za
blockchain i fintech

Blockchain i Fintech – rewolucja finansów dzieje się na naszych oczach

1,5% dla maluszka

W 2008 r. kryzys kredytów subprime mocno dotknął świat finansów. Gdy opadł kurz, stało się jasne, że społeczeństwo nie może już ufać bankom i innym instytucjom finansowym, tak jak to miało miejsce wcześniej. Nastąpił zauważalny spadek zaufania do tradycyjnych podmiotów bankowych. Zmieniły się także preferencje klientów – głównie z powodu dynamicznego rozwoju bankowości mobilnej i internetowej.

Wszystkie te czynniki spowodowały powstanie zupełnie nowego sektora fintech. Głównym celem jest połączenie świata finansów i technologii, aby ułatwić życie wszystkim użytkownikom, dzięki innowacyjnym technologiom.

Fintech wprowadził na rynek wiele nowych produktów i usług bankowych. Jednocześnie, zmusił bankowość starej szkoły do ​​przyjęcia nowych zasad. Tradycyjne banki musiały zmienić swoje strategie, usługi i modele biznesowe. Banki, wykorzystując własne zasoby programistyczne, wdrażają produkty i usługi podobne do tego, co oferuje wiele firm fintech. Jednym z przykładów mogą być Robo-Advisors (którzy są w zasadzie zautomatyzowanymi doradcami finansowymi). Są oni wykorzystywani w działach zarządzania majątkiem w celu budowania i zarządzania portfelem klientów bez udziału człowieka. Mimo że nie mogą zastąpić prawdziwej relacji klient -doradca, mogą zaoszczędzić na stałych kosztach i umożliwić klientom łatwe inwestowanie, poprzez wypełnienie zaawansowanych ankiet, w celu oceny indywidualnych preferencji.

Kolejnym obszarem, który badają banki, są płatności zbliżeniowe. Jednym z najlepszych przykładów jest system BLIK. Pozwala użytkownikom smartfonów na dokonywanie płatności w sklepach fizycznych i internetowych. Umożliwia wypłacanie gotówki w bankomatach i dokonywanie natychmiastowych przelewów międzybankowych. Wszystko to odbywa się poprzez generowanie unikatowych 9-cyfrowych kodów, które są ważne przez krótki okres.

Gdzie Fintech może rozwinąć skrzydła?

Początkowo firmy fintech koncentrowały się na bankowości i płatnościach. Obecnie są one skierowane do znacznie szerszej publiczności i próbują zrewolucjonizować dane sektory:

  1. Platformy pożyczkowe i pożyczki społecznościowe. Banki nie mają już monopolu na pożyczanie pieniędzy.  Dzięki temu marże i prowizje mogą znacząco spaść.
  2. Regtech, tj. audyt, zarządzanie ryzykiem i inne działania regulacyjne.
  3. Finanse osobiste – fintech tworzy narzędzia do śledzenia przepływów pieniężnych, rachunków i kont.
  4. Płatności – fintech chce, aby proces płatności był znacznie łatwiejszy (i tańszy) w obsłudze dla użytkowników końcowych. Obecnie nie tylko banki mogą wydawać karty debetowe.
  5. Ubezpieczenia – firmy fintech sprzedają ubezpieczenia cyfrowo, dostarczają również ubezpieczycielom dane do analizy i oprogramowanie.
  6. Usługi przekazów pieniężnych – fintech już podbija tradycyjny rynek przekazów, który w 2019 r. ma wzrosnąć do 715 mld USD.
  7. Handel i sprzedaż – fintech zapewnia narzędzia analityczne i infrastrukturalne dla instytucji finansowych.
    Celują również w usługi zarządzania majątkiem w celu stworzenia platform przyjaznych dla odbiorców.

Pospekulujmy trochę i spróbujmy odgadnąć, w jaki sposób blockchain może poprawić fintech w ciągu najbliższych kilku lat.

Blockchainowe pożyczki

Blockchain może przyspieszyć proces kredytowania i zwiększyć jego bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu technologii łańcucha bloków, podczas procesu pożyczek, obie strony mogą przeglądać i monitorować wszelkie zmiany dokumentów online. Co więcej – rozproszony łańcuch bloków gwarantuje całkowitą integralność procesu. Oferuje klientom bezpieczniejszy, tańszy i wydajniejszy sposób pożyczania środków. Kryptografia zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ znacznie trudniej jest przeprowadzić udany atak w zdecentralizowanej sieci. Punktacja kredytowa (scoring) oparta na blockchain mogłaby również zaoszczędzić dużo formalności. Pozwoli ona szybciej ubiegać się ludziom o pożyczkę bez konieczności przechodzenia przez podobny proces w obecnym systemie pożyczkowym. Pożyczki społecznościowe poprzez blockchain to kolejny przykład, jak może wyglądać przyszłość świata pożyczek. Łączenie pożyczkobiorców i pożyczkodawców bez pośredników może znacznie obniżyć koszt pożyczki i zwiększyć ROI pożyczkobiorcy.

RegTech będzie korzystał z blockchain na co dzień

RegTech ma na celu zwiększenie zaufania do systemu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i ryzyka regulacyjnego. Dzięki blockchainowi, cały proces regulacyjny będzie znacznie prostszy. Nadzorcy będą mogli śledzić wszelkie zmiany i działania w łańcuchu bloków oraz monitorować, czy wszystko jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Fintechy wykorzystujące blockchain wyeliminują potrzebę przechowywania przez wszystkie instytucje i firmy duplikatów tych samych dokumentów, rejestrów i procedur. Dane znajdujące się w blockchainie, będą dostępne w dowolnym momencie i mogą być udostępniane między stronami bez obawy o bezpieczeństwo. Papierowe kopie wszystkich dokumentów również nie będą potrzebne, ponieważ wszystkie dokumenty historyczne będą przechowywane w rozproszonym rejestrze.

Róbmy szybsze i tańsze przelewy

Bieżący cykl transakcji mierzony od momentu złożenia zlecenia poprzez jego egzekucje, wykonanie i uznanie na drugim rachunku bankowym, może potrwać do kilku dni w przypadku płatności transgranicznych. W przypadku przelewów dokonywanych za pośrednictwem blockchaina, czas ten można skrócić do minut lub nawet sekund, przy zachowaniu bezpieczeństwa transakcji. Eliminacja pośredników również znacznie obniża koszty dokonywania przelewów.

Fintech od lat próbuje podbić rynek przekazów pieniężnych, którego obecna wartość to około 800 miliardów dolarów. Dzięki blockchainowi, można znacznie obniżyć standardowe opłaty przy wysyłaniu środków za granicę. Obecnie wynoszą nawet 5-8%. Może to mieć kluczowe znaczenie dla osób pracujących za granicą, chcących wysłać pieniądze do rodziny w swoim kraju. Zmniejszenie tych kosztów z pewnością zachęci ich do korzystania z nowych, cyfrowych rozwiązań.

Blockchain i Bitcoin – dwóch braci cyfrowego świata

Światowy kryzys finansowy doprowadził również do powstania Bitcoina i leżącej u jego podstaw technologii blockchain. Warto wspomnieć, że Bitcoin i inne kryptowaluty nie mogą istnieć bez blockchaina, jednak blockchainy wcale nie potrzebują kryptowalut. Prywatne łańcuchy bloków domyślnie nie używają ani kryptowalut ani tokenów.

Hyperledger, który służy jako centrum otwartego rozwoju blockchain dla firm, w przeciwieństwie do Ethereum, nie ma natywnej monety. W blockchain’ach, które skupiają się na rozwiązaniach korporacyjnych, z prywatnymi węzłami, nie ma potrzeby wdrażania monet ani tokenów. Hybrydowe łańcuchy bloków, takie jak IBMs Fabric, również nie mają natywnych monet.

Kryptowaluty są bardziej potrzebne w publicznych łańcuchach bloków opartych na zaufaniu – zapewniają one (zwykle zmienną) wartość i służą jako zachęta do korzystania z danego łańcucha bloków.

Satoshi Nakamoto – tajemniczy twórca Bitcoina, powiedział, że elektroniczna waluta oparta całkowicie na systemie peer-to-peer, umożliwi wykonywanie płatności online bezpośrednio między użytkownikami, omijając instytucje lub pośredników finansowych. Wspomniał również, że istnieje potrzeba stworzenia elektronicznego systemu płatności opartego na kryptografii, działającego bez potrzeby zaufania stronom trzecim. Stwierdził, że głównym problemem obecnego systemu monetarnego jest potrzeba zaufania do banku centralnego, który jest odpowiedzialny za wartość każdej waluty, a także banków komercyjnych, które przechowują nasze pieniądze, pożyczając je innym ludziom, zachowując tylko niewielki procent rezerw.

Wszystkie powyższe kwestie opisują również to, co częściowo robi Fintech. Sprawia, że świat finansowy jest bliżej zwykłych ludzi. Sieć Bitcoin opiera się na szeroko dostępnej, rozproszonej bazie danych o nazwie blockchain, w której wszystkie transakcje w postaci bloków są zapisywane i weryfikowane. Nie można ich usunąć ani cofnąć.

Niektórzy twierdzą, że blockchain będzie odpowiedzialny za czwartą rewolucję przemysłową i mogą mieć rację.

Blockchain już odgrywa kluczową rolę w innowacjach Fintech.

Przemysł Fintech rozwija się bardzo szybko – na świecie jest już ponad 40 jednorożców fintech, których wartość przekracza 150 mld USD. Są wśród nich również firmy blockchain, takie jak Coinbase (8 mld USD), Circle (3 mld USD), Robinhood (5,3 mld USD) i Ripple (5 mld USD).

Globalne inwestycje w fintech już przekroczyły 39 miliardów USD w 2018 r., co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do 2017 roku. Jeśli chodzi o blockchain – wydatki przedsiębiorstw i rządów na tę technologię powinny osiągnąć 2,9 miliarda USD w 2019 r. (wzrost o 89%, jeśli porównajmy to z poprzednim rokiem), a do 2022 r. powinien osiągnąć ponad 12 mld USD.

Wydatki korporacyjne i rządowe na technologię blockchain osiągnęły 1,5 mld USD w 2018 r. i do 2022 r. powinny osiągnąć 12,4 mld USD.

Blockchain jest już ważny dla fintechu, a jego znaczenie wzrośnie jeszcze bardziej. Z uwagi na to, że fintech zajmuje się produktami finansowymi, potrzebuje takiego samego zaufania i pewności co banki, a nawet większego z racji początkowo małej skali działalności (większym instytucjom z reguły ufa się bardziej).

Zdecentralizowana struktura blockchain zapewnia nowy poziom zaufania i bezpieczeństwa. Ponadto, usługi finansowe wykorzystujące technologię DLT są znacznie bardziej przejrzyste niż systemy zamknięte. Aplikacje fintechowe pierwszej generacji już coraz bardziej agresywnie postępują z ekspansją. Jednorożce, takie jak Robinhood i Revolut, już osiągają zyski, wdrażając rozwiązania blockchain dla swoich użytkowników.

Revolut dzięki współpracy z Bitstamp, giełda kryptowalut z siedzibą w Luksemburgu, pozwolił użytkownikom kupować i sprzedawać kryptowaluty bezpośrednio z aplikacji mobilnej. Robinhood pozwala użytkownikowi inwestować w kryptowaluty przy zachowaniu zerowej prowizji.

Banki także interesują się blockchainem

Banki zdają sobie również sprawę, że nie mogą ignorować tej technologii i muszą dostosować się do nowego, cyfrowego świata finansowego. W ciągu ostatnich kilku lat główni gracze, w tym Citigroup, Goldman Sachs i J. P. Morgan, aktywnie inwestowali w start-upy fintech zajmujące się analizą danych, infrastrukturą, alternatywnymi pożyczkami, zarządzaniem finansami osobistymi, itd. Większość dużych banków już dawno temu zainicjowała grupy robocze i zespoły badawczo-rozwojowe, aby rozpocząć korzystanie z technologii blockchain i zaoferować swoim klientom bezpieczniejsze i tańsze transakcje. Poniżej kilka przykładów:

  1. JP Morgan opracował własny blockchain oparty na technologii Ethereum o nazwie Quorum.
  2. Circle wspierane przez Goldman Sachs nabyło giełdę kryptowalut Poloniex i opracowało stable coina USDC.
  3. Bank of America Merrill Lynch poprzez współpracę z technologią Azure Blockchain od Microsoftu, chce poprawić finansowanie handlu w celu uczynienia go tańszego, szybszego i bardziej przejrzystego.
  4. Waluta cyfrowa Chińskiego Banku Ludowego zbliża się do premiery.
  5. Zastępca dyrektora Chińskiego Banku Ludowego Mu Changchun powiedział, że po pięciu latach badań opracowano prototyp waluty cyfrowej, który z powodzeniem przyjmuje architekturę blockchain.

Facebook jest doskonałym przykładem tego, jak firma fintech może czerpać korzyści z technologii blockchain dzięki projektowi Libra. Nowa kryptowaluta chce ma za zadanie zmienić sposób, w jaki codziennie wysyłamy i przechowujemy pieniądze.

Tokenizacja to kolejny rewolucyjny proces, w którym zasoby świata rzeczywistego stają się cyfrowymi tokenami w łańcuchu bloków. Przechodząc na system cyfrowy, inwestorzy mogą kupować i sprzedawać aktywa w świecie rzeczywistym, zachowując cechy tego aktywa.

Co zmieni PSD2 i co to oznacza dla Fintech?

Zgodnie z PSD2 (dyrektywa o usługach płatniczych) każda instytucja finansowa w Europie od 2019 r. musi zapewnić interfejs API dla podstawowych operacji, takich jak dokonywanie płatności lub zapytanie o saldo konta. PSD2 otwiera drzwi do innowacji produktowych w dziedzinie usług płatniczych i bankowych.

Dzięki połączeniu API, będziemy mieli bezpieczny przepływ informacji o naszych finansach. Łatwiej będzie dokonywać płatności oraz monitorować i zarządzać naszymi wydatkami. PSD2 wprowadza otwartą bankowość. Firmy Fintech skorzystają z tego, a krajobraz bankowości w żadnym momencie nie będzie taki sam. Fintechy będą miały wgląd w dane wewnętrzne gromadzone przez banki, w celu opracowywania nowych produktów i usług. Będą również mogły przetwarzać płatności swoich klientów bezpośrednio z banku. W konsekwencji, z czasem wokół banków powstanie ekosystem podmiotów oferujący nowe rozwiązania finansowe dla klientów. Dyrektywa PSD2 zmieni oblicze sektora finansowego. Blockchain na pewno skorzysta na tym, wraz z całym sektorem fintech. Nigdy nie było lepszego czasu dla firm DLT na opracowanie nowych funkcjonalności i stanie się faktycznym bankiem dla zwykłych ludzi, a nie dla bankowców.

Dane to nowe złoto

Niektórzy twierdzą, że Bitcoin jest cyfrowym złotem. Naszym zdaniem dane są nowym złotem i mają znacznie większą wartość, niż z pozoru mogłoby się wydawać. Jedyne pytanie brzmi: jak je zebrać i w jaki sposób należy je wykorzystać?

Istnieje zapotrzebowanie na usługi, które będą działać jako pomost między fintechem korzystającym z DLT, a interfejsem API pochodzącym z dyrektywy / banków PSD2. Kiedy używamy dowolnego łańcucha bloków, jesteśmy uwięzieni w jego kodzie i ekosystemie. Aby uzyskać dostęp do danych zewnętrznych, potrzebujemy pośrednika zwanego “wyrocznią” (ang. Oracle). Wyrocznie dostarczają dane ze świata rzeczywistego, wewnątrz blockchain poprzez inteligentne umowy. Dzięki wyroczniom, które dostarczą określone dane, inteligentne kontrakty będą mogły wykonywać dane polecenia po spełnieniu odpowiednich warunków. Wszystko to nastąpi automatycznie, bez konieczności angażowania jakiejkolwiek osoby w realizację inteligentnej umowy.

Wyrocznie będą kluczem w ekosystemie inteligentnych umów w ciągu najbliższych kilku lat. Będą działać jako dostawca danych dla papierów wartościowych, firm ubezpieczeniowych, płatności, a nawet branży hazardowej.
Gdy inteligentne kontrakty wejdą w nasze codzienne życie, rewolucja nabierze tempa. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak będzie wyglądał świat, gdy sztuczna inteligencja zostanie wprowadzona do świata inteligentnych umów i stanie się ich integralną częścią. Rozwiązania i inteligentne umowy FinTech będą napędzać kolejne dekady rozwoju cyfrowego.

Ubezpieczanie na blockchainie

Cały proces ubezpieczenia można zrewolucjonizować dzięki synergii firm z branży fintech, blockchain i spółek ubezpieczeniowych. Dane wprowadzone do blockchaina zostają w nim już na zawsze. Agenci i systemy zaangażowane w proces ubezpieczenia, mogą automatycznie aktualizować swoje dane w dowolnym momencie. W ten sposób uzyskają dostęp do rozproszonych rejestrów na zawołanie.

Dzięki inteligentnym umowom, warunki polityki i ich egzekwowanie będą mogły odbywać się w pełni automatycznie przy użyciu blockchain. Zostanie to także połączone z systemem wyroczni (ang. Oracle). Łatwo jest wyobrazić sobie sytuację, w której ubezpieczenie za opóźniony lot jest automatycznie opłacane, gdy zewnętrzna wyrocznia informuje smart contract, że lot został opóźniony o dwie godziny, co było warunkami zapisanymi w jego kodzie. Cały proces nie wymaga ingerencji stron trzecich, a dostęp do informacji zwiększy również zaufanie klientów.

Przyszłość transformacji cyfrowej

Według raportu American Enterprise Institute z 2014 r., 88% firm z listy Fortune500 z 1955 r. już nie istnieje. Trend ten z pewnością utrzyma się. W ciągu następnych 50 lat w peletonie zapewne będą przodować firmy fintech, które skorzystają na wdrożeniu blockchaina i technologii DLT. Rewolucja cyfrowa ma miejsce na naszych oczach i możemy ją oglądać z dystansu lub płynąć z prądem i dołączyć do niej. Jest niemal pewne, że blockchain i fintech, stworzą w najbliższych latach nierozłączny duet.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności