za
Boerse Stuttgart

Bitcoin “chodzi” własnymi ścieżkami. O korelacjach BTC słów kilka…

2020-03-21
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Temat korelacji Bitcoina z innymi aktywami lub rynkami wraca co jakiś czas na salony. Zależność pomiędzy dwoma aktywami, definiowana przez pojęcie korelacji oznacza, że znając wartość jednego z nich jesteśmy w stanie przewidzieć wartość drugiego aktywa. Oczywiście zastosowanie korelacji jako wyznacznika wartości wymaga spełnienia kilku lub kilkunastu warunków.

Zastanówmy się teraz jak może wyglądać korelacja Bitcoina z innymi aktywami lub rynkami finansowymi na świecie. Czy w ogóle mamy podstawy do mówienia o jakiejkolwiek korelacji? A może porównywanie BTC do innych zmiennych to FUD.

Idea odcina pępowinę od rynków?

Pierwszym ważnym aspektem naszych wywodów będzie odwołanie się do whitepaper Bitcoina, a właściwie do idei reprezentowanych przez BTC.

Bitcoin jako pionierska kryptowaluta nie jest kontrolowany przez jakiekolwiek rządy lub scentralizowane firmy. Teoretycznie, kurs BTC powinien podążać własną ścieżką, niezależnie od innych walut i rynków.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami nagłych spadków, zarówno na tradycyjnych rynkach jak i na rynku kryptowalut, w tym Bitcoina. Te wydarzenia dostarczają nam wiele danych do analizy. Ponieważ Bitcoin nigdy wcześniej nie był świadkiem podobnych wydarzeń, nikt nie jest w stanie przewidzieć jak zachowa się najpopularniejsza kryptowaluta.

Znany analityk i trejder Tone Vays w komentarzu z 18 marca powiedział:

„Uważam, że Bitcoin ma korelację z tradycyjnymi rynkami giełdowymi, ponieważ oba są aktywami prywatnymi”

Z pewnością Vays sugeruje się najnowszymi danymi. Odłóżmy zatem idee na bok a przeanalizujmy dostępne dane.

Na powyższym wykresie widzimy porównanie kursu Bitcoina (BTC) z indeksem S&P500(SPX) od początku 2020 roku. Index SPX oznaczony jest niebieską linią. Wykres utworzony na TradingView przy użyciu ramy czasowej 1D i wbudowanego wskaźnika CC.

Współczynnik korelacji wykazuje wysoką dodatnią korelację od początku 2020 roku. Podobną sytuację obserwowaliśmy w 2018 roku, kiedy to indeks S&P500 spadł o 10,2%. Przez cały ten czas wartość Bitcoinów również spadła o 25,7%, a w rzeczywistości spadła o ponad 50% z rekordowego poziomu w styczniu 2018 roku.

Możemy zauważyć, że korelacja jest najsilniejsza, gdy spada zarówno Bitcoin, jak i rynek akcji. Zależność jest największa tylko w przypadku nagłych spadków.

Przez większość czasu, reakcja Bitcoina na wydarzenia rynkowe jest odwrotna.

Bitcoin “chodzi” własnymi ścieżkami

Korelacja Bitcoina z tradycyjnymi rynkami nie zawsze jest pozytywna. W swoim artykule Cointelegraph, przeanalizowała wykresy Bitcoina i S&P500 w latach 2018-2019. Widać na nich z goła odmienne reakcje kursu BTC względem amerykańskiego indeksu. Czasami Bitcoin nie reagował lub działał zupełnie przeciwnie, gdy S&P 500 gwałtownie się poruszył. W innych okresach obie pozornie poruszały się w korelacji.

Począwszy od 2018 roku, ceny BTC i SPX zanotowały spadki. Pomiędzy lutym a wrześniem korelacja S&P i Bitcoin znacząco zbliżyła się do siebie. Tradycyjny indeks rynkowy stopniowo wzrósł do nowych rekordów, podczas gdy kurs BTC spadł o ponad 40% między marcem a wrześniem 2018 roku. 21 września S&P oscylował wokół rekordowo wysokich poziomów a Bitcoin oscylował w granicach 6000$.

W maju 2019 oba aktywa zachowywały się zgoła odmiennie. S&P nurkowało o 7% podczas gdy Bitcoin rósł w rekordowym tempie o ponad 70%. Odwrotna korelacja Bitcoina utrzymywała się aż do lipca.

W ostatnich dniach Bitcoin podąża własnymi ścieżkami, odnotowując znaczące wzrosty. 

Najlepszym komentarzem wyjaśniającym zależność pomiędzy Bitcoinem a innymi aktywami, są słowa wypowiedziane przez założyciela Morgan Creek Digital, Anthonego Pompliano:

„Nie słyszę dziś wielu ludzi krzyczących na temat„ BITCOIN IS CORRELATED! ”

oraz kolejna wypowiedź:

“Prawda jest taka, że ​​korelacja nie ma znaczenia przez krótki czas. Przez miesiące i lata Bitcoin pozostaje niepowiązanym zasobem. ”

Korelacje tworzą instytucje finansowe

Skoro Bitcoin nie jest powiązany z żadnym aktywem: złotem lub akcjami, czemu część ludzi jest innego zdania ?

Prawdopodobnie chodzi o inwestorów instytucjonalnych, którzy już dawno, odkryli ogromny potencjał handlowy w Bitcoinie. Z jednej strony “pompują” w rynek kryptowalut ogromne środki, z drugiej są bardzo “płochliwi”. Ostatnie spadki kursu BItcoina wydają się być potwierdzeniem tej teorii.

12 marca kapitalizacja rynkowa Bitcoina spadła o 53 miliardy dolarów. Panika na światowych giełdach, prawdopodobnie spowodowała masowe wycofywanie kapitału przez klientów instytucjonalnych, także z rynku kryptowalut. Zdania na ten temat są podzielone.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności