za
Bitcoin Core 23.0

Bitcoin Core 23.0 już dostępne

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nowa wersja oryginalnego klienta oprogramowania Bitcoina uruchomionego przez Satoshiego Nakamoto właśnie trafiła do sieci!

Bitcoin Core 23.0

Bitcoin Core 23.0 był opracowywany przez 132 programistów przez około siedem miesięcy, aby wprowadzić namacalne ulepszenia portfela Bitcoin Core, komunikacji, sieci peer-to-peer czy szacowania opłat.

Taproot

Bitcoin Core umożliwia teraz użytkownikowi wybranie nowego typu adresu Taproot podczas tworzenia nowego portfela. Mimo, że nie jest to ustawienie domyślne, ponieważ wiele portfeli w ekosystemie nie może jeszcze wysyłać środków na adres Taproot, użytkownik ma możliwość utworzenia adresów odbierających Taproot w nowo utworzonych portfelach.

Portfel, który domyślnie używa deskryptorów

Portfele Bitcoin Core teraz domyślnie używają deskryptorów, co może polepszyć proces tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania funduszy.

Portfele deskryptorów znacznie ułatwiają użytkownikowi odzyskanie środków, wyraźnie określając tzw. ścieżkę wyprowadzania w deskryptorze. Użytkownik jest w ten sposób zwolniony z konieczności dbania o ścieżkę wyprowadzania, z której korzysta jego portfel – to duża poprawa funkcjonalności.

Bitcoin Core 23.0

Wyłapywanie literówek

Adresy Bech32, format, w którym adres zaczyna się od „bc1”, mają ciekawą właściwość, która umożliwia wyłapanie ewentualnych literówek. Jednak dopiero w Bitcoin Core 23.0 użytkownik może z tego w pełni skorzystać.

Bitcoin Core będzie teraz ostrzegał użytkownika o maksymalnie dwóch błędach w adresie Bech32. Narzędzie jest obecnie dostępne tylko w wierszu poleceń, chociaż w przyszłości planuje się zintegrować je z graficznym interfejsem użytkownika.

Mrożenie UTXO

Użytkownik Bitcoin Core od lat ma możliwość wyboru coinów lub niewydanych danych wyjściowych transakcji (UTXO) do wykorzystania ich w transakcji. Ta funkcja wymagała jednak ręcznego wyboru tego, jakich UTXO używać za każdym razem – był to uciążliwy i męczący proces, który jest bardzo podatny na błędy.

Teraz Bitcoin Core pozwala użytkownikowi na „zamrożenie” UTXO na czas nieokreślony. Proces zamrażania jest nadal ręczny, ale użytkownik musi to zrobić tylko raz, a następnie może mieć pewność, że zamrożony coin nie zostanie automatycznie wydany przez Bitcoin Core, dopóki użytkownik go nie odmrozi.

Zmiany w komunikacji P2P

Mówiąc ogólnie, komputery potrzebują dwóch istotnych informacji, aby komunikować się ze sobą w Internecie: adresu IP i numeru portu. Podczas gdy adres IP służy jako identyfikator komputera w sieci, pomagając określić jego lokalizację, numer portu pomaga informować o rodzaju komunikacji odbywającej się w Internecie, ponieważ każdy protokół komunikacyjny zwykle domyślnie przyjmuje określony numer portu. W rezultacie porty umożliwiają komputerowi uruchamianie wielu rodzajów ruchu jednocześnie, jednocześnie łatwo je rozróżniając. Na przykład internetowy protokół HTTP domyślnie korzysta z portu 80, podczas gdy jego bezpieczniejszy odpowiednik HTTPS zwykle działa na porcie 443, a protokół SMTP poczty e-mail wykorzystuje port 25.

Z Bitcoinem nie jest inaczej. Historycznie rzecz biorąc, po uruchomieniu Bitcoin Core komputery domyślnie działały na porcie 8333.

Porty ułatwiają komunikację między komputerami w Internecie, ale ułatwiają również dostawcom usług internetowych (ISP) monitorowanie ruchu, ponieważ łatwo jest założyć, jaki rodzaj komunikacji jest wykonywany. W konfiguracji przeciwnej dostawca usług internetowych może filtrować i blokować określony ruch na podstawie portu docelowego.

Usuwając preferencję portu 8333, Bitcoin Core łagodzi teraz najłatwiejszą ścieżkę, jaką dostawcy usług internetowych mają do filtrowania lub blokowania ruchu w sieci Bitcoin. Ponadto węzły, które nie działają na porcie 8333, będą miały teraz mniejsze tarcie podczas odbierania połączeń przychodzących z innych węzłów, ponieważ sieć nie nadaje już temu portowi priorytetu.

Wsparcie dla sieci CJDNS

Bitcoin Core 23.0 chroni również użytkowników przed wrogimi dostawcami usług internetowych, dodając obsługę CJDNS, alternatywę o zwiększonym bezpieczeństwie dla standardowego protokołu internetowego (IP).

CJDNS wykorzystuje kryptografię klucza publicznego do implementacji zaszyfrowanej wersji protokołu IPv6 — najnowszej wersji protokołu IP. Zapewniając natywne szyfrowanie typu end-to-end, CJDNS ulepsza IPv6 i IPv4 (poprzednią wersję IP, która jest nadal powszechnie używana), zwiększając bezpieczeństwo i prywatność, ponieważ chroni węzły, które z niego korzystają, przed analizą i filtrowaniem ruchu.

Nowy dodatek wprowadza nową opcję dla użytkowników zainteresowanych ochroną swojego ruchu przed nazbyt wścibskimi dostawcami usług internetowych. Podczas gdy Tor i I2P istnieją jako alternatywy dla Clearnet IP, CJDNS służy jako opcja uzupełniająca, która może zwiększyć niezawodność sieci Bitcoin i jej węzłów.

Lepsze szacowanie opłat

Wbudowane narzędzie do szacowania opłat Bitcoin Core właśnie stało się nieco bardziej kompletne. W Bitcoin Core 23.0 nowe narzędzia zapewniają dokładniejsze oszacowanie opłat dla użytkowników wykorzystujących oprogramowanie do wysyłania transakcji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności