za
Suzhou

Technologia blockchain w Korei Płd. pomoże w kwestii praw jazdy

2019-09-29
Blockchain

Koreańczycy z południa wkrótce zrezygnują z plastikowych kart prawa jazdy i skorzystają z rozwiązania cyfrowego opartego na technologii blockchain.

Ministerstwo Nauki w Korei Południowej zatwierdziło plan, zgodnie z którym wszyscy trzej główni operatorzy komórkowi w kraju – SK, KT i LG U + – będą obsługiwać aplikację przechowującą cyfrowe wersje praw jazdy na telefonach komórkowych klientów.

Blockchain w sferze publicznej

Kierowcy będą mogli korzystać z nowej aplikacji o nazwie Pass, która pomoże im przekształcić istniejące prawo jazdy w wersje cyfrową. Dokumenty zostaną potem zatwierdzone przez oprogramowanie policyjne i przesłane na platformę opartą na technologii blockchain, która współpracuje z serwerami policyjnymi.

Po przesłaniu skanu przez kierowcę aplikacja generuje specjalny kod QR. Policjanci będą wtedy mogli zeskanować ten QR, a następnie przejrzeć zdigitalizowane prawo jazdy na własnych telefonach.

Ministerstwo twierdzi, że rozwiązanie oparte na blockchainie pomoże „obniżyć koszty i zapobiec przestępstwom spowodowanym utratą i kradzieżą dokumentów tożsamości”.

Rząd potwierdził również, że nowe prawa jazdy będą akceptowane jako dowód dot. wieku w sklepach i kinach.

Kiedy nowe rozwiązanie ujrzy światło dzienne? Według mediów eDaily i SBS ma mieć to miejsce za niezbyt długo, bowiem „na początku 2020 r.”. Do tego okresu mają być gotowi trzej operatorzy komórkowi, którzy będą współpracować z policją w zakresie rozwiązań technologicznych.

Nowa technologia w służbie rządów

blockchainBlockchain jako nowa technologia zyskuje coraz to szerze poparcie oraz zainteresowanie ze strony rządów na całym świecie. Technologia służy już np. do rejestracji głosów wyborczych, a także – jak widać na przykładzie Korei Płd. – przechowywania dokumentów.

W ubiegłym roku rząd Australii przeprowadził ogólnokrajowy program pilotażowy dotyczący podobnego rozwiązania dot. digitalizacji prawa jazdy, wykorzystując również technologię blockchain. Państwo ma nadzieję na to, że możliwe będzie dygitalizowanie innej oficjalnej dokumentacji przy użyciu technologii sieci bloków, w tym dyplomów szkół średnich, a także aktów urodzenia i zgonów.

Jak widać blockchain wchodzi już do mainstreamu. Czy takiej rewolucji można spodziewać się też w Polsce? Przygotowujemy dla was specjalny artykuł na ten temat. Śledźcie nasz portal!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności