Bitwise wycofuje z SEC swoją propozycję w sprawie ETF dla Bitcoina

Bitcoin Wiadomości

Bitwise wycofuje swoją propozycję dotyczącą ETF dla Bitcoina. Firma zarządzająca aktywami kryptowalutowymi wysłała wniosek o wycofanie propozycji do Amerykańskiej Komisji […]

Bitwise wycofuje swoją propozycję dotyczącą ETF dla Bitcoina. Firma zarządzająca aktywami kryptowalutowymi wysłała wniosek o wycofanie propozycji do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Firma oświadczyła, że wniosek o wycofanie jest „zgodny z interesem publicznym i ochroną inwestorów”. Najwyraźniej Bitwise traci cierpliwość, co z resztą nas nie dziwi.

Matt Hougan, który jest obecnie (wcześniej CEO w ETF.com) jednym z dyrektorów zarządzających w Bitwise powiedział:

 „Rzeczywiście wycofaliśmy wniosek. Jest to krok proceduralny i zamierzamy uzupełnić naszą aplikację w odpowiednim czasie. ”

SEC od dłuższego czasu rzuca kryptowalutom przysłowiowe „kłody pod nogi”, skutecznie blokując dostęp do ETF. Warto wspomnieć, że w odpowiedzi na wcześniejszą propozycję Bitwise dotyczącą ETF-ów, SEC wysłało dokument zawierający 112 stron, głównie z pytaniami, do uzupełnienia przez Bitwise.

Niestety, data przesłania nowego zgłoszenia do SEC pozostaje nieznana. Oprócz pisemnej korespondencji, Bitwise do tej pory spotkało się z SEC aż osiem razy. Za każdym razem próby kończyły się kompletnym fiaskiem.

Aktualnie SEC rozpatruje propozycję Jay dotyczącą ETF dla Bitcoin. Decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona do 26 lutego bieżącego roku. Nie trudno zgadywać jaka będzie odpowiedź.

Przeszkody do pokonania

Wydaje się, że droga do kryptowalutowych ETF-ów jest na tą chwilę zamknięta. Z drugiej strony, CFTC, dołożyła wszelkich starań, aby uznać kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, za towary. Największe obawy SEC, budzi brak stabilności na rynku kryptowalut oraz podatność kryptowalut na manipulacje.

Kolejną przeszkodą są zbliżające się wybory w USA. Amerykańscy politycy niechętnie podejmują trudne decyzje w okresie przedwyborczym. Doskonałym przykładem jest temat Libry na Facebooku. SEC ma szersze uprawnienia niż jakakolwiek inna agencja nadzoru finansowego w USA. Oskarżenia o manipulację rynkiem kryptowalut, kierowane pod adresem Bitfinex, nie ułatwiają tej drogi.

W dalszym ciągu brakuje regulacji prawnych, które w znaczący sposób pomogłyby w utarciu szlaku do Bitcoinowych ETF-ów. Organy regulacyjne obawiają się także kolejnej bańki na rynku kryptowalut. Ich zdaniem, poprzednia z 2017 roku była efektem manipulacji. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że szanse na zatwierdzenie ETF Bitcoin są w tym roku optymistycznie twierdząc: niewielkie.

Uzyskanie aprobaty SEC z dużą dozą prawdopodobieństwa, wywołałoby spore ożywienie całego rynku. Z drugiej strony należałoby się zastanowić: czy kryptowaluty tak naprawdę potrzebują ETF? Myślę, że sam rynek, już wkrótce da nam odpowiedź na to pytanie.

Tagi
bitcoin etf bitwise ETF etf bitcoin SEC btc Securities and Exchange Commission

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.