za
wieża eiffela

Bitcoin został we Francji uznany za pieniądz

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jak donosi Les Echos, Bitcoin ma teraz oficjalny status pieniądza we Francji. To wynik wyroku sądu, który pojawił się pod koniec lutego, ale został upubliczniony dopiero teraz.

Bitcoin a Francja: poprawa sytuacji

Les Echos oczekuje teraz, że ta decyzja sądu poprawi sytuację dot. transakcji zawieranych za pomocą Bitcoinów i zwiększy płynność rynku kryptowalut w kraju. Wcześniej, już blisko trzy lata temu, dokładnie 1 kwietnie 2017 r., podobną decyzję podjęły władzę Japonii, które uznały BTC za oficjalny środek płatniczy.

Francuski sąd nazywa Bitcoina pieniądzem

bitcoin francjaWyżej wspomniany wyrok został wydany przez sąd gospodarczy w Nanterre. W dokumentach można przeczytać, że BTC uznano za “wymienny składnik wartości niematerialnych, podobny do waluty fiducjarnej”.

Prawnik Hubert de Vauplane z kancelarii Kramer & Levin mówi, że ta decyzja pozwala teraz legalnie wykorzystywać Bitcoiny jako pieniądze. Powinno to pobudzić przestrzeń kryptowalutowych transakcji i zwiększyć liczbę produktów i usług, które są sprzedawane w zamian za cyfrową walutę, a tym samym zamienić ten rynek w bardziej płynny.

Czego jednak dotyczyła rzeczona sprawa, która zakończyła się w tak dobry dla francuskiej społeczności kryptowalut sposób? Sąd podjął taką przychylną decyzję, pracując nad sporem między francuską giełdą kryptowalut Paymium a angielską firmą inwestycyjną BitSpread, która także działa na rynku blockchainowych walut.

W 2014 roku Paymium pożyczyła BitSpread pewną ilość BTC. Kiedy Bitcoin Cash pojawił się na rynku w 2017 roku w wyniku hardforka, a wszyscy posiadacze BTC otrzymali BCH w stosunku 1: 1, pojawiło się pytanie, czy BitSpread powinien oddać Paymium też otrzymane w wyniku “twardego rozwidlenia” jednostki BCH.

Niemcy jako pierwsze zalegalizowały w Europie Bitcoina

Warto dodać, że pionierami w kwestii legalizowania BTC w Europie są nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy stały się pierwszym krajem na naszym kontynencie, który nadał Bitcoinowi status prawny i uznał go za „prywatne pieniądze” i narzędzie finansowe. Od 1 stycznia br. także tamtejsze banki mogą przechowywać kryptowaluty dla swoich klientów, ale po uzyskaniu zgody od BaFin.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności