za
Satoshi Nakamoto.

Bitcoinowi Giganci 2023: Poznaj 10 największych graczy na rynku BTC

2023-11-13
Bitcoin

Bitcoin to niekwestionowany król kryptowalut. Jego imponująca kapitalizacja wynosząca obecnie około 498,85 mld USD jest tego doskonałym dowodem. Bitcoin zaczynał jako niewielki – i jednocześnie fascynujący – eksperyment technologiczny. Jego 15-letni rozwój pokazał, że wirtualny pieniądz Satoshiego Nakamoto stał się globalnym aktywem finansowym, które przyciąga zarówno początkujących inwestorów, jak i giełdowe rekiny pokroju BlackRock. W tym tekście przedstawię Ci 10 największych posiadaczy BTC w kończącym się już powoli roku 2023. Kim są bitcoinowi giganci 2023?

10. Tezos – firma, która stała się blochchainową potęgą

Tezos, to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, posiadająca własną kryptowalutę – XTZ. Sieć funkcjonuje od czerwca 2019 roku, zaś jej założycielami jest małżeństwo Arthur i Kathleen Breitman.

Założona przez nich spółka Dynamic Ledger Solutions jest formalnym właścicielem kodu źródłowego projektu. Spółka posiada w swoich zasobach 24808 BTC, które szacowane są obecnie na ponad 92 mln USD.

9. Michael Saylor – założyciel MicroStrategy i adwokat bitcoina

Michaela Saylora nie trzeba specjalnie przedstawiać kryptowalutowej społeczności. Ten biznesmen i wizjoner od lat namawia do zakupu bitcoina i jest jednym z jego najgorliwszych agitatorów (w pozytywnym tego słowa znaczeniu).

Saylor dał się poznać nie tylko jako charyzmatyczny CEO MicroStrategy, ale także rozważny inwestor, który w swoich decyzjach kieruje się przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem. Michael Saylor posiada obecnie około 480 mln USD w BTC. Jego niezmienna od lat miłość do BTC sprawiła, że w kryptowalutowej społeczności stał się osobą, której zdanie ma znaczenie.

Giganci bitcoina 2023.

8. Tim Draper – inwestor venture capital i miłośnik kryptowalut

Tim Draper to amerykański inwestor venture capital, czyli średnio i długoterminowych inwestycji, znany także ze swojego zamiłowania do bitcoina i kryptowalut. Właściciel 29 656 BTC o wartości ponad 1 mld USD.

Draper rozpoczął swoją inwestycję w bitcoina w 2014 roku, kiedy to kupił BTC na aukcji zorganizowanej przez Agencję Federalną USA, będącą wyprzedażą majątku zamkniętego w 2013 roku Silk Road. Od tego czasu Tim Draper stał się wielkim zwolennikiem kryptowaluty Satoshiego Nakamoto. W 2019 roku twierdził on, że dzięki BTC zarobił on 90 mln USD.

7. Ukraina – darowizny w BTC o rekordowej wartości

Kolejnym posiadaczem BTC na liście jest Ukraina. Państwo zgromadziło imponującą liczbę aż 46 351 BTC o wartości ponad 1,7 mld USD. Większość BTC w skarbcu Ukrainy to darowizny od osób prywatnych i korporacji w związku z wojną, która trwa od 2022 roku.

Warto dodać, że Ukraina cały czas dostaje dotacje w BTC, dlatego podana ilość monet jest wyłącznie orientacyjna i z pewnością już nieaktualna.

6. Tether Holdings, czyli główny emitent stablecoina

Tether Holdings to prywatne przedsiębiorstwo, które stoi za stworzeniem i emisją tethera (USDT), czyli głównego stablecoina na rynku kryptowalut. Warto dodać, że Tether Holdings jest firmą, która sporo znaczy na rynku kryptowalut. Firma posiada obecnie 52 673 BTC o wartości ponad 1,9 mld USD.

5. Bracia Winklevoss – od Facebooka do bitcoionowej fortuny

Historia Camerona i Tylera Winklevoss to materiał na całkiem niezły Hollywoodzki scenariusz. Bliźniacy swoje medialne podboje rozpoczęli od konfliktu z Markiem Zuckerbergiem, oskarżając go o kradzież pomysłu ich ConnectU, który posłużył jako wzór dla Facebooka. Co ciekawe, bliźniaki Winklevoss wyszli z tej batalii sądowej obronną ręką, ponieważ ugoda zawarta z Zuckerbergiem to 20 mln USD w gotówce i pozostałe 65 mln USD w aktywach.

Cameron i Tyler Winklevoss postanowili następnie rozpocząć inwestycję w kryptowaluty, zakładając giełdę kryptowalut Gemini. Co ciekawe, obecnie giełda, bliźniacy, jak i inne firmy z nimi współpracujące oskarżone są o oszustwo na ponad 1 mld USD. Mimo to bliźniakom udało się w ciągu lat zgromadzić 70 000 BTC, których wartość szacuje się dziś na ponad 2,5 mld USD.

4. MicroStrategy – firma Michaela Saylora, która stawia na BTC

MicroStrategy, to firma założona przez Michaela Saylora w 1989 roku. Przedsiębiorstwo od 20 lat zajmuje się oprogramowaniem do analizy biznesowej, jednakże w branży kryptowalut MicroStrategy znane jest z czegoś innego. Otóż firma Michaela Saylora posiada rekordową ilość środków w BTC.

Co więcej, MicroStrategy regularnie dokupuje BTC i na obecną chwilę posiada ich aż 158 400. Jest to równowartość ponad 5,8 mld USD. Przez bardzo długi czas MicroStrategy była firmą z największym kapitałem trzymanym w Bitcoinie.

Bitcoinowe podium.

3. Block.One – blockchainowe rozwiązania i największa ilość BTC na koncie

Block.One to przedsiębiorstwo, które oferuje oprogramowania oparte o technologię blockchain. Firma głównie znana jest z platformy EOSIO. Warto dodać, że firma bardzo mocno zaangażowała się w ostatnim czasie, jeśli chodzi o zakup BTC. Otóż w październiku 2023 firma Block.One zdobyła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o największą ilość BTC posiadaną przez  przedsiębiorstwo.

Firma ogłosiła, że w swoich zasobach ma obecnie 164 000 BTC, które są warte ponad 6 mld USD. Tym samym Block.One wyprzedziło firmę MicroStrategy, która od lat pozostawała na podium, jeśli chodzi o ilość BTC posiadanych przez przedsiębiorstwa.

2. USA – bitcoinowi giganci

Może to być zaskoczeniem, jednakże według danych z 2023 roku, największym obecnie posiadaczem BTC jest rząd Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie władze posiadają obecnie 205 515 BTC, które zostały skonfiskowane głównie z trzech wielkich spraw, takich jak likwidacja Silk Road, czy włamanie na Bitfinex. Wartość bitcoinów amerykańskiego rządu to ponad 7,6 mld USD.

1. Satoshi Nakamoto – tajemniczy ojciec założyciel

Numer jeden to oczywiście tajemniczy ojciec założyciel sieci Bitcoin. Początki kryptowalutowego fundamentu, czyli Bitcoina, nierozerwalnie związane są z Satoshim Nakamoto. To właśnie on jest autorem Białej Księgi Bitcoina. Choć w sieci nieustannie pojawiają się nowe poszlaki, to tożsamość Nakamoto nadal pozostaje nieznana.

Twórca bitcoina nadal przebywa za woalem anonimowości, jednakże warto zauważyć, że jest on najbardziej wpływowym posiadaczem BTC. Swoją kryptowalutową podróż rozpoczął on w 2008 roku i do 2010 roku wydobył ponad 22 000 bloków, zaś jego portfel to 1.1 mln BTC. Majątek twórcy bitcoina obecnie szacuje się na ponad 40 mld USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.