za

Bitcoin Pizza Day: 12 lat temu Laszlo Hanyecza kupił 2 pizze za 10 000 BTC

robinhood aplikacja rejestracja

Dziś po raz 12. obchodzimy Bitcoin Pizza Day. Chodzi o rocznicę zakupu dwóch placków pizzy za 10 000 bitcoinów. Obecnie za taką ilość kryptowalut można byłoby kupić… sieć pizzerii.

Historia pizzy

Na początek trochę historii i ciekawostek.

Pizza nie do końca powstała w Italii. Już starożytni Grecy mieli ciekawy zwyczaj władania do pity różnych smakołyków. Robili to też Gruzini, mieszkańcy Mezoameryki, Hindusi i Słowianie.

O pizzy – mniej więcej takiej jaką znamy dziś – robi się jednak głośniej w XVI wieku. W Neapolu (czyli jednak Włochy!) spopularyzowano wtedy takie oto danie: płaski chleb obłożony ziołami, kawałkiem sera albo ryby, do tego zwilżony oliwą lub smalcem.

Po raz pierwszy klasyczną pizzę przyrządził jednak Raffaele Esposito, XIX-wieczny właściciel pierwszych pizzerii. Jego potrawą zachwycała się ponoć sama włoska królowa Małgorzata Sabaudzka.

Bitcoin Pizza Day

To wszystko – tak, tak, starożytni Grecy i XIX-wieczna królowa – prowadzi nas do 22 maja 2010 r. Wtedy to Laszlo Hanyecza kupił 2 pizze od Papa John`s. Zapłacił za nie aż 10 000 bitcoinów. Dziś zostałby uznany za szaleńca (lub naprawdę radykalnego fana placków z podwójnym serem i salami). Bitcoin był jednak wtedy warty – delikatnie mówiąc – niewiele. Możemy uznać, że Laszlo uważał, że właśnie zrobił interes życia. W zamian za cyfrowe “punkty” dostał dwie pyszne pizze!

Nie było to tak, ażeby bitcoiny miały wtedy jakąkolwiek wartość, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się takie wielkie

– mówił w 2013 r. w wywiadzie dla „The New York Times”.

Rok temu za 1 BTC płacono na giełdach ok. 36 000 USD. Dziś niewiele mniej – ok. 30 000 USD (a po drodze zaliczyliśmy imponującą hossę). Za 10 000 BTC Laszlo kupiłby teraz zapewne sieć pizzerii.

bitcoin pizza day

Konkurs Binance

Przypomnijmy, że z okazji Bitcoin Pizza Day, giełda Binance przygotowała ciekawy konkurs. Jego uczestnicy mają możliwość wygrania pizzy, ale nie jednej, ani nawet dwóch. Szczęśliwy zwycięzca będzie mógł cieszyć się pizzą przez cały okrągły rok! Otrzyma bowiem równowartość 2000 dolarów w BNB. Taka kwota powinna wystarczyć mu na zamówienie pizzy 3 razy w tygodniu przez 365 dni! Szczegóły znajdziecie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.