za
Kapitalizacja rynkowa bitcoina przewyższa Facebooka i Teslę

CEO Pantera Capital: Bitcoin nie jest piramidą finansową.

2021-12-09
Bitcoin

Dan Morehead – dyrektor generalny Pantera Capital – powiedział, że budząca wiele głosów sprzeciwu polityka monetarna, którą egzekwuje rząd USA, może stworzyć bańki w systemie finansowym. Stwierdził, że to rynki obligacji są “manipulowane” przez Fed i to one tworzą prawdziwy schemat Ponziego, a nie bitcoin.

Niebezpieczeństwo bierze się z Fedu, a nie z kryptowalut

W wywiadzie udzielonym dla Bloomberga, Dan Morehead przestrzegł inwestorów, którzy skupiają się na obligacjach. Powiedział, że “zostaną absolutnie zniszczeni, gdy Fed przestanie manipulować rynkiem obligacji”.

Branża kryptowalut posiada wielu swoich krytyków. Zalicza się do niej m.in. laureat nagrody Nobla Paul Krugman i Richard Bernstein. W ostatnich miesiącach głosili oni że, że bitcoin jest schematem Ponziego (scam inwestycyjny, który generuje zyski dla wcześniejszych inwestorów, zabierając pieniądze od tych, którzy wchodzą na późniejszym etapie).

Dan Morehead zdecydowanie zaprzeczył temu twierdzeniu. Jego zdaniem, to amerykański rynek obligacji hipotecznych jest prawdziwym schematem Ponziego. Co więcej, cyfrowe pieniądze stanowią pewne zabezpieczenie na sytuację, gdy w sektorze obligacji pęknie bańka.

Rządy powinny zaprzestać obsesyjnego patrzenia na bitcoina, niech spojrzą w głąb. Największym w historii schematem Ponziego jest rynek obligacji rządowych i hipotecznych w USA. 33 biliony dolarów. Całość jest kontrolowana i pchana przez jednego nieekonomicznego uczestnika o dominującej pozycji, ponieważ działa on w oparciu o istotne, niepubliczne informacje.

szef fedu

Nieskuteczna polityka monetarna rządu

Nie da się zaprzeczyć, że Bank centralny USA, a dokładnie jego Rezerwa Federalna jest bardzo silną instytucją. Jest w stanie bardzo dobitnie wpłynąć na na światową sieć finansową. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19, instytucja utrzymuje zielone światło dla Departamentu Skarbu USA, by sztucznie dodrukowywać nowe pieniądze. Takie działania spotkały się wysokim poziomem krytyki i głosami, że wpływa to na załamanie systemu monetarnego, w tym szybko rosnącą inflację.

Kilka miesięcy później inflacja w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od dziesięcioleci przekroczyła 6%. Kilka dni temu Nayib Bukele – prezydent Salwadoru – nakłaniał amerykańskie władze do zaprzestania dodrukowywania pieniędzy.  Kraj Ameryki Łacińskiej jest znany jako pierwszy, w którym bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym.

Pierwotna kryptowaluta jest uważana za aktywo, które może chronić przed inflacją. Wielu ekspertów uważa, że jest to właściwy instrument finansowy do posiadania w czasie kryzysu gospodarczego. Zwłaszcza ze względu na jego ograniczoną podaż 21 mln monet.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności