Brazylijska policja federalna uderzyła w kryptowalutowy scam. W tle straty 7 tys. ofiar o wartości ok. 300 mln USD

Bitcoin w mediach Świat Brazylijska policja federalna

Brazylijska policja federalna uderzyła w kolejny oszukańczy system z rynku kryptowalut. Ten miał rzekomo zebrać co najmniej 1,5 miliarda reali […]

bitbay zonda

Brazylijska policja federalna uderzyła w kolejny oszukańczy system z rynku kryptowalut. Ten miał rzekomo zebrać co najmniej 1,5 miliarda reali brazylijskich (około 300 milionów dolarów) od ponad 7000 ofiar.

Brazylijska policja federalna uderza w kolejny scam

Po prawie trzyletnim dochodzeniu władze były w stanie zebrać wystarczającą ilość dowodów, aby aresztować Cláudio Oliveirę, lepiej znanego jako „Król Bitcoina”. Oliveira była prezesem Bitcoin Banco Group, popularnej firmy finansowej, która wyrobiła sobie markę podczas boomu kryptowalutowego, obiecując nadzwyczajne zyski tym, którzy jej zaufali.

Pod koniec 2019 roku Bitcoin Banco Group zgłosiło jednak, że z ich portfeli zniknęło ok. 7000 bitcoinów. Złożyło wtedy wniosek o tzw. sądowy nakaz odzyskania środków – specjalne porozumienie uzgodnione przez władze brazylijskie, w którym firma reorganizuje swoje finanse i administrację, aby móc spłacać wierzycieli i uniknąć bankructwa.

Brazylijska policja federalna

 

Co ciekawe, w tym czasie firma nadal świadczyła swoje zwykłe usługi, nie wyjaśniając przyczyn zniknięcia kryptowalut. Zamiast tego zaprezentowała zaktualizowaną wersję swojej platformy, zapewniając klientów, że cyfrowe waluty są wziąż na niej dostępne. Według prawnika działającego w imieniu klientów Bitcoin Banco, istniały jednak niespójności między kwotami wyrażonymi przez firmę a wykazanymi przez audytora danymi. Firma nie dostarczyła również danych z portfeli, które mogłyby wyjaśnić ten problem.

Śledztwo startuje

W międzyczasie brazylijska policja federalna powołała specjalną grupę zadaniową składającą się z aż 90 funkcjonariuszy. Ich zadaniem było jak najdokładniej zbadać sprawę Grupo Bitcoin Banco. Śledczy doszli do wniosku, że środki klientów były nieregularnie przekierowywane na konta osobiste Oliveiry.

Oprócz aresztowania lidera projektu, policja federalna skonfiskowała kilka innych aktywów do niego należących, w tym luksusowe samochody, duże ilości gotówki i sprzętowe portfele na kryptowaluty.

Policja wniosła już przeciwko Bitcoin Banco i Oliveirowi pozew o pranie pieniędzy, oszustwa i inne tego typu zarzuty.

Wymiana danych wywiadowczych między policją federalną a agencjami zagranicznymi potwierdziła, że ​​sprawa Oliveira była wcześniej przedmiotem dochodzenia w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wszystko w związku z podobnymi przestępstwami finansowymi.

Tagi
Brazylia Brazylijska policja federalna cyfrowa waluta kryptowaluty scam

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.