za
bluesky

Zdecentralizowany projekt social media BlueSky deklaruje, że jest niezależny od Twittera

BlueSky to projekt finansowany przez Twittera, którego celem jest stworzenie zdecentralizowanego standardu dla mediów społecznościowych. Po ostatnim zakupie giganta social media przez Elona Muska firma oświadczyła, że nie jest przez niego kontrolowana.

BlueSky działa niezależnie od Twittera

W serii tweetów z 25 kwietnia firma BlueSky stwierdziła, że choć została sfinansowana przez Twittera, to platforma social media nie ma nad nią żadnej kontroli.

BlueSky wyjaśnia również, że finansowanie ze strony Twittera było obwarowane jednym warunkiem. Projekt miał “prowadzić badania i rozwijać technologie, które umożliwiają otwartą i zdecentralizowaną konwersację publiczną”.

Były już dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, po raz pierwszy ogłosił utworzenie BlueSky jeszcze w grudniu 2019 roku. Wskazywał wówczas, że plan zakłada “opracowanie otwartego i zdecentralizowanego standardu dla mediów społecznościowych”.

Później, w sierpniu 2021 r., do kierowania inicjatywą został wyznaczony Jay Graber, były deweloper prywatnej monety Zcash. W lutym 2022 r. projekt stał się spółką publiczną z ograniczoną odpowiedzialnością (PBLLC).

Pod koniec marca 2022 r. Graber ogłosił pierwszych członków zespołu projektu. Znaleźli się w nim Aaron Goldman jako inżynier ds. bezpieczeństwa oraz Daniel Holmgren i Paul Frazee jako inżynierowie ds. protokołu.

BlueSky, w którego zarządzie zasiada Dorsey, ujawnił, że inicjatywa otrzymała dofinansowanie w wysokości 13 mln dolarów, które zostanie przeznaczone na badania i rozwój.

We fragmencie wątku napisano:

Część ‘pożytku publicznego’ w naszej strukturze daje nam swobodę w przeznaczaniu naszych zasobów na realizację naszej misji bez obowiązku zwracania pieniędzy udziałowcom.

Elon Musk podpisuje umowę kupna Twittera za 44 miliardy dolarów

Wyjaśnienie BlueSky oznacza, że na projekt nie ma wpływu niedawny zakup Twittera przez Elona Muska. Jak informowaliśmy, gigant social media zaakceptował ofertę przejęcia złożoną przez dyrektora generalnego Tesli i SpaceX.

Musk wcześniej kupił 9,2% udziałów w platformie. W ten sposób stał się największym udziałowcem firmy. Po zakupie akcji miliarder został powołany do zarządu Twittera, ale później zrezygnował z tej funkcji. CEO Tesli i SpaceX skrytykował praktyki stosowane przez Twittera. Twierdził on, że serwis ten nie jest przejrzysty i nie przestrzega zasad wolności słowa.

Po uzyskaniu 100% kontroli nad Twitterem, Musk zamierza ulepszyć platformę. W jaki sposób? Poprzez “wzbogacenie produktu o nowe funkcje, uczynienie algorytmów open-source w celu zwiększenia zaufania, pokonanie spambotów i uwierzytelnienie wszystkich ludzi”.

Na wieść o sprzedaży Twittera wzrosła również wartość dogecoina (DOGE). Kryptowaluta po pojawieniu się informacji o sfinalizowaniu transakcji zakupu Twittera zyskała prawie 30% wartości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności