bitcoin zagadka

Inwestorzy przesłali na swoje portfele 5% wszystkich Bitcoinów w ciągu miesiąca

Bitcoin

Świat kryptowalut jest pełen zagadek, a niedawno pojawiła się kolejna. Dokładnie 848 000 BTC, czyli niemal 5% całkowitej podaży, znajduje się na 106 adresach, z których każdy zawiera dokładnie 8000 BTC. Co więcej, wszystkie zostały stworzone niedawno, kiedy Bitcoin osiągnął najniższą cenę od ponad roku.

Przypadek? Nie sądzę.

Według “Listy Bogaczy” w serwisie BitInfoCharts, istnieje 106 adresów Bitcoin, które łączą zastanawiające podobieństwa. Adresy te znajdują się na pozycjach 125 do 231 na wspomnianej liście. Co ciekawe, każdy z nich zawiera dokładnie 8000 BTC.

Portfele mają w swojej historii różną liczbę transakcji. Niektóre adresy mają 2 transakcje, podczas gdy inne mają ich ponad 10, o różnej wartości, ale suma zawsze jest taka sama.

Moglibyśmy pomyśleć, że to przypadek, ale ponad 100 adresów, utworzonych w tym samym czasie, przechowujących taką samą ilość kryptowaluty, może świadczyć o czymś więcej.  Na liście BitInfoCharts widzimy też adresy przechowujące np. 10 000 BTC, ale jest ich tylko około 20 i nie łączy je tyle podobieństw.

To jednak nie wszystko. Wszystkie zagadkowe adresy otrzymały środki w tym samym okresie. Transakcje były realizowane od 30 listopada do 6 grudnia.

106 adresów zawiera 848 000 BTC, czyli 4,86% całkowitej podaży.

Struktura transakcyjna, pasująca kwota BTC w każdym adresie, a także okres akumulacji wskazują, że wszystkie te adresy prawdopodobnie zostały utworzone przez ten sam podmiot.

Czy za transakcjami stoi jedna z giełd kryptowalut? Prawdopodobnie nie. Po pierwsze, stworzenie ponad stu różnych portfeli z taką samą liczbą BTC nie jest typowe dla giełd. Ponadto, większość portfeli giełd jest oznaczona.

Warto zauważyć, że tajemnicze adresy zawierają oszałamiającą liczbę prawie 850 000 BTC. Kluczowa giełda kryptowalut Binance, przechowuje “tylko” 165 000 BTC w dwóch różnych oznaczonych zimnych portfelach. Pomimo faktu, że jest to największa giełda kryptowalut według wolumenu, jej zasoby są nadal ponad 5 razy mniejsze niż w tajemniczych portfelach.

Jeśli ten tajemniczy wieloryb jest rzeczywiście jednym bytem, jego majątek jest większy niż zgromadzony na największym portfelu Bitfinex, zawierającym 138 000 BTC.

Co ciekawe, wszystkie 106 adresów zostało stworzonych, podczas gdy Bitcoin spadł do najniższej wartości od roku, czyli w okolicę 3900 USD. Wciąż nie jest jasne, jaki jest cel tej struktury lub kto kontroluje klucze prywatne do tych portfeli.

Czy to zamożny inwestor lub fundusz, który chce zarządzać BTC poza giełdami? Czy jest to ktoś z Chin (cyfra 8 jest ważna kulturowo w Chinach i związana z fortuną)?

Być może jest to wczesny użytkownik, który rozkłada swoje zasoby, aby zmniejszyć ryzyko i zebrać monety z forków? A może jedna z dużych instytucji, która przenosi fundusze? Dla przykładu, Greyscal Bitcoin Investment Trust kontroluje obecnie 1% całkowitej podaży BTC. Można się tylko domyślać.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bitcoin bitcoin inwestycje bitcoin lista najbogatszych btc najbogatsze adresy bitcoin największe portfele bitcoin
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.