minister

Brytyjska Minister o przełomowej roli Bitcoina

bitbay zonda

Bitcoin może ograniczyć zależność konsumentów od wielkich banków oraz innych instytucji finansowych – uważa Chi Onwurah, minister d/s cyfryzacji w brytyjskim gabinecie cieni.

 

 

 

Bitcoin może ograniczyć zależność konsumentów od wielkich banków oraz innych instytucji finansowych – uważa Chi Onwurah, minister d/s cyfryzacji w brytyjskim gabinecie cieni.

 

Chi Onwurah przewodniczy prowadzonemu przeglądowi ogólnemu w zakresie wykorzystania technologii przez brytyjski sektor publiczny na zlecenie opozycyjnej Partii Pracy. Przegląd dotyczy zbadania instytucji zajmujących sie świadczeniem usług w sektorze finansowym.

 

Chodzi o rozproszenie wpływów jakie mają dotychczasowe tradycyjne instytucje finansowe… utraciły one zaufanie opinii publicznej i to z kilku bardzo ważnych powodów. Myślę, że bitcoin i inne kryptowaluty są naprawdę szansą zwrócenia pieniądza w ręce tych, którzy go używają.
W miarę zbliżania się terminu wyborów (w maju) laburzyści prowadzą w sondażach przed sprawującą władzę partią konserwatywną. Onwurah jest poważną kandydatką na objęcie teki jeśli Partia Pracy sformuje nowy rząd.

Laburzyści jednakże nie będą się spieszyć z wprowadzaniem regulacji wokół bitcoina i pozostałych kryptowalut” – powiedziała Onwurah

 

Zamiast tego postuluje podejście wyczekujące aby się upewnić, że regulacja nie nastąpi przedwcześnie i nie obciąży rozwoju sektora.

To nowy rozwijający sie rynek, myślę, że bylibyśmy ostro krytykowani gdybyśmy teraz ustalili w jaki dokładnie sposób ma być on uregulowany. Oczywiście przepisy obowiązujące obecnie mają pełne zastosowanie – dodała.

W przypadku gospodarki wciąż borykającej się ze skutkami kryzysu z 2008 powstanie walut cyfrowych jest przykładem jak bardzo przestarzałe stały sie dotychczasowe instytucje finansowe.

Jest jasne, że w wielu przypadkach używamy instytucji z XX wieku dla rozwiązania problemów i wyzwań XXI wieku” – powiedziała Onwurah.

 

Rola jaką mogą odegrać kryptowaluty może mięć fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania systemu finansowego.

Jak widzimy cyfryzacja w innych dziedzinach robi sporą różnicę: w podróżowaniu czy mediach. Ale w zasadzie nie zmienia ona tak bardzo funkcjonującego modelu, po prostu pomija pośredników. Natomiast jeśli chodzi o technologie cyfrowe w odniesieniu do pieniądza to mogą one zainicjować rzeczywistą zmianę w stosunkach władzy – powiedziała Onwurah.
Zwolennicy bitcoina nie mogą jednakże liczyć na jego ulgowe traktowanie przez rząd laburzystowski w przyszłym roku. Onwurah podkreśla, potrzebę ochrony konsumentów w szczególności w relacji do instytucji finansowych oferujących swoje usługi w Internecie.

Ci, którzy twierdzą, że nie ma potrzeby regulacji czy ochrony konsumentów w sytuacjach gdy pośrednikiem jest Internet, nie rozumieją zagrożeń dla konsumentów – powiedziała Minister

 

Onwurah zanim zajęła sie polityką przez 12 lat pracowała dla wielkich korporacji takich jak Cable & Wireless i Nortel. Do parlamentu dostała sie z okręgu w Central Newcastle w 2010. Przez pięć lat brała tez udział w pracach Ofcom – brytyjskiego regulatora telkomów i stacji nadawczych. Ministrem w gabinecie cieni została w listopadzie zeszłego roku.

Onwurah publicznie poparła kampanię “Transferwise” – londyńskiego startupa oferującego przelewy P2P na zagranicznych giełdach walutowych. Ponad 15,000 ludzi podpisało wczoraj ich petycję dla pełnego ujawnienia przez banki opłat za przelewy, którymi obciążani są konsumenci.

Rząd brytyjski jak do tej pory prezentuje otwarte stanowisko odnośnie bitcoina. Najbardziej widocznym przykład pochodzi od kanclerza Georga Osborna, który zainicjował studia nad bitcoinem przez Urząd Skarbu w celu ustanowienia Wielkiej Brytanii globalnym centrum innowacji finansowych.

Właściwe regulacje mogą umożliwić powstanie najbardziej przyjaznej bitcoinowi jurysdykcji na świece oraz w konsekwencji napływ globalnych firm poszukujących stabilnych przepisów regulacyjnych. Firmy z USA, które wciąż mają największą cześć w rynku nadal oczekują na rozwiązanie kwestii propozycji BitLicense w przyszłym roku.

W międzyczasie trwa napływ kapitału w europejskie startupy związane z bitcoinem, który odnotował 60% wzrost w trzecim kwartale tego roku osiągając sumę 49 mln dolarów. Najwięcej zyskały Coinbase i BitPay rozpoczynając w tym roku walkę konkurencyjną o europejskich handlowców i konsumentów. 

Onwurah w dużym stopniu zgadza sie z Osbornem w zakresie promowania rozwoju technologicznego jednakże umniejsza rolę centralizmu w zakresie walut wirtualnych wskazując, że są one jedną z wielu form technologii finansowych.

Powinniśmy pozostawać liderami w zakresie technologii finansowych. Jest wiele różnych form wdrażania innowacji w usługach finansowych… z pewnością nie chcemy aby rynek został zduszony przez wielkich graczy… – powiedziała Onwurah.

 

Źródło: Coindesk.com

Zdjęcie: Flickr.com, licencja CC

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

Tagi
bitcoin prawo rząd Wielka Brytania

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.