BlackRock

BlackRock, największa na świecie firma zarządzająca inwestycjami rozpoczyna współpracę przy wydobyciu BTC

BlacRock to największa firma na świecie zajmująca się zarządzaniem aktywami. Właśnie przejęła udziały dwóch kluczowych kopalni bitcoina – Marathon Digital Holdings (6,71%) oraz Riot Blockchain (6,71%). Łączna wartość inwestycji firmy BlackRock wyceniana jest na 9 bilionów dolarów.

BlackRock

400 milionów USD za akcje w kopalni BTC

30 czerwca do SEC zostały złożone wymagane dokumenty rejestracyjne, które potwierdzają rozpoczęcie działalności BlackRock na rynku kopania bitcoinów. Łączna kwota przeznaczona na inwestycje to 384 mln USD. BlackRock zakupił akcje firmy wydobyczej Marathon o wartości prawie 207 mln USD i akcje Riot o wartości 176 mln USD.

Informacja została publicznie ujawniona moment po tym, jak Fidelity Group niedawno ujawniło, że ​​nabyło równie duże udziały w kopalniach bitcoina. Valley Forge, Vanguard Group jest obecnie największym udziałowcem Marathon Digital i Riot Blockchain. Jednakże to właśnie BlackRock zasiada fotel lidera po ostatnim zgłoszeniu do SEC.

Jak podaje ETF.com, fundusz iShares Russell 2000 ETF należący do BlackRock posiada więcej udziałów w MarathonRiot niż jakikolwiek inny fundusz giełdowy. Co więcej, iShares Russell 2000 Value ETF znajduje się w tym obszarze na trzecim miejscu.

Nie jest to jednak pierwszy ruch inwestycyjnego giganta w kierunku rynku kryptowalut. W styczniu tego roku korporacja złożyła wniosek do SEC o dwa fundusze na zakup bitcoinowych kontraktów terminowych. Kilka miesięcy później ogłoszono, że BlackRock Global Allocation Fund zakupiło 37 bitcoinowych kontraktów terminowych z Chicago Mercantile Exchange.

Podczas gdy cena bitcoina wzrosła w ciągu ostatniego roku o około 288%, akcje Marathonu wzrosły o 754%, a Riot zyskał 848%.

Fidelity Investments kupuje udziały za 20 milionów USD

22 lipca Fidelity Investments Inc. weszła w posiadanie 7,4% udziałów o wartości około 20 mln USD w Marathon Digital Holdings. MDH stanowi jedną z największych operacji wydobycia bitcoinów w Ameryce Północnej, w ramach czterech funduszy indeksowych: Fidelity Extended Market Index Fund (FSMAX), Fidelity Nasdaq Composite Index Fund (FNCFX), Fidelity Total Market Index Fund (FSKAX) oraz Fidelity Series Total Market Index Fund (FCFMX). Łączna wartość kapitalizacji rynkowej tych czterech podmiotów jest wyceniana na 170 miliardów dolarów.

Ostatnie inwestycje światowych gigantów stanowią potwierdzenie wzrostu zainteresowania kryptowalutami wśród instytucji i inwestorów indywidualnych. Akcje Maratonu są notowane podobnie jak cena bitcoina, tylko jego zwroty zostały wzmocnione.

Porównanie cen bitcoina i Marathon Digital Holdings w ciągu ostatnich 12 miesięcyŹródło: Forbes

Podczas gdy bitcoin wzrósł w ciągu ostatniego roku o 240%, akcje Marathonu skoczyły o 660%. Wiele wskazuje na to, że fundusze indeksowe Fidelity są w stanie skutecznie uzyskać dostęp do kryptowalut bez bezpośredniego posiadania aktywów cyfrowych. Może to również oznaczać, że wielu inwestorów w USA i za granicą nie jest świadomych posiadania dostępu do bitcoina i innych aktywów cyfrowych w swoich portfelach inwestycyjnych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bitcoin BlackRock btc Fidelity Group Fidelity Investments kopanie bitcoina Marathon Digital Riot Blockchain Valley Forge

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.