za
petro

Bank centralny Wenezueli chce deponować Bitcoiny

Binance Launchpool

Wiele zaczyna wskazywać na to, że wenezuelska państwowa firma naftowa i gazowa posiada (lub planuje posiadać) nieokreślone liczby Bitcoinów (BTC) i tokenów Ethereum (ETH). Skąd to wiemy? Bank centralny tego kraju ponoć szuka sposobów na przechowywanie kryptowalut.

Według doniesień Bloomberga – który twierdzi, że prezydent Nicolás Maduro ma teraz „zapas Bitcoinów, z którym nie wie, co zrobić” – anonimowe źródła poinformowały media, że producent ropy naftowej Petroleos de Venezuela ma problem z przyjmowaniem środków w postaci tradycyjnych walut typu fiat.

Bank centralny a kryptowaluty

Wenezuelskie firmy „mogą wahać się przed sprzedażą kryptowalut na otwartym rynku”, ponieważ niechętnie korzystają z usług Know-Your-Customer i innych “protokołów należytej staranności na głównych giełdach kryptowalut” – dodają media. W takim przypadku BTC i ETH mogą być przez nie sprzedawane w mniejszych partiach przy użyciu usług pozagiełdowych (OTC), co nie wpłynęłoby na ceny na giełdach kryptowalut.

Ponadto w czerwcu Ethfinex (obecnie – DeversiFi) wprowadził zdecentralizowaną usługę OTC Ethfinex Trustless OTC. Użytkownicy mogą handlować dużymi ilościami ETH bezpośrednio, bez polegania na jakiejkolwiek stronie trzeciej.

Tymczasem agencja informacyjna stwierdza:

„Nie jest jasne, w jaki sposób Petroleos de Venesuela otrzymało Bitcoiny i Ether, ani nic nie wiemy o wartości tych środków”.

bank centralnyWydaje się jednak, że międzynarodowi nabywcy płacą Petroleosowi Bitcoinami i Ethereum w zamian za ropę, próbując w ten sposób ominąć sankcje Stanów Zjednoczonych wobec krajów i firm handlujących z Wenezuelą.

Bloomberg twierdzi, że jego źródła potwierdziły, że producent ropy chce płacić swoim dostawcom tokenami i że „pracownicy [banku centralnego] analizują propozycje, które pozwolą na zaliczenie kryptowalut do rezerw międzynarodowych” kraju.

Rezerwy rządu Maduro są dziś najniższe od trzech dekad i wynoszą zaledwie 7,9 miliarda USD.

Na problemy kryptowaluty

Jak wcześniej informowaliśmy, kryptowaluty stały się częścią polityki gospodarczej rządu Maduro. Oprócz państwowego tokenu Petro rząd otwarcie przyjął Bitcoiny i inne tokeny.

Z kolei państwowy Banco de Venezuela na początku tego miesiąca zaczął oferować swoim klientom opcję bankowości zarówno w wersji fiat, jak i kryptowalut – co wskazuje, że bankierzy w tym kraju już szukają szerokiej gamy opcji, jeśli chodzi o sprawy związane z kryptografią.

Kraj ma też od niedawna swój pierwszy bitomat.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności