Niedźwiedź zbudził się i nas zjadł. Bitcoin w bezprecedensowym trendzie spadkowym
Stary niedźwiedź spał długo i mocno pozwalając rynkom kryptowalut osiągnąć w czasie pandemicznej bańki stopy zwroty niewyobrażalne na tradycyjnych rynkach. Parafrazując jednak tekst popularnej dziecięcej rymowanki, inwestorzy nie bali się niedźwiedzia, nie chodzili na palcach i w końcu go zbudzili. A ten ich zjadł.
Dane on-chain pokazują obecnie, że bitcoin (BTC) oraz szeroki ekosystem cyfrowych aktywów znajduje się w bezprecedensowym i najdłuższym w swojej historii trendzie spadkowym, czyli zgodnie z rynkowym żargonem: w trendzie niedźwiedzia.
Kupowałeś BTC w 2021-2022? Na pewno jesteś „pod kreską”
Rok 2022 jest jak na razie trudnym okresem dla bitcoina i etheru (ETH), a wyceny zostały bardzo mocno naruszone. Biorąc pod uwagę długi czas trwania i skalę wyniszczeń, można śmiało twierdzić, że mamy do czynienia z najbardziej znaczącym rynkiem niedźwiedzia w historii cyfrowych aktywów.
W przeciągu ostatnich miesięcy zarówno akcje, obligacje, jak i kryptowaluty zmagają się z coraz ostrzejszymi warunkami monetarnymi. Siły inflacji i zacieśniającej się płynności w gospodarce wywarły ogromną presję na nadmiernie zadłużony ekosystem kryptowalutowy. Duża część niedawnych problemów wynika z funduszy o wysokim poziomie dźwigni finansowej, w połączeniu z rehipoteką zabezpieczeń.
W tym czasie BTC i ETH spadały poniżej poziomów ATH z poprzedniego cyklu, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii. To w konsekwencji pogrążyło znaczną część rynku w niezrealizowanej stracie, a wszyscy inwestorzy z 2021-2022 są teraz pod kreską. W miarę jak ten finansowy ból narasta, coraz większa część inwestorów likwiduje swoje udziały, zamykając rekordowe straty.
W ramach ostatnich spadków miejsce miało wcześniej niespotykane wydarzenie. Spadki naruszyły poziom ATH z wcześniejszego cyklu wzrostowgo, z 2017 roku. Źródło: Tradingview.com
Bitcoin: spadek i czas trwania
Na początku ocenimy skalę i czas trwania obecnego spadku kursu bitcoina w porównaniu z cyklami bessy z lat 2015, 2018 i 2019. Rozważymy również dwie definicje niedźwiedziego cyklu 2021-22, jedną rozpoczynającą się od ATH z 14 kwietnia 2021 r., a drugą od ATH z 8 listopada 2021 roku. Jak już wcześniej analizowaliśmy, wiele sygnałów wskazuje na pierwszą z nich jako najwłaściwszą, ponieważ wyprzedaż z maja 2021 r. wydaje się być prawdziwą genezą nastrojów na rynku niedźwiedzia, ponieważ duża część marginalnych kupujących i sprzedających została wyparta z rynku.
Niedźwiedź „zjada nas” od 435 dni, twierdzi serwis Glassnode
Dołki na rynku niedźwiedzia były historycznie ustanawiane przy spadkach BTC wynoszących od -75% do -84% w stosunku do ATH i trwających od 260 dni w latach 2019-2020 do 410 dni w 2015 r. Przy obecnym spadku wynoszącym -73,3% poniżej ATH z listopada 2021 r. i trwającym od 227 dni, rynek niedźwiedzia mieści się w historycznych normach.
Patrząc jednak na fakt, że poziomy szczytów z maja 2021 a października 2021 roku nie różniły się zbyt znacznie, Glassnode proponuje również wykładnię, że obecny trend niedźwiedzia trwa właśnie od ubiegłorocznej wiosny, okres dominacji spadków rozszerza się do 435 dni. Daje nam to najdłuższy okres niedźwiedziego trendu w historii.
Ponad 70% spadków w ramach obecnego niedźwiedziego rynku rysującego się od historycznie najdłuższej ilości dni. Źródło: Glassnode
W ocenie pozycji obecnego trendu względem historycznych warto posłużyć się również wskaźnikiem Mayer Pultiple (Mnożnikiem Mayera). Wywodzi się z jednego z najczęściej używanych wskaźników w analizie technicznej – 200-dniowej prostej średniej kroczącej.
200-dniowa średnia krocząca jest powszechnie używana do sygnalizowania punktu zwrotnego między technicznym rynkiem byka a rynkiem niedźwiedzia.
• Kiedy ceny znajdują się poniżej 200 DMA, często uważa się to za rynek niedźwiedzia.
• Kiedy ceny znajdują się powyżej 200 DMA, często uważa się to za rynek byka.
Przez lata akcja cenowa dla bitcoina miała tendencję do przestrzegania tych ram. Jeśli weźmiemy 200 DMA jako długoterminową średnią, Mnożnik Mayera (MM) rejestruje odchylenia cen powyżej i poniżej, aby oznaczyć odpowiednio warunki wykupienia lub wyprzedania. Po raz pierwszy w historii, w cyklu 2021-2022 odnotowano niższą wartość MM (0,487) niż najniższa wartość poprzedniego cyklu (0,511). Tylko 84 z 4160 dni sesyjnych (2%) zanotowało wartość MM na zamknięciu poniżej 0,5. Poniższy wykres pokazuje na zielono przedział cenowy odpowiadający wartości MM równej 0,5 oraz jak niewiele dni w przeszłości osiągano niższe poziomy.
Mnożnik Mayera spadł poniżej poziomów z poprzedniego cyklu. Źródło: Glassnode
Co z fundamentalną wartością bitcoina oczami wskaźników on-chain?
Korzystając z analizy on-chain, możemy ocenić zmiany w fundamentalnych modelach wyceny BTC na podstawie rzeczywistego stanu posiadania monet i wzorców ich wydawania. W szczególności, zmiany w zagregowanej podstawie kosztów na monetę, oceniane poprzez wskaźnik Ceny Zrealizowanej, mogą być wykorzystane do oceny skrajnego odpływu kapitału i zrealizowanych strat przez inwestorów.
• Zrealizowana Cena wzrośnie, gdy inwestorzy wydadzą monety zgromadzone po niższych cenach, co spowoduje ich wyższą wycenę. Jest to typowe dla rynków byka i realizacji zysków.
• Cena Zrealizowana będzie spadać, gdy inwestorzy wydadzą monety zgromadzone po wyższych cenach, uświadamiając sobie straty i odzwierciedlając odpływ kapitału netto. Jest to typowe dla rynków niedźwiedzia i kapitulacji rynku.
Momenty, w których ceny spot są niższe od ceny zrealizowanej, są rzadkie, a obecny rynek jest dopiero trzecim takim przypadkiem w ciągu ostatnich sześciu lat. Ostatnie dwa wydarzenia to kryzys covidowy z marca 2020 r. oraz kapitulacja z listopada 2018 r., które zakończyły cykl rynku niedźwiedzia. Ceny spot są obecnie notowane z 11,3% dyskontem do ceny zrealizowanej, co oznacza, że przeciętny uczestnik rynku znajduje się obecnie pod kreską na swoich pozycjach.
Obecny rynek niedźwiedzia znajduje się 20% poniżej ceny zrealizowanej. Źródło: Glassnode
„Rodzicem” Ceny Zrealizowanej jest wskaźnik Zrealizowanej Kapitalizacji, obliczany jako suma wszystkich monet BTC pomnożonych przez znacznik ceny, z dnia kiedy zostały one ostatnio użyte. Metryka ta daje wgląd w wartość wewnętrzną przechowywaną w sieci. Według jej wskazań, bitcoin doświadcza obecnie największego odpływu kapitału w historii, osiągając wartość -2,73 odchylenia standardowego od średniej. Jest to o jedno odchylenie więcej niż kolejne największe wydarzenia tego typu, które miały miejsce pod koniec rynku niedźwiedzia w 2018 r. i ponownie w marcu 2020 r. podczas wyprzedaży.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności