za
bitmain

Bitmain nie zapłaciło podatku w Chinach. Zostanie ukarane grzywną

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jedna z najbardziej znanych firm z rynku miningu, Bitmain, nie zapłaciła w Chinach podatku. Ma zostać ukarana grzywną.

Bitmain nie zapłaciło podatku

Bitmain, firma, która produkuje sprzęt do kopania kryptowalut, ma swoją siedzibę w Pekinie. Obowiązują ją więc chińskie przepisy podatkowe. Jak podają media, nie zapłaciła jednak w tym kraju podatku. W efekcie lokalny urząd nałożył na nią karę. Chodzi o grzywnę w wysokości aż 25 milionów juanów, czyli ok. 3,7 miliona USD.

Bitmain ukarano 4 kwietnia 2023 r. Chodzi konkretnie o podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli dot. dochodów, premii, dywidend pracowniczych i innych dodatków płacowych pracowników firmy.

Lokalne władze poinformowały media, że inspektorzy podatkowi przekazali firmie zawiadomienie o naruszeniu przepisów podatkowych w sierpniu 2022 r. Mimo tego spółka nie zapłaciła wspomnianego podatku o łącznej wysokości 16,6 mln juanów, czyli 2,4 mln USD.

Lider rynku miningu

Założona w 2013 roku spółka Bitmain jest jedną z największych na świecie firm działających na rynku miningu. Oferuje koparki do kopania kryptowalut. Ma za sobą ciężki okres, bowiem została zmuszona do zaprzestania działalności w Chinach w październiku 2021 r. Był to efekt ogólnego zakazu dot. kryptowalut nałożonego przez chiński rząd we wrześniu 2021 r.

bitmain

Jak więc firma nadal działa na chińskim rynku? Dokładnie nie wiadomo. O komentarz w tej sprawie zapytał Bitmain portal Cointelegraph. Dziennikarze nie uzyskali jednak odpowiedzi.

Dodajmy, że pomimo sporej niepewności regulacyjnej w Chinach i bessy na rynku kryptowalut w 2022 r., firma najwyraźniej nadal działa i to ze sporymi sukcesami. W grudniu nakład najnowszej koparki spółki wyprzedał się w… mniej niż minutę. I to pomimo spadku rentowności kopania bitcoinów.

Z kolei we wrześniu 2022 roku założyciel Bitmain, Jihan Wu, utworzył fundusz o wartości 250 milionów USD. Celem było wsparcie branży miningu dotkniętej przedłużającą się bessą na rynku kryptowalut. Po odejściu z Bitmain w 2021 roku, Wu założył do tego Bitdeer – nową firmę zajmującą się wydobywaniem kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności