za
blockchain

Jak wykorzystać blockchain w medycynie? Podsumowanie konferencji MEDmeetsTECH

Czym jest blockchain? Jak rozumieć tę technologię w kontekście potencjalnego zastosowania w sektorze opieki zdrowotnej? Oto tematy przewodnie 14 już edycji MEDmeetsTECH, która odbyła się 8 grudnia w Hotelu Sound Garden w Warszawie.

Blockchain w branży medycznej

Czym jest blockchain? Czy wystarczy powiedzieć, że jest to zdecentralizowana baza danych składająca się z łańcucha bloków, który tak naprawdę który może się stać ogólnoświatową, zdecentralizowaną księgą służącą do rejestrowania, inwentaryzacji i organizowania transferów wszelkiego rodzaju aktywów i wtedy wszystko będzie już jasne? Czy po zapoznaniu się z definicją wiemy już jak wykorzystać tę technologię w medycynie, biotechnologii, farmacji, zarządzaniu placówką zdrowotną, czy w każdym innym sektorze?

Uczestnicy MEDmeetsTECH mieli tę przewagę, że organizatorzy zapewnili znakomity dobór prelegentów i panelistów, którzy przybliżyli to zagadnienie pokazując realne możliwości, podpierając to konkretnymi przykładami.

Bardzo dobre wprowadzenie w temat wykonał Tomasz Wileński, CEO islay.tech, który w bardzo przystępny i zrozumiały sposób przedstawił czym jest blockchain i jak tę technologię powinno się zrozumieć. Używając języka korzyści omówił 4 najistotniejsze obszary:

  • Bezpieczeństwo, które przejawia się tym, że mamy do czynienia z zdecentralizowaniem informacji oraz nadaniem dostępu, a w przypadku awarii sprzętów, możliwością zapisania informacji w innym miejscu;
  • Kontrola, gdzie w przypadku danych medycznych, kontrolę nad danymi ma pacjent, który ma pewność, że dane zapisane w bloku są prawdziwe, co gwarantuje tzw. wzorzec prawdy;
  • Transparentność, która przejawia się tym, że każde wydarzenie jest odnotowane i nie da się manipulować danymi;
  • Ułatwienia jakimi są np. problemy z tłumaczeniami na inne języki i brak pośredników.

Konrad Komnata, CEO i współzałożyciel Nivalit, zwrócił uwagę, że po pierwsze należy odczarować „Blockchain w środowisku medycznym”. Dużo złego dla tej technologii zrobiły chociażby ostatnie wydarzenia związane z upadkiem giełdy FTX. Należy jednak pamiętać, że w przypadku danych medycznych, blockchain zapewnia przede wszystkim wiarygodność informacji i brak możliwości wstecznej manipulacji danymi. Duży potencjał tej technologii może zmienić w najbliższych latach oblicze prowadzenia badań klinicznych. Wpłynie na pewno na zwiększenie efektywności i zaufania do danych.

Polskie prawo a blockchain

Uczestnicy mieli również okazję poznać perspektywę radcy prawnego Krzysztofa Michonia reprezentującego kancelarię Ulanowski Michoń i Partnerzy. Poddał on pod dyskusję zagadnienia związane z kwestiami geopolitycznymi stawiając pytanie „Czy można stosować Blockchain z wykorzystaniem całego obszaru kraju, bez odnoszenia się do legislacji?”. Udzielając odpowiedzi, Krzysztof stwierdził, że jeśli nie byłoby żadnych regulacji z poziomu Unii Europejskiej czy poszczególnych krajów, to pewnie tak. Teraz tych regulacji jest tak wiele, że to one wyznaczają pewną limitację w użytkowaniu i technologia musi się dostosować do zapisów. Przed legislatorami duże wyzwanie.

Wyzwania legislacyjne nie są przeszkodą do rozwoju takich inicjatyw jak Dawstwo Danych Medycznych. Obszar ten opisywała Ligia Kornowska, Prezes Zarządu Data Lake – podmiotu, który będzie gromadził i przetwarzał dane medyczne udostępnione przez ludzi z całego świata. Prezes fundacji podkreśliła, że świadomość ochrony danych medycznych rośnie. Rozwój medycyny, biotechnologii, farmacji nie jest z kolei możliwy bez dobrej jakości danych.

Dzięki wystąpieniom Mirosława Sędzińskiego z Oracle oraz Tomasza Koszara z Microsoft, uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać w jaki sposób te dwa globalne koncerny już wdrażają rozwiązania oparte na blockchain w obszarach medycyny. Na koniec tego bloku tematycznego, Jacek Figuła, CEO Billion Solutions, firmy tworzącej rozwiązania z obszaru elektronicznego pieniądza i zarządzającej danymi w oparciu o własną strukturę blockchainową, opowiadał o przykładach wykorzystania łańcucha bloków w sektorze medycznym oraz wyjaśniał dość szczegółowo czym jest token i jakim prawom podlega.

Dyskusja o potencjale nowych technologii

Punktem programu spinającym dyskusję o blockchain był panel dyskusyjny, który prowadziła Diana Żochowska z Medonet. W gronie prelegentów znaleźli się: Dorota Makarewicz z Agencji Badań Medycznych, Marcin Rzetecki z Polish Blockchain Association, Konrad Komnata z Nivalit, Adam Pośpiech z Oracle oraz Waldemar Wiśniewski, reprezentujący firmę DUEXSO.

Rozmawiano o tym, w jaki sposób już w dniu dzisiejszym można mówić o wykorzystaniu blockchain w medycynie. Prelegenci zastanawiali się, jak blockchain może przysłużyć się rozwoju nowych leków opracowywanych przez firmy farmaceutyczne oraz jakie korzyści z wdrożenia technologii wykorzystujących łańcuch bloków mogą czerpać polskie szpitale.

Dyskusja poruszała też trudne kwestie związane z legislacją, z brakiem wiedzy o tej zaawansowanej technologii, a przez co wynikającym z tego brakiem pomysłów na kolejne przestrzenie na rozwój. W trakcie rozmowy pojawił się chociażby nieoczywisty na ten moment sposób zarządzania procesem projektowania i certyfikacji wyrobów medycznych. Użycie blockchaina wzmocniłoby wiarygodność procesu i ochroniłoby placówki zdrowia przed zakupem niedopuszczonymi do użytku wyrobów, których jest sporo na rynku.

Paneliści wspólnie doszli do wniosku, że blockchain to olbrzymi potencjał, którego nie powinniśmy się bać, ale powinniśmy w szerszych społecznościach zastanawiać się nad możliwościami jego implementacji.

Warto już teraz zapisać sobie w kalendarzu datę 18 maja 2023. Wtedy odbędzie się 15 odsłona konferencji MEDmeetsTECH. Temat przewodni następnej konferencji to Patient design.

Autorem tekstu jest Waldemar Wiśniewski.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności