Bank of Singapore: “Bitcoin zastąpi złoto”

Bitcoin

Bank of Singapore, największy bank prywatny Azji, twierdzi, że Bitcoin zastąpi złoto. Kryptowaluty mają bowiem potencjał na stworzenie nowego, cyfrowego […]

Bank of Singapore, największy bank prywatny Azji, twierdzi, że Bitcoin zastąpi złoto. Kryptowaluty mają bowiem potencjał na stworzenie nowego, cyfrowego standardu przechowania wartości.

Czy bitcoin zastąpi złoto?

Główny ekonomista banku, Mansoor Mohi-uddin, powiedział w wywiadzie portalowi The National News, że kryptowaluty nadal muszą przejść kilka “testów”. Chodzi głównie o udowodnienie swojej trwałości i niezwodności jako środek przechowania wartości.

“Po pierwsze, inwestorzy potrzebują godnych zaufania instytucji, aby przechowywać swoje kryptowaluty w sposób bezpieczny. Po drugie, płynność [kryptowalut] musi się zdecydowanie poprawić, aby ograniczyć zmienność cen”

Mohdi-uddin powołuje się na duże ruchy cenowe na bitcoinie z ostatnich 12 miesięcy. Wskazuje również na załamanie ceny BTC w marcu ubiegłego roku. Co ciekawe, bitcoin zachował się podobnie jak większość tradycyjnych aktywów inwestycyjnych. To dowód na to, że król kryptowalut nadal nie dojrzał do pewnego przechowania wartości.

“Bitcoin jest niezwykle zmienny – w ciągu ostatniego roku wzrósł z $4000 do ponad $40 000 tylko po to, aby spaść do $30 000.

Bitcoin jest także skorelowany z ceną akcji i innymi ryzykownymi aktywami bardziej niż z tradingiem. W trakcie kryzysu ekonomicznego bardziej prawdopodobne jest, że inwestorzy porzucą kryptowaluty. Właśnie tak stało się w marcu 2020.”

Bitcoin a waluty narodowe

Mohdi-uddin wątpi, aby kryptowaluty miały realne szanse na zastąpienie walut współczesnych. Wierzy jednak, że niedostatek bitcoina służy jako silny kontrast w stosunku do gwałtownego dodruku pieniądza i stymulującej polityki monetarnej.

“Rządy są świadome każdej technologii, która mogłaby potencjalnie zaszkodzić walutom narodowym.”

Osłabienie pozycji walut takich jak dolar czy euro skutecznie wpłynęłoby na zdolność rządzących do drukowania pieniędzy podczas kryzysów ekonomicznych.

Temat drukowania pieniędzy i ewentualnego wpływu bitcoina na pozycję złota powraca w mediach co jakiś czas. Świadomość światowych rządów o konieczności dokonania zmian w systemach finansowych przejawia się przede wszystkim w tworzeniu projektów CBDC. Wiele państw, w tym Chiny, USA i Rosja, stawia te projekty jako priorytet. Niezależnie od tego, czy BTC stanie się globalną i niezależną walutą światową czy nie, wpływ zdecentralizowanej technologii na ekonomię będzie bardzo znaczący.

 

Tagi
bank of singapore bitcoin bitcoin zastąpi złoto boS btc cbdc złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.