak na tym tle wypada bitcoin?

Ekonomia

Cena złota spadła dziś rano do poziomu poniżej 1700 USD za uncję. Co prawda w momencie pisania tych słów kurs […]

Cena złota spadła dziś rano do poziomu poniżej 1700 USD za uncję. Co prawda w momencie pisania tych słów kurs wyniósł już 1745 USD, ale analitycy zastanawiają się, czy nie oznacza to początku bessy na najpopularniejszym kruszcu.

Cena złota spadła

Złoto spadło o ok. 4% w ciągu ostatnich 7 tygodni i 8,7% od czasu, gdy kurs znalazł się na poziomach powyżej 1 900 USD za uncję, co miało miejsce pod koniec maja. Cena metalu szlachetnego spadła od początku roku o 8%.

Znany inwestor z rynku złota, Peter Brandt. twierdzi, że obecny krach to tylko efekt pewnych manipulacji rynkowych. Zauważył, że stoi za tym chyba jakiś „bank/dom maklerski”.

Zauważył też, że wskaźnik dotyczący dźwigni na rynku złota Chicago Mercantile Exchange wynosi około 15 do 1, co sugeruje, że inwestorzy z dużą dźwignią manipulują obecnie ceną złota.

cena złota spadła

Analitycy z londyńskiej firmy handlowej City Index twierdzą podobnie. Obwinili o dzisiejszy poranny krach „sprzedaż związaną ze stop-lossem w bardzo słabych warunkach rynkowych”.

Inne powody spadków

Tyle że sprawa jest bardziej skomplikowana. Dane o bezrobociu w USA także mogły być katalizatorem spadku cen. Stopa bezrobocia spadła bardziej niż oczekiwano – do 5,4% z 5,9%. To nowe minimum od czasu rozpoczęcia się pandemii COVID-19.

W sytuacji, gdy rynek pracy i gospodarka wychodzą z covidowego kryzysu, widać też umacnianie się dolara. To nigdy nie jest dobre dla kursu złota. Kruszec zyskuje bowiem w okresach niepewności. Teraz zaś na rynkach zaczyna być widoczny optymizm – inwestorzy uważają chyba, że najgorsze w kwestii pandemii jest już za nami.

Jak zaś na tle złota radzi sobie bitcoin? 1 BTC jest dziś warte ok. 25 uncji złota. Bitcoin co prawda spadł o 28,5% w stosunku do swojego najwyższego poziomu w historii (1 BTC było wtedy warte aż 35 uncji złota), ale teraz radzi sobie dość dobrze. W skali 7 dni zyskał aż ok. 8 proc. Dziś za jednego bitcoina trzeba zapłacić ponad 43 000 USD

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Tagi
cena złota cena złota spadła kruszce kurs złoto złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.