za
bitcoin pizza day

Dziś świętujemy Bitcoin Pizza Day

22 maja to szczególny dzień dla społeczności kryptowalut na całym świecie. Tak zwany Bitcoin Pizza Day, obchodzimy jako ważny krok w historii cyfrowych aktywów.

O Bitcoin Pizza Day

Bitcoin Pizza Day to upamiętnienie pewnej szczególnej transakcji z 22 maja 2010 roku. Wówczas programista z Florydy, Laszlo Hanyecz, postanowił użyć Bitcoina – wtedy mało znaną kryptowalutę – do zakupu dwóch dużych pizz z serem, oliwkami i salami. Nawiązał kontakt z innym entuzjastą Bitcoina na forum BitcoinTalk, proponując 10 000 BTC w zamian za dwie pizze. Użytkownik forum zaakceptował ofertę i zamówił pizze za pośrednictwem lokalnej restauracji, która dostarczyła je bezpośrednio do domu Hanyecza. Transakcję tę uważa się za pierwszy udokumentowany zakup dóbr za pomocą Bitcoina.

W tym czasie wartość 10 000 BTC wynosiła około 41 USD. Jednak z dzisiejszej perspektywy, kiedy wartość jednego Bitcoina wynosi tysiące dolarów, ta transakcja wydaje się szokująca.

Pizza

Droga pizza, duże zmiany

Bitcoin Pizza Day jest dzisiaj poniekąd symbolem celebracji dynamicznego rozwoju ekosystemu kryptowalut. Od momentu powstania Bitcoin ewoluował z teoretycznego konceptu do realnej waluty. Waluty, która może być używana do zakupu rzeczywistych towarów i usług.

Naturalnie Hanyecz bywa krytykowany za “marnotrawstwo” tak dużej ilości Bitcoina na coś tak błahego jak pizza. Wiele osób w społeczności kryptowalut postrzega to jednak jako dowód na praktyczną użyteczność najstarszego cyfrowego aktywa. Bez takich wczesnych transakcji, Bitcoin nie miałby precedensu jako środek wymiany, a jego długoterminowa wartość mogłaby być kwestionowana. Ciężko jednak nie wspomnieć, że ta sama pizza, która kosztowała 10 000 BTC w 2010 roku, mogłaby być dziś warta miliony dolarów. Za 10 000 BTC Laszlo kupiłby teraz zapewne kilka pizzerii.

Bitcoiny nie miały wtedy większej wartości, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się takie wielkie

– mówił w 2013 r. w wywiadzie dla „The New York Times”.

Dla wielu ludzi ten dzień to okazja do obchodzenia osiągnięć kryptowaluty i przypominania o jej skromnych początkach. Niektóre firmy oferują specjalne promocje na ten dzień, a społeczności kryptowalut na całym świecie organizują rozmaite spotkania i imprezy, oczywiście przy pizzy.

To idealny moment do refleksji nad rozwojem Bitcoina, od niemal nieznanej koncepcji do jednej z najważniejszych innowacji finansowych naszych czasów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności