za
Brad GarBrad Garlinghouselinghouse

Brad Garlinghouse sugeruje, że nie warto zakładać innowacyjnych firm w USA

zondacrypto bitcoin giveaway

Brad Garlinghouse, CEO Ripple, kontynuuje swoją krucjatę przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Oskarżył urzędników za stworzenie niesprzyjającego środowiska regulacyjnego dla rynku kryptowalut.

Brad Garlinghouse: nie zakładaj firmy w USA!

Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple Labs, zasugerował, by startupy zajmujące się kryptowalutami unikały Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem ten kraj jest obecnie jednym z najgorszych miejsc do prowadzenia innowacyjnej działalności w branży blockchaina. Słowa te padły w czasie panelu na singapurskim wydarzeniu TOKEN2049. Szef Ripple debatował z Hong Fangiem, prezesem giełdy kryptowalut OKX i innymi liderami branży.

Garlinghouse poradził publicznie urzędnikom z USA, by przeanalizowali to, co robią ich odpowiednicy z Wielkiej Brytanii, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Państwa te wdrożyły bowiem pewne jasne przepisy, które są niejako zachętą do innowacji i zaproszeniem dla firm z rynku technologii blockchain. Przy okazji oskarżył amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd za odwrotne działanie – stworzenie niekorzystnego środowiska dla kryptowalutowych firm. Jego zdaniem ten organ regulacyjny wszczął właściwie wojnę z branżą i atakuje firmy takie jak Ripple.

Czy nie przesadza? Przypomnijmy, że od początku roku Komisja pozwała kilka platform aktywów cyfrowych. Ponadto nałożyła na firmy, w tym giełdy kryptowalut Binance, Coinbase i Kraken, wielomilionowe kary. Zarzuca im umożliwianie handlu niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, za które uważa niektóre kryptowaluty i tokeny.

Potem dodał, że strategia Komisji oparta na pozwach już nie działa, ponieważ amerykański system sądowniczy zaczął faworyzować branżę kryptowalut. Wnioskuje to ze zwycięstw w sądów Ripple i Grayscale.

Jedynym krajem, w którym nie zachęcałbym Cię teraz do założenia firmy, są Stany Zjednoczone… Myślę, że widać [jednak] zmianę dynamiki. Myślę, że kiedyś wielu sędziów myślało: „Cóż, SEC ma zawsze rację” i nie walczyli z tym, ale myślę, że zaczynacie dostrzegać zmianę wzorca

– stwierdził Garlinghouse.

Ripple przeprowadzi się poza USA?

Fang powtórzył twierdzenia Garlinghouse’a i zachęcał firmy kryptowalutowe do skupienia się na tym, co mogą kontrolować. Szczególnie na budowaniu odpowiedniej technologii i produktu oraz wspieraniu odpowiedzialnych regulacji.

Chociaż dyrektor generalny Ripple uważa, że najnowsze zwycięstwa sądowe zapewniają już pewien większy poziom przejrzystości dla amerykańskiej branży kryptowalut, jego firma zdecydowała się teraz skoncentrować na innych rynkach, poza USA. Spółka ujawniła, że aż 80% jej pracowników zatrudnionych w tym roku będzie pracować poza Stanami Zjednoczonymi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Brad Garlinghouse Grayscale prawo Ripple rynek kryptowalut SEC XRP
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.