Bracia Winklevoss: Bitcoin pełni rolę złota lepiej niż samo złoto

Bitcoin Jurrien Timmer

Bracia Winklevoss od dawna są orędownikami Bitcoina w głównym nurcie świata finansów. Teraz po raz kolejny publicznie wypowiedzieli swoje wyznanie […]

bitbay zonda

Bracia Winklevoss od dawna są orędownikami Bitcoina w głównym nurcie świata finansów. Teraz po raz kolejny publicznie wypowiedzieli swoje wyznanie wiary względem głównej kryptowaluty.

Obaj bliźniacy wzięli udział w sesji pytań „Ask Me Anything” (AMA) na Reddicie. Pytani o Bitcoina przedstawili swoją wizję przyszłości. Co więc nas czeka?

„Bitcoin [BTC] najprawdopodobniej wygra w dłuższej perspektywie”.

To Cameron, który jest też pewien, że kryptowaluta stworzona 10 lat temu przez Satoshiego Nakamoto zachowa rolę lidera na tym rynku. Tyler idzie jednak dalej:

“Uważamy, że Bitcoin lepiej pełni rolę złota niż samo złoto. Jeśli mamy rację, to z czasem kapitalizacja Bitcoina przewyższy kapitalizację złota wynoszącą około 7 bilionów dolarów.” 

Blockchain bez kryptowalut?

Coraz częściej w dyskusji publicznej pojawia się sugestia, by blockchain istniał bez kryptowalut. Bracia Winklevoss są zdecydowanie sceptyczni względem takiej wizji. Tyler uważa, że „jedno nie może istnieć bez drugiego.” W przyszłości „wszystko (łącznie z fiat) będzie kryptograficzne”. Choć ten pomysł wygląda jak wyciągnięty z wizji filmu czy powieści z gatunku sience-fiction, jakieś kilkanaście lat temu podobnie można było pomyśleć np. o telefonach komórkowych czy stronach www. Podobnie kalkulują chyba słynni bliźniacy i dlatego wyemitowali nawet własnego stablecoina – dolara Gemini (GUSD), który ujrzał światło dzienne we wrześniu 2018 roku.

ETF – kiedy, jeśli w ogóle?

W czasie sesji pytań nie zabrakło kwestii bitcoinowego ETF, o powstanie którego bracia starają się od dawna. Mimo chęci nie udało się im na razie dopiąć swego. W lipcu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła ich wniosek. I to po raz drugi. Wcześniej miało to już miejsce w marcu 2017 r. Nadal problemem – z perspektywy legislatorów – pozostaje fakt, że spora część obrotu kryptowalutami odbywa się na nieuregulowanych rynkach i giełdach. Rodzinny duet przyznaje jednak, że stworzenie ETF jest ich głównym celem.

Obu braci trudno oskarżać o brak ambicji. Jak wiemy np. z filmu Davida Finchera „The Social Network”, opowiadającego historię powstania Facebooka, Winklevossowie miewają wielkie plany, ale też potrafią wyłapywać przyszłościowe trendy. Jeśli zaś uda się im osiągnąć sukces na rynku Bitcoina spełnią chyba jedno ze swoich największych marzeń – prześcigną w liczbie dolarów i wpływu na rzeczywistość samego Marka Zuckerberga.

Tagi
bitcoin Blockchain bracia Winklevoss reddit Satoshi Nakamoto Winklevoss złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.