Bitcoin lepszy od złota? Tak uważa Grayscale.

Bitcoin

Działania na rzecz oddzielenia złota od światowej gospodarki rozpoczęły się w 1971 roku. Teraz temat powraca dzięki kampanii „Czas na […]

Działania na rzecz oddzielenia złota od światowej gospodarki rozpoczęły się w 1971 roku. Teraz temat powraca dzięki kampanii „Czas na odejście od złota” zainicjowanej przez Grayscale.

1 maja 2019 r. Grayscale Investments, firma zarządzająca cyfrowymi aktywami, rozpoczęła kontrowersyjną kampanię mającą na celu zachęcenie konserwatywnych inwestorów do ponownego rozważenia swoich tradycyjnych przekonań na temat inwestowania w złoto. Zamiast tego – zdaniem Grayscale – powinni oni kupować Bitcoiny jako lepszą alternatywę do kruszców. W tym kontekście Barry Silbert, założyciel i dyrektor generalny Digital Currency Group, powiedział nawet MarketWatch:

Bitcoin ma lepsze właściwości fizyczne i użyteczność rynkową.

#DropGold

Kampania reklamowa #DropGold opiera się na założeniu, że złoto jest przestarzałe jako środek trzymania wartości w nowym, globalnym modelu gospodarki:

#DropGold to nasza kampania reklamowa, która koncentruje się na pojawieniu się Bitcoinów jako alternatywy do inwestowania w złoto. Nie chodzi tylko o budowanie świadomości wokół Grayscale, ale także o pojawienie się walut cyfrowych jako rentownej klasy aktywów. Kampania ma na celu zmianę nastawienia wokół nowoczesnych możliwości inwestycyjnych i alokacji portfela.

Grayscale twierdzi, że Bitcoin jest znacznie lepszy niż złoto:

„To dlatego, że Bitcoin posiada lepszą kompozycję cech „dobrych pieniędzy” stworzoną dla cyfrowej gospodarki światowej”.

Firma wyszczególnia kilka funkcji, aby podkreślić przewagę Bitcoina nad złotem: weryfikowalność, trwałość, podzielność, zamienność, rozpoznawalność i niedobór (tylko 21 milionów Bitcoinów zostanie wykopanych do około 2140 r.).

Czy złoto jest nadal najlepszą inwestycją w dzisiejszym świecie?

Złoto od tysięcy lat odgrywa bardzo ważną rolę w historii ludzkości. Przez tysiąclecia dorobiło się tego, że jest uznawane synonim bogactwa.

W 1792 r. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął standard złota i srebra, ustalając stałą cenę złota w dolarach amerykańskich. W 1944 r., w wyniku umowy z Bretton Woods, stworzono światowy standard wymiany złota, w którym cena kruszcu była powiązana z dolarem amerykańskim.

W1971 roku rola złota zaczęła się wyraźnie zmniejszać, kiedy prezydent Richard Nixon zakończył system Bretton Woods.

Dziś ruch Grayscale kwestionuje też to, czy złoto jest nadal rzeczywiście dobrą inwestycją.

Tagi
bitcoin greyscale USA złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.