za
Bitcoin osiągnął najniższy poziom rentowności dla długoterminowych hodlerów od 4 lat

Bitcoin osiągnął najniższy od 4 lat poziom rentowności dla długoterminowych hodlerów

European Halving Party 2024

Poziom rentowności bitcoina dla LTH (Long Term Hodlers) znalazł się na najniższym poziomie od blisko 4 lat. Ostatni raz był widoczny na takim poziomie podczas szczytu bessy w 2018 r.

Długoterminowi posiadacze BTC ze stratą

Według najnowszego raportu firmy analitycznej Glassnode, długoterminowa rentowność posiadaczy pierwszej kryptowaluty spadła do poziomów ostatnio obserwowanych w grudniu 2018 r. Z raportu dowiadujemy się, że traderzy BTC sprzedają swoje aktywa średnio ze stratą 42%. LTH pozbywają się swoich bitcoinów, których średnia podstawa kosztowa wynosiła 32 tys. USD.

Bitcoin osiągnął najniższy poziom rentowności dla długoterminowych hodlerów od 4 lat
 Rentowność BTC wśród Long Term Hodlers. Źródło: Glassnode

Można tu wskazać kilka czynników makroekonomicznych, które wpłynęły na obecną dekoniunkturę na rynku, do której dochodzi malejąca rentowność. Rynek BTC wciąż znajduje się w silnej korelacji z rynkiem akcji, zwłaszcza z akcjami technologicznymi. Te za to odnotowują jeszcze większy trend spadkowy niż kryptowaluty. Redukcja wartości posiadanych środków sprawiła, że inwestorzy i długoterminowi posiadacze postanowili przejść na krótkoterminową rentowność i skupiać się na mniej ryzykownych aktywach.

Podobne zjawisko można było zaobserwować kilka miesięcy temu podczas wyprzedaży swoich aktywów przez górników BTC. Bowiem to oni historycznie byli długoterminowymi posiadaczami w oczekiwaniu na wyższy zysk. Biorąc pod uwagę skok kosztów energii potrzebnej do pracy ich maszyn oraz rosnącą trudność wydobycia, marże górników o wiele się zmniejszyły. To finalnie wpłynęło na to, że grupa ta musiała się zadowolić krótkoterminowymi zyskami.

Bilans miningu bitcoina zanotował duże odpływy poprzez odrzucenie ceny z lokalnego maksimum wynoszącego 24,5 tys. Mimo iż poziom odpływu środków od górników wahał się od 3 tys. BTC do 8 tys. BTC, dane rynkowe wskazują, że gdy kurs pierwszej kryptowaluty spadł do 18 000 USD, mogło prowadzić to nawet do miesięcznego odpływu 8 tys. BTC.

Bitcoin osiągnął najniższy poziom rentowności dla długoterminowych hodlerów od 4 lat
Zmiana pozycji netto BTC u górników. Źródło: Glassnode

Jak dziś wygląda sytuacja BTC?

Bitcoin, najwyższa kryptowaluta, porusza się w ostatnim czasie między przedziałem od 19 tys. do 20 tys. USD. BTC od dłuższego czasu walczy o pokonanie oporu 20 tys. USD pomimo wielu wybić powyżej tego poziomu we wrześniu.

Dzisiaj za jednego bitcoina należy zapłacić 19 488 dolarów. Jest to niewiele, bo tylko 0,5% więcej niż wczoraj, ale już 2,92% więcej niż tydzień temu. Bitcoin handluje obecnie z 70% zniżką w porównaniu z jego ATH, które wyniosło 68 789 USD w listopadzie ubiegłego roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności